İçeriğe geç

Bangor: Galler’in küçük şirin şehri

Bangor-Galler-edukantin-UK-2-300x225

Bangor, Birleşik Krallığın ya da daha çok bilinen haliyle İngiltere’nin en küçük şehirlerinden biri.  Kuzey Galler’de yer alan Bangor  bir sahil ve üniversite şehri. Kendisi çok büyük olmasa da yanı başındaki Snowdonia Milli Parkı’na gitmek isteyenler için güzel bir uğrak noktası.

Londra’dan Virgin Trains ile üç buçuk saatlik bir yolculuk sonrasında Bangor’a ulaşmak mümkün. Tren yolculuğunun güzel tarafı cam kenarındaysanız işleyen bir prizin olması. Trende internet de mevcut ancak ücrete tabi. Buna ek olarak Manchester havaalanına inip oradan tren ya da otobüsle de Bangor’a ulaşılabilir. Ayrıca Londra’dan Bangor’a National Express otobüslerle 9-10 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşmak da mümkün.

Bangor yemyeşil bir şehir. Daha da güzeli şehrin bir ucundan diğer ucuna birkaç saatte yürümeniz mümkün. İngiltere’ye has özelliklerden biri tarihi binaların çok iyi korunmuş olması. Bunlara birkaç örnek olarak Bangor Katedrali, Bangor Üniversitesi Kampüsü ve yol boyunca yürürken yapım tarihi 1700’ler ya da 1800’ler olarak işaretlenmiş binalar. O binaları hala sapasağlam ve o derece iyi korunmuş şekilde görünce insan hem seviniyor hem de biraz üzülüyor. Seviniyor çünkü o değerlerin o derece korunmuş olması güzel; üzülüyor çünkü kendi ülkemizdeki vaziyeti hatırlayıp talan edilen, yakılan, yıkılan, kaderine terk edilen eserler geliyor aklımıza.

Bangor’daki en güzel yerlerden biri Menai Boğazı, rıhtıma geçip yürümeyi ihmal etmeyin. Özellikle de akşam ve sabah saatlerinde burası bir ayrı güzel. Bir de unutmadan Bangor’a kadar gelmişken, güzel bir çay sohbeti yapmak, acıktıysanız tanıdık tatlar denemek için The University Plais’e gidip Mehmet Ali Abiyle  görüşmeyi ihmal etmeyin (Upper Bangor, Morrisons’ marketten 50 metre kadar ileride).

Galler’in ve haliyle Bangor’un resmi dili Galce. İngilizce buradaki insanların çoğu için ikinci dil konumunda. Ancak eğitim çift dilli olduğu için iki dilde de rahatlıkla iletişim kuruyor insanlar. Tabelalar ve resmi yazılar iki dilli; önce Galce sonra İngilizce geliyor. Son olarak da Galler’in milli enstrümanı harp. Bangor’daki eğitimimiz sırasında yörenin en iyi harp sanatçısını canlı dinleme fırsatı bulduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.