İçeriğe geç

Reading Rehberi Okurlarından Yorumlar #1

Reading Rehberi okurlarına kitaplarını bitirip bitirmediklerini, çalışma süreçlerinin nasıl gittiğini, kitapla ilgili yorumlarını sordum. Aldığım cevap ve öneriler sevindirdi. Şimdi Reading Rehberi okurlarımızın tecrübelerinden kesitleri sizinle paylaşıyorum. En altta ise okurlarımızdan gelen 3 önemli öneriyi paylaşacağım.

Kadriye

Hocam merhabalar,

Öncelikle böyle bir eseri bizimle buluşturduğunuz için size çok teşekkür ederim ortada büyük bir emek olduğu ortada. Önce kitabın ilk sayfalarındaki nasıl çalışmalısınız kısmını güzelce okudum cümleyi neden anlamayız ya orada bilmediğimiz bir yapı kullanılmıştır ya da kelimenin bilmediğimiz bir anlamı kullanılmıştır bu yaklaşım ciddi faydalı oldu, çalıştığım için şu anda kitabın üçte birine kadar çalışabildim ama her gün  sadece bir sayfada olsa vakit ayırmaya çalışıyorum siz zaten başlık başlık ayırmışsınız konuları, ona göre cümleleri analiz edip anlamaya çalışıyorum, bu arada çevirirken zorlandığım hiçbir cümle olmadı, benim için anlaması güç değil ama ingilizce alt yapısı olmayan biri için güç olabilir,  bilmediğim kelimeleri cambrige ingilizce ingilizce sözlükten bakıp, haftalık olarak düzenli bir şekilde oluşturduğum kelime tekrar defterime not ediyorum bu çalışma şeklinin çok faydasını gördüm kelimeleri mutlaka cümle içindeki örnekleri ile yazıyorum, bilmediğim kelimeler C1 ya da C2 çıkıyor bu şekilde vocabulary seviyemi de tespit etmiş oldum. Kitabın çok bir az kısmına çalışmış olmama rağmen metinleri anlama konusunda baya gelişme gördüm new york times haberlerini okurken daha az takılıyorum örneğin özetle çok verimli bir çalışma olmuş sizin aldığım ilk kitabınızdı bundan sonra writing rehberini de almayı düşünüyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim hocam, iyi çalışmalar dilerim 🙂

Fırat Can

Kitap beklediğimden daha fazla yarar sağlamış bulunmaktadır. Gramerimi oturtulup anlamalı sağlamış ve özlü sözler bolumu gerçekten harikaydı ellerinize sağlık.

Gürkan

Sabah uyanıp sizden mail geldiğini görünce çok sevindim. Bir hocanın, öğrencisinin durumunu kontrol etmesi hissiyatı uyandırdı. Öncelikle mesajınız için çok teşekkür ederim. Kitap konusunda ben yavaş yavaş ilerleyenler grubundayım sanırım. Youtube videolarınızda da dikkat ettiğim bir nokta vardı şöyle ki Türkçe kullanımınız gerçekten çok iyi ve bunun başka bir dili öğrenirken ne kadar etkili olabileceğini ilk sizden öğrenmiştim. Reading Rehberi’nin giriş kısmında yaptığınız açıklamalar benim en çok ilgimi çeken nokta oldu. Klasik gramer, kelime ezberle geç metodu yerine gramer nedir, neden, nerede ve nasıl kullanılır şeklinde açıklamanız çok sağlam bir temel olmuş kitap için. Tabi bu sadece gramer ile sınırlı kalmamış gerekli her şeyi açıklamışsınız. Kitabın şu an geldiğim kısmına kadar metinler olsun, soru-cevap, boşluk doldurma kısımları gayet güzel. Farklı alanlardan paragraflar olması genel kültür açısından da çok iyi olmuş. Kitabı henüz bitirmedim ancak son kısımdaki nasıl çalışılması gerektiği konusunda verdiğiniz bilgiler ilk okuduğum yer oldu ve çalışma için kendime plan hazırlamamda yardımcı oldu. Ek olarak bana çok şey kattınız girdiğim yabancı dil sınavından 52.50 gibi bir puan aldım ve bu bana bir özgüven ve çalışma azmi aşıladı. İlerleyen zamanlarda daha iyisini yapabileceğime inanıyorum. Her şey için çok teşekkür ederim hocam sağlıcakla kalın.

