İçeriğe geç

Türkiye’deki en popüler İngilizce sınavları (Veriler & Grafikler)

web search

Türkiyenin en popüler İngilizce sınavı ne? Muhtemelen tahmin ettiniz ama teyit etmek için söyleyeyim. En popüler, en çok aranan sınav YDS yani ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve ağırlıklı olarak kamu kurumlarının talep ettiği İngilizce sınavı.

Açıkçası içgüdüsel olarak YDS’nin listenin başında çıkacağını tahmin ediyordum ancak TOEFL, IELTS ve PTE gibi sınavlara olan ilgiyi ve bu sınavların popülerliğini verilerle incelemek istedim. Bu amaçla seçtiğim 2 farklı yöntem oldu. İlki Reading Analiz grubumuzun üyelerine kendileri için şu an en önemli İngilizce sınavın ne olduğunu sordum. İkincisi ise Google ve YouTube üzerindeki arama verilerini incelemek oldu.

Reading Analiz Grubu – En Önemli İngilizce Sınavı

Reading Analiz grubuna sorduğum soru ve verilen cevaplar şu şekilde:

Cevaplara göre sıralama şu şekilde: YDS > IELTS > TOEFL > PTE > Proficiency

Popüler İngilizce Sınavı – Google & YouTube Verileri

Bir sonraki aşamada bu verileri hem daha uzun bir tarih aralığında ele almak hem de teyit etmek için Google ve YouTube arama verilerini inceledim.

Google Arama

Google arama verilerine göre bu sınavlara son 5 yılda gösterilen ilgi şu şekilde:

Bu verilere göre YDS açık ara önde. TOEFL ve IELTS benzer seviyelerde. PTE ise en düşük seviyede. YDS’ye olan ilgi dönemsel olarak çok dalgalanırken TOEFL ve IELTS daha istikrarlı kalmış.

YouTube Arama

YouTube arama verilerine göre bu sınavlara son 5 yılda gösterilen ilgi şu şekilde:

Bu verilere göre YDS yine önde. Ancak ilginç şekilde YouTube aramalarında IELTS, TOEFL’ın önünde görünüyor. Hatta arada epey bir fark var. YDS’de yine dönemsel büyük dalgalanmalar söz konusu.

Sonuç

YDS kamusal alandaki önemi sebebiyle etkisini ve popülerliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor. IELTS eşdeğerliği kaldırılmış olsa bile yine de IELTS’in TOEFL karşında bir tık daha yukarıda olduğunu görüyoruz. Bunun temel sebeplerinden birisi IELTS’in öğrencilere TOEFL’a kıyasla biraz daha kolay gelmesi. Listeye sonradan katılan PTE ise daha TOEFL ve IELTS derecesinde bir tanınırlığa ulaşmaktan çok uzakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir