İçeriğe geç

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Neden sizce?

İngilizce 54 ülkenin ve 400 milyon kişinin  ana dili. Yabancı dil olarak ise bir milyara yakın insan İngilizce öğreniyor ya da konuşuyor. Kısacası İngilizce bir dünya dili. İngilizce öğrenmek için sayısız sebep var ancak biz yine de birkaçını sayalım. En sade haliyle neden İngilizce öğrenmeliyiz sorusunun cevabı: 

İngilizce öğrenmek kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri.

Eğitimde İngilizce

İngilizce tartışmasız eğitimin dili. Dünyanın en itibarlı okulları İngilizce eğitim veriyor. Dünyanın en tanınmış akademik dergileri İngilizce yayın yapıyor. En yeni, en güncel kitaplar her konuda İngilizce olarak basılıyor.  Yani yeni beceriler kazanmak, yeni bilgiye erişmek için İngilizce şart. Dahası günümüzün en büyük bilgi kaynağı olan internette temel kaynaklar İngilizce. Mesela Vikipedi’de 4.4 milyon tane İngilizce makale var.

İş dünyasında İngilizce

Eğitim de olduğu gibi iş dünyasının dili de İngilizce. İngilizce bilen çaycı ilanlarının gelmesi yakındır. Sürekli küreselleşen, ticarette sınırların kalktığı bir dünyada iletişimin aracı dili İngilizce. Uluslararası konferanslar, fuarlar, sergiler, iş toplantıları da İngilizce. İngilizce iş hayatında mesafe kat etmenin,  kariyerinizde yol almanın temel taşlarından biri çünkü hem iş bağlamında öğrenmeyi hem de farklı diller arası iletişimi mümkün kılıyor. Eğer mesleki yeterliliklerinizin yanı sıra iyi seviyede İngilizce biliyorsanız çok uluslu şirketlerde ya da ülke dışında çalışmak gibi seçenekleriniz var.

Sanat, kültür, eğlence dünyasında İngilize

İngilizce sanat, kültür ve eğlencenin dili aynı zamanda. İster Hollywood ister Bollywood sevin, dünya sinemalarında en çok ilgi gören filmlerin çoğu İngilizce. Dahası İngilizce pek çok kaliteli dizi var. Üniversite yıllarında Lost, How I Met Your Mother, Friends, Dexter, Breaking Bad, Big Bang Theory ya da Avatar izlemeyen çok az insan tanıyorum.

İngilizce sizi küresel bir vatandaş yapıyor. Kendi ülkenizin sınırlarını aşıp dünya konjonktürünü görmenize imkân tanıyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin İngilizce, yeni ülkelere ve kültürlere köprünüz oluyor.

Sözün özü

 İngilizce öğrenin; öğrenmenin ve iletişimin dayanılmaz hazzını yaşayın. Pişman olmayacaksınız! 

 

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz Sorusuna Ziyaretçilerimden Cevaplar

Hüseyin Demirtaş ile İngilizce ziyaretçilerine “Neden İngilizce öğrenmeliyiz, bunun bizim için avantajları ve dezvantajları nelerdir” diye sordum. Cevaplar şu şekilde:

Can

İngilizce öğrenme sebebim ise: İngilizcenin evrenselliğinden olsa gerek; neredeyse her konuda sınırsız kaynak sunuyor ve bilgiyi ham, işlenmemiş olarak elde edebiliyoruz. Dedikleri gibi “knowledge is power.”

Ebru

Kendim için öncelik iş ve mesleki gelişimime olan katkısı. Şöyle ki; iş hayatında İngilizce biliyor olmanın katkısı tartışılamaz bu ilk önceliğim. Uluslararası bir dil olması da apayrı bir durum. Özellikle çeşitli konularda ki makalelerin hepsi İngilizce. Kursa katılmadan önce tüm makaleleri Google’dan çeviriyordum tabi ne kadar doğru çeviriyorsa oradan okuduğum kadarıyla bilgi edinebiliyordum. Simdi ise durum farklı artık hepsi olmasa bile birçoğunu okuduğumda Google çeviriden daha iyi anlıyorum tabi benim kurum daha elemantary. Ayrıca film, dizi, kitap vb. durumlarda Türkçeye henüz çevrilmemiş kitaplar var onlara ulaşmakta apayrı bir zevk. Her dil, din, ırktan insanlarla iletişime geçme düşüncesi bile heyecan verici. Çünkü Dünya’nın her yerinde kullanılan bir dil. Hem kişisel gelişim, iş hayatındaki ilemeye katkısı hem sosyal hem de entelektüel gelişime etkisini göz önüne aldığımızda neden İngilizce öğrenmiyoruz sorusunu sormak bence daha makul olacaktır? 🙂

Özlem

ikici olarak İngilizce ben neden öğrenmek istiyorum kendim açımdan değerlendireyim ben ce dil bilmenin hiçbir kötü yanları yok ama fakat insanların tek korkusu yapabilir miyim düşüncesi ben hem akademik kariyer için hem de yurtdışı hayalimi gerçekleştirirken kendimi dili etkili bir şekilde kullandığımda daha güvende hissedeceğimi düşündüğüm için ve tatbikî zevk için yani yeni bir şeyler öğrenmek gerçekten çok güzel aynı kültürünü yaşamadığın aynı yaşam tarzı olmayan başka biriyle iletişim kurmak önemli ki neden İngilizceden başladım sadece bir kişi değil evrensel  dille evrende olan tüm insanları birazda olsa anlama düşüncesi umarım yardımcı olabilmişimdir.

Esra

İngilizce öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi olarak her ne kadar ülkemizde yeni bir dil öğrenmek zor olsa da bilimsel, kültürel anlamda yabancı dil bilmenin önemini idrak etmiş bulunuyorum. Özellikle İngilizce kaynakların çokluğu ve bu kaynaklardan yararlanmak hem kişisel hem de akademik olarak insanın ufkunu açıyor. Zihinsel gelişime olan katkısını da göz ardı etmemek gerek.

Fatma

Neden İngilizce öğrenmeliyiz konusunda bir önerim olabilir   kaynak ve kitap bulma Türkçe dilinde İngilizceye göre çok daha fazla sıkıntılı özellikle söz konusu dünya edebiyatı olunca bazı kitapların İngilizce çevirisi bile yokken Türkçe çevirisini bulmak imkânsız aynı şekilde internette İngilizce arama yapıldığında çok daha fazla sonuca ulaşılabiliyor. Bence İngilizce öğrenmek için gerekli bir neden küreselleşen dünyamızda keşke bu kadar zor olmasa 🙂

Fadime

Hastanelerde, acil yardım için durum ve yer belirtilirken, alışverişlerde, arkadaş sohbetlerinde ve İngilizce bugün dünyada çok fazla tercih edilen bir dil. Ayrıca içinde bulunduğumuz uzay ve bilişim çağında süper güçlerin  kullandığı bir dil olan İngilizce teknolojik olarak ilerlememizin de basamaklarını oluşturmaktadır.

Dezavantajına gelince; Aslında dil öğrenimi sinsi bir şey. Şöyle ki bir dili öğrenirken  faydaları çok fazlayken bir taraftan da gizlice zararı dokunuyor. Şöyle ki; kelimeleri öğrenirken izlenilen dizi, film veya dinlenilen şarkılarda kültürel olarak farkında olmadan etkisinde kaldığımız ve günlük konuşmalarımızdaki tepkilerimiz veya vurdumduymaz tavırlarımızda bu kültürün ufak olsa da payının olduğu kanaatindeyim.

Murat

Merhaba, Uzmanlık alanımızda dünyada söz sahibi olmak kendimizi kanıtlamak istiyorsak öncelikle İngilizceye hâkim olmalıyız.

Dünyadaki gelişmeleri takip edebilmek hedeflerimizi büyütmek, ufkumuzu genişletebilmek için uluslararası geçerliliği kabul edilmiş makaleleri okumalıyız. Yani yine İngilizceyi öğrenmek zorundayız.

Sibel

Bence İngilizce kesinlikle bilmeliyiz çünkü biz Türkleri dünyada çok farklı tanıyorlar kendimizi ifade edebilmenin tek yolu aynı dili konuşmak. Kültür alışverişi yeni bilgiler ve iletişim için gerekli olduğu zaten aşikâr.

Tuğba

Artık her yer doktor mühendis öğretmen akademisyenler ile dolu. Bu noktada kişileri mesleki anlamda birbirinden ayıran en belirleyici özellik yabancı dil bilgisi oluyor. Hatta artık bir yabancı dil bilmek bile yetmez iken, İngilizce bilmemek mesleğe 3-0 yenik başlamak demek oluyor. Bir diğer konu ise çocuklarımız. Bilmediğimiz bir şeyi çocuklarımıza da öğretemeyiz öyle değil mi? öğretmekten kastım İngilizceyi tamamen öğretmek değil elbette fakat okulda öğrendiklerini pekiştirmesine yardımcı olmak ve hatta belki günlük konuşmaları başarabildiğimiz ölçüde İngilizce yapmak oldukça faydalı olacaktır çocuklarımız için.

Fatma

İngilizce öğrenmek için bir çok sebebimiz var aslında örneğin benim sebebim; kolay, daha rahat, yüksek maaşlı bir iş.

Nur

Kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak, sizin de belirttiğiniz gibi günümüzde artık İngilizcenin önemi özellikle yazılan makaleler İngilizce ağırlıklı olması kısmında beni oldukça etkiliyor. Hatta ne yazık ki bizim de yazacak olduğumuz makalelerin İngilizce olma zorunluluğu var. Akademik yolda ilerleyebiliyor olmam için oldukça önemli.

Henüz büyük ölçüde hissedememek bu dili beni üzüyor ve maalesef özgüveni de ister istemez etkiliyor. Bunun da zamanla aşılabileceğini umuyorum. Başka bir zararı olduğunu düşünmüyorum, anadilimize de gerek önemi verdiğimiz sürece. Yabancı dil bilmenin birçok şey için yararlı olduğuna inanıyorum. Özellikle başka başka dilleri kullanan insanların beyinlerindeki işlevsel bağlantıların da farklı olması sebebiyle, kişinin yabancı dillerini arttırması düşünce sınırlarını da muhakkak arttıracaktır.


Etiketler: neden ingilizce öğrenmeliyiz, ingilizce neden önemli, neden ingilizce öğrenmeliyim

“Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?” hakkında 2 yorum

  1. Merhabalar bence ingilizce öğrenmek hiç kimsenin ihmal etmemesi gereken bir konu mesela ben bir polis memuru olarak yds den 70 ve üstü aldığım takdirde iki yıllığına aylık ortalama 10 bin dolar karşılığında yurt dışındagörev yapma olanağına sahip olabiliyorum bu benim için çok önemli hem yeni yerleri keşfetmek yeni kültürleri öğrenmek için inanılmaz bir fırsat benim neden ingilizce öğrenmeliyiz hikayem bu
    Hüseyin hocamıza da buradan sonsuz sevgi ve saygılarımı sunarım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir