İçeriğe geç

Ofiste çalışmak, göz ve sağlık üzerine

office health

Bilgisayarla çok vakit geçiren biriyseniz hayatınızı kolaylaştırıp daha az zarar görmenizi sağlayacak bir dizi adımı gerçekleştirebilirsiniz. Gözlerim ağrıyor ne yapmalıyım? Mouse kullanmaktan elim yoruldu, oturmaktan sırtıma ağrılar girdi ne yapsam diyorsanız işte birkaç kişisel olarak denenmiş, şu ana kadar da verim alınmış tavsiye.

F.lux

F.lux ekranınızın parlaklığını ve renk tonlarını günün saatine ve bulunduğunuz konuma göre değiştirip ekrana bakmayı kolaylaştırıyor. En basit haliyle renkleri yumuşatıp parklaklığı azaltarak gözlerinizin daha az yorulmasını sağlıyor.

Ergonomik bir koltuk

Deri koltuklar uzun süreli kullanım için uygun değil; terletiyorlar. Alacağınız koltuğun özellikle sırtınızı ve belinizi iyi desteklemesi gerekiyor. İlk başta bu pahalı bir yatırım gibi görünse de uzun vadede sizi epey bel ve boyun ağrısından kurtarır. Buna ek olarak, dilerseniz bir sırtlık da kullanabilirsiniz.

Bilgisayar gözlüğü

Bilgisayar gözlüğü dinlendirici gözlük üzerine özel bir kaplamayla elde ediliyor. Mesela ben dinlendirici gözlük alırken 50 TL bir ek ödeme yaparak bilgisayar ve ekran başında kullanımı sağlayacak kaplama ekletmiştim. Bilgisayar gözlüğünün rahatına alıştıktan sonra, ofise gözlüğü unutup gidine gün ne de zor geçiyor!

Göz damlaları

Ekran başında vakit geçirirken normalden daha az göz kırpıyoruz ve bu sürekli bir hal alınca göz kuruluğu, kızarıklık ve kaşıntıya sebep oluyor. Yine kendi üzerimden bir örnek vermek gerekirse, göz damlaları kuruyan gözlerimi rahatlatıyor. Kendiniz için uygun kullanım dozu ve şeklini bulmak için bir göz doktoruna danışmakta fayda var.

Workrave

Bilgisayar başında sürekli aynı hareketleri tekrar etmek ve ara vermeden çalışmak ciddi eklem rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Özellikle sürekli mouse/fare kullanımı el kaslarını zedeleyebilir. Workrave programı belli aralıklarla size ara vermenizi hatırlatıp egzersiz tavsiyelerinde bulunuyor. Mesela gözlerinizi rahatlatmak için her 20 dakikada gözlerinizi ekrandan alıp 20 saniyeliğine uzaktaki bir noktaya odaklanın.

Ara vermek

Sürekli olarak, bir saatten fazla oturmak kalp ve vücut sağlığı için olumsuz sonuçlara sebep olabilir. O sebeple muhakkak en az, saatte bir koltuğunuzdan kalkın lavoboya gidin elinizi yüzünüzü yıkayıp gözlerinizi ovalayın, birkaç esneme hareketi yapın. Sonra da kendinize bir çay/kahve/su alın. Azıcık yürümüş açılmış olun.

Dosyalarınızı yedeklemek

Son olarak da çok önemli dosyalarınızın birkaç kopyasını bulundurun. İster kendinize eposta atın, isterseniz Dropbox, Google Drive, Box, SkyDrive, Amazon Drive, MediaFire ya da SugarSync gibi bir dosya depolama sistemine yedekleyin ki bilgisayarınızı başına bir şey gelirse elinizdeki tek seçenek yaşlı gözlerle ekrana bakmak olmasın. (Harici bir sabit disk de kullanabilirsiniz, fiyatlar şu sıra epey düştü.)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir