Rastgele Türkçe Ad Soyad Kombinasyonları

soyad

Rastgele Türkçe ad soyad kombinasyonu oluşturma konulu projemin özeti. Aynı zamanda ad soyad listesi nasıl toplanır, bu liste nasıl işler hale getirilir gibi soruların cevabı da aşağıda.

soyad

Geçenlerde bir sınav için ad soyad listesine ihtiyaç duymuştum. İngilizce için bu tür listeler oluşturan çok kullanışlı iki site var. Biri http://random-name-generator.info/ diğeri ise http://listofrandomnames.com/ Fakat Türkçe için böyle bir kaynağa rastlamadım.

1000 tane ad ve soyaddan oluşan rastgele Türkçe kullanıcı ad soyad listesi için tıklayın! 

Bu tür bir sistem için temel ihtiyaçlar

 • Türkçe ad listesi
 • Türkçe soyad listesi
 • Sunucu temelli bir programlama dili

Ad listeleri bulmak nispeten kolay ancak maalesef soyad listesi bulmak o kadar kolay değil. Burada izlediğim yol TBMM milletvekili listelerine ulaşıp soyadlarını derlemek oldu. Bu listeye siyasi partilerin çeşitli zamanlarda açıkladığı aday listelerindeki soyadlarını, Wikipedia ve çeşitli resmi sitelerde ilan edilen soyadlarını ekleyince 1896 soyadına ulaştım. Benzer şekilde resmi ve özel sitelerden de 2070 isim derledim.

Bir sonraki adımda temel bir PHP koduyla tüm ad ve soyadlar arasından rastgele birer tane seçip, eşleştirip gösteren bir sayfa hazırladım. Sistem bu haliyle kullanıma hazır. Eğer rastgele bir Türkçe ad soyad arıyorsanız, doğru yerdesiniz.  Aşağıdaki Yeni Ad-Soyad tuşuna basarak sayısız (1896 * 2070 = 3924720) ad-soyad kombinasyonuna ulaşabilirsiniz.

Planlanan iyileştirmeler

 • Cinsiyet temelli isim oluşturma seçeneği.
 • İstenilen sayıda isim oluşturma seçeneği. Mesela 5 tane 10 tane ya da 100 tane ad-soyad kombinasyonunu aynı anda oluşturma.
 • Arayüz iyileştirmeleri
 • PHP kod iyileştirmeleri
 • Listeyi genişletmek. Cumhuriyetten bu yana gelen milletvekili listeleri bu amaçla kullanılabilir. Mesela http://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Milletvekili_listeleri

Kaynaklar

 • Bu konuda bir projeniz varsa ve ad soyad listesine ihtiyaç duyuyorsanız, iletişim bölümünden toplu listeleri talep edebilirsiniz.

Etiketler: Türkçe ad soyad listesi, ad listesi, soyad listesi, isim listesi, isim kombinasyonları, kullanıcı isimleri

 

“Rastgele Türkçe Ad Soyad Kombinasyonları” hakkında 6 yorum

  1. Hüseyin Demirtaş

   Firma ismi formatı için bir şablon oluşturmanız lazım ya da XYZ gibi alakasız şeyler olacaksa herhangi bir programlama dilinde random fonksiyonu ile bu yapılabilir. Bu konuda elimde hazır script yok.

 1. Listeleri alabilir miyim acaba?
  Eğer sizin için de bir sorun olmayacak ise aslında böyle ücretsiz bir servis yapmak isterim. Yazılımcıyım.

 2. Merhabalar Hüseyin Bey, soyisimler için oluşturmuş olduğunuz listeyi email olarak göndermeniz veya link olarak bizimle paylaşmanız mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir