İçeriğe geç

İnternet çağında kelime türetmek

Kimsenin bilmediği bir kelimeyi bilmek hatta o kelimeyi türeten kişi olmak eğlenceli olabilir. Eğlenceli olmasının yanı sıra kelimeyi türeten kişi için de bir beyin jimnastiği niteliğinde. Şu sıralar özellikle internetteki kullanıcı adları birbirini tekrar edip duruyor. Kendi adımızda pek çok insanın olduğunu öğrenmek bazen şaşırtıcı. huseyindemirtas ya da huseyin.demirtas kullanıcı adları internette çoğu durumda alınmış oluyor çünkü anlaşılan aynı ismi taşıyan başka insanlar var. Benzer şekilde Facebook üzerinde bir arkadaşımı arayınca aynı isme sahip otuza yakın insan görünce de hayret etmiştim.

Özellikle internetteki belli hizmet ve sitelere kayıt olurken, size özgü bir isim, kelime ya da ifadenin olması hem çevrimiçi bir kimlik oluşturmada hem de tutarlılık sağlamada rol oynuyor. Benim için “dilsayar” kelimesinin özel bir yeri var çünkü birincisi sevdiğim iki alanı – bilgisayar ve dili – bir araya getiriyor, ikincisi ise eşsiz. Neden mi? Çünkü kendim türettim. Her ne kadar tanımı tam olarak oturmasa da genel çerçevesi belli bir kelime.

Bazen dil kısırlıklarından bahsediyoruz. Böyle bir sorunla ufaktan mücadele etmek için insanlar boş vakitlerinde kelime türetseler eğlence olsun diye, sonra bunları paylaşsalar muhtemelen ortaya çok güzel şeyler çıkar. Bu hem dile olan ilginin artması hem de bu konuya yeni bir soluk getirmesi açısından yararlı olur.

Sizin eksikliğini çektiğiniz, türetmek istediğiniz kelime ne olurdu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.