İçeriğe geç

İyi bir İngilizce kursu nasıl bulunur?

ingilizce kursu

Özellikle İstanbul dışındaki bazen de İstanbul’un ofisime çok uzak kalan bölgelerindeki öğrencilerden “Hocam tavsiye ettiğiniz İngilizce kursu var mı?” ya da “Hocam şu sınav için hangi kursu önerirsiniz?” tarzı sorular alıyorum. Bugün bu sorulara cevap olacak nitelikte birkaç temel ilkeyi paylaşmak istiyorum.

İyi bir İngilizce kursu bulma sürecini 2 aşamaya ayırabiliriz. İlk aşama sizin kendi ihtiyaçlarınızın farkında olmanız, ikinci aşama ise iyi bir kursun özelliklerini bilip ona göre seçim yapmanız. Yani mesela sizin ihtiyacınız B vitamini ise C vitamini veren kursa gitmenizin faydası yok.

İhtiyaçlarınızı Bilmek

İlk olarak ihtiyacınız olan eğitimin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Gramer mi öğreneceksiniz, YDS mi çalışacaksınız, TOEFL veya IELTS çalışması mı yapmanız gerekiyor? Şu anki seviyeniz ne? Bu temel bilgilerin farkında olmak seçiminizi kolaylaştırır. Mesela TOEFL için isim yapmış bir kurs YDS için iyi olmayabilir ya da YDS için isim yapmış bir yer IELTS için iyi olmayabilir çünkü sınav formatları çok farklı.

İyi bir İngilizce Kursunun Özellikleri

İyi bir İngilizce kursunun bence 2 temel özelliği var. İlki sistem ikincisi ise nitelikli öğretmenler. Bu ikisi bir arada olduğunca başarı gelir. Ama bunlar eksikse zamanınız ve paranız boşa gider.

İyi İngilizce Hocası Bulma Sorunu

Kursların zorlandığı noktalardan birisi nitelikli İngilizce hocası bulmak ve o hocaları kadrolarında tutmak. Çoğu kursta ciddi bir öğretmen sirkülasyonu var. Biri geliyor biri gidiyor. Bu öğrenci için çok zararlı bir şey çünkü her gelen diğerinden habersiz hareket ediyor. Bir de özellikle İstanbul gibi yerlerde İngilizce eğitimiyle alakası olmayan yabancılar native hoca diye sınıflara sokuluyor. Benim bir zamanlar Romanyalı bir arkadaşım native hoca diye İstanbul’da başlangıç seviyesinde öğrencilerin olduğu bir sınıfta derse giriyordu mesela. Formasyonu olmayan, dil nasıl anlatılır bilmeyen biri öğrenciye çok şey katamaz.

O sebeple iyi bir İngilizce kursu iyi ve nitelikli İngilizce hocalarına sahip olan ve bu hocaların düzenli bir şekilde ders verdiği bir kurstur.

İngilizce Kursu ve Sistem

İyi bir İngilizce kursunun bir diğer temel özelliği sistemli olması. Dil öğrenmek vakit alan ve disiplin gerektiren bir iştir. Daldan dala, programdan programa atlamak, sürekli müfredat değiştirmek öğrencinin ilerlemesini yavaşlatır ve öğrenmeyi verimsizleştirir. O sebeple bir İngilizce kursunda istikrarlı bir programın uygulanması. Ders saatlerin mümkün olduğunca sabit olup değişmemesi öğrencinin alacağı verim için gerekiyor.

Yine kurslarda yaşanan sorunlardan birisi eğitim programları başladıktan sonra sık sık hoca değişiminin olabilmesi. Bu öğrencilerin eğitime adapte olmasını zorlaştırıyor.

Deneme Dersleri

Özetle benim iyi bir kursta aradığım iki temel faktör, sistemli olma ve nitelikle hocalar. Eğer bir eğitime katılmayı düşünüyorsanız tavsiyem o kurstaki eğitim kadrosuyla, hocalarla tanışmanız ve mümkünse birkaç örnek derse katılmanız ya da ders kayıtları varsa incelemeniz. Bu daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır. Genelde programları satan departman ile eğitimi veren departman ayrı oluyor. Sadece satış alanında kalmayın, o kurumun eğitimlerini canlı canlı incelemeye çalışın.

Söz Sizde!

Sizce iyi bir İngilizce kursu nasıl bulunur? İyi bir dil kursunuz özellikleri nelerdir? Cevaplarınızı yorumlarda paylaşın 🙂

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

 


Etiketler: toefl kursu, ielts kursu, yds kursu, speaking kursu, listening kursu, writing kursu, reading kursu

“İyi bir İngilizce kursu nasıl bulunur?” hakkında 2 yorum

    1. Hüseyin Demirtaş

      Teknik olarak mümkün ama gerçek şartlarda zor çünkü programım genelde aylarca dolu oluyor ve uzun bir bekleyen listesi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.