Koray

Hocam reading rehberini ufak bir defterle beraber çalışıyorum. Defterin bir yüzünü hoşuma giden cümleleri, cümle kalıplarını not almak için kullanıyorken diğer yüzünü kelime defteri olarak kullanıyorum. Özlü sözler benim de en sevdiğim bölüm oldu ki zaten oralara kadar gelebildim henüz. Orta seviyede İngilizce bilenlerin dillerini geliştirebilmesi için muhteşem bir kitap olmuş teşekkürler ^^

Aygün

Hüseyin hocam, bir öğrenciniz olarak Avusturalya’dan merhabalar. Öncelikle askerliğinizin bitmesine sevdindim, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sizden, yeni çıkan Listening Rehberi hariç diğer 3 kitabınızı satın almıştım. Burada dil okulu ile birlikte Reading Rehberinizden de oldukça faydalanmaya başladım. Gerçekten harika kaynak diyebilirim. Burada benim gibi IELTS/PTE gibi sınavlardan 6 ve üzeri puan almak isteyenler için bulunmaz “ana dilde” açıklayıcı ve kesinlikle çok hızlı kavrayıcı kaynaklar! Soranlar oldukça tavsiye ediyorum 🙂

Ahmet Faruk

Hocam emeğinize gönlünüze sağlık öncelikle bitirdim.Gayet güzel bir kitap bilmediğimiz kelimeleri pekiştirmesi konu tekrarı yaparken paragraf anlama ve çeviri yeteneğimizi de geliştiriyor tabi zamanla kazanılıyor bu beceriler bildiğiniz üzere en güzel kısmını söylüyorum özellikle son kısımlardaki özlü sözler o kadar güzel ki vazgeçme sürekli dene başarı azimle kazanılır sözünü beyinlere ilmek ilmek işliyor sizi çalışmaya yönlendiriyor bence en güzel kısmı da burası ruhu olan bir kitap olmuş, salt ve boş İngilizce bilgisi yerine yani donanım yok sadece içeride sağlam bir yazılım olmuş, elinize sağlık diyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum.Kardeşimde tüm kitaplarınız mevcut şu anda ondaki gelişmeyi görünce o toefl ben ydsye hazırlanıyorum.Uzun oldu biraz iyi çalışmalar diliyorum.
“Ne verirsen elinle o gelir seninle.”

Okurlarımızdan 3 Öneri

Okurlarımızdan 3 tane temel öneri geldi. Özellikle ilk öneri benim de ilgili çekti. İlk öneri Reading Rehberi kitabının parçalarının seslendirilmesi yönündeydi. Reading Rehberi her ne kadar bir reading kitabı olsa da içindeki parçaların ses dosyalarının yer alması kelimelerin telaffuzlarını doğru şekilde öğrenme hassasiyeti ve emeği gösteren okurlarımız için faydalı olur. Bunu ilk fırsatta ya da en geç bir sonraki baskıya kadar tamamlamaya çalışacağım. Ses kayıtları hazır olduğunda tüm okurlarımızı bilgilendireceğim.

İkinci öneri ise kitabın ilk kısmında yer alan gramer cümlesi örneklerinin azaltılması ile ilgiliydi. O örnekler özellikle temel seviyedeki öğrenciler için düşünülerek bolca eklendi ancak bir sonraki baskıya hepsini gözden geçirip bir format düzenlemesi yapabiliriz.

Son olarak da daha uzun paragraflar ve TOEFL, IELTS gibi sınavlarla alakalı reading örnekleri eklenmesi önerisi geldi. Açıkçası bu kitabın doğrudan amacı olmadığı için bu tür bir planlamamız yok ancak okurlarımızın bu sınavlardaki okuma bölümü içeriklerini tanıması için birer örnek eklememiz söz konusu olabilir. Bunu da bir sonraki baskı öncesinde detaylıca ele alacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.