İçeriğe geç

Tanıştığınız herkese bu soruyu sorun!

Senin hikayen ne bilmek istiyorum…

Dünyada 7 milyar hikaye var

İşin ne, nelere sahipsin, bunlarla ilgilenmiyorum. Sadece kim olduğunu bilmek istiyorum. Seni sen yapan şeyleri, başından geçenleri, öğrendiklerini duymak istiyorum. Hikayeni öğrenmek istiyorum.

Senin hikayen ne?

Herkesin bir hikayesi vardır ve hiç biri bir diğeriyle aynı değildir. Dünyada 7 milyardan fazla insan var be hiçbiri senin gibi değil. Eşsizsin. Yetiştirilme tarzın, yaşadığın zorluklar, çıkardığın dersler, başarıların ve becerilerin şu anda bu satırları okurken yanında taşıdığın izler.

Sokakta yanından geçtiğiniz her bir insanın hikayesi vardır. Markette sırada önünüzde duran her bir kişinin hikayesi vardır. Her bir arkadaş ve meslektaşınızın hikayesi vardır.

Sokağın başında oturan ve her gün evimin önünden geçen yaşlı adamın da bir hikayesi var. Otobüste karşımda oturan gözleri yaşlı kızın da bir hikayesi var. Kütüphanede gülüp duran annesi sus deyince bile susmayan çocuğun da bir hikayesi var.

Her bir insanın yolunun senin yolunda kesişmesine sebep olan milyonlarca anı ve olaylar zincirini düşün. Dış görünüşlerinin altında acaba bu insanlar kim? Nereden geliyorlar? Neyin peşindeler? Gayeleri ne?

Peki soracak mısın?

Hayat, bir süreliğine ya da bir ömür boyu yolumuza çıkan insanların ördüğü bir kilim gibi, ve insanların karşımıza çıkmasının bir sebebi var. Herkesin sunacağı ve seninle paylaşacağı bir şey vardır. Ne kadar kısa olursa olsun, karşına çıkan herkese anlatılmayı bekleyen ilginç bir hikaye olarak yaklaştığını düşün. Ama hikaye ancak biri sorarsa anlatılır. İşte o kişi karşında duruyor — kim olursa olsun, genç ya da yaşlı, zengin ya da fakir, kızgın ya da kibar — sürükleyici bir film gibi seni büyülemeye hazır. Ama önce bir bilet alman lazım.

Kokteyl Konuşmaları

Bir gün insanlarla dolu bir kokteyl partisinde otururken, açılış cümlelerine “Ne iş yapıyorsun?” sorusunun hakim olduğunu fark ettim.

İnsanları yaptıkları iş ile anlayıp tanımlamaya çalışıyoruz. Nedense insanların dünyadaki değerini  işlerine göre konumlandırıyoruz.

Ne iş yaptığınız, kim olduğunuzdan daha mı önemli? Hayır. İşiniz sizin hikayenizin küçük bir parçası.

Başkalarına yeterince değer veriyor muyuz ve birbirimizden bir şeyler öğrenmeye ilgili miyiz? “İşin ne?” yerine “Kimsin? Hikayen ne?” diye sorabiliyor muyuz?

Şimdi sana bir şey sormak istiyorum. Sorum öylesine bir soru değil. Sahiden bilmek istiyorum…

Senin hikayen ne?

  • Nerede doğdun?
  • Şimdi nerede yaşıyorsun?
  • Seni ne mutlu eder?
  • Şimdiye kadar öğrendiğin en önemli şey ne?
  • En derin korkun ne?
  • Hayatının en büyük hayali ne?
  • Sen kimsin?

İşimiz ve mal varlığımızla ilgili yüzeysel konuşmalar bize en yakın insanlarla ya da tanımadığımız insanlarla olan etkileşimlerimizde egemen olmamalı.

Seni hiç tanımıyorum. Benim için tam bir yabancı konumundasın. Ancak cidden cevaplarını merak ediyorum.

Kaynak metin

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir