İçeriğe geç

Bilim açık olmalı, bilim erişilebilir olmalı

İnternetin en güçlü yanlarından biri toplu halde çalışmayı, paylaşmayı ve fikir alışverişini kolaylaştırması. Böylesine bir arka planda yetişmiş bir birey olarak bir araştırma projesi için akademik makale taramak samanlıkta iğne aramak gibi geldi gözüme. Öncelikle eğer bir üniversite öğrencisi değilseniz ya da özel bir kütüphane üyeliğiniz bulunmuyorsa pek çok makale ve akademik yazı ticari duvarların arkasına saklanmış durumda. Hadi bu aşamayı geçtiniz diyelim, üniversite kütüphane üyeliğiniz ile makale