İçeriğe geç

Sunumlarda 10 20 30 Kuralı

Bir risk sermayesi yatırımcısı olan ve her yıl yüzlerce sunum dinleyip değerlendiren Guy Kawasaki sunumlarda10 20 30 kuralını öneriyor. Aşağıdaki yazı Kawasaki’nin blogunda yer alan The 10/20/30 Rule of Powerpoint isimli yazının tarafımca büyük oranda Türkçeleştirilmiş ve belli kısımları düzenlenmiş halidir.

PowerPoint 10/20/30 Kuralı

Bir PowerPoint sunumu 10 slayttan oluşmalı, 20 dakikadan fazla sürmemeli ve 30 puntodan küçük font içermemelidir.

10 Slayt: On ideal bir rakamdır çünkü normal bir kişinin ondan fazla kavramı aklında tutması zor olmaktadır. Eğer bir işi açıklamak için ondan fazla slayta ihtiyaç duyuyorsanız, muhtemelen elinizde uygun bir iş yok demektir. Risk sermayesi yatırımcısı şu on soruya cevap arar:

  1. Problem
  2. Çözümünüz
  3. İş Modeli
  4. Çözüm modeli/teknolojisi
  5. Pazarlama ve satış
  6. Rekabet
  7. Takım
  8. Öngörüler ve dönüm noktaları
  9. Durum ve zaman çizelgesi
  10. Özet ve eylem çağrısı

20 Dakika: On slaydı anlatmak için aslında yirmi dakikanız var. Size bir saat vakit ayrılmış olabilir ama bir şeyler ters gider, teknik sorunlar çıkar ve elinizde yirmi dakika kalır. Yirmi dakikada sunumunuzu yaparsınız geriye kalan kırk dakika tartışmaya ayrılır.

30 Punto Font: Sunumların çoğuna küçük puntoda çokça metin eklenir. Çok fazla yazı ve sunumu yapanın bu yazıyı birebir okuması konuya hakim olunmadığının işaretidir. Eğer tek yaptığınız metni okumaksa sizin sunmanıza gerek yok çünkü o sunumu dinleyiciler kendi başlarına da okuyabilir.

Etiketler: sunumlarda 10 20 30 kuralı, başarılı bir sunum için 3 adım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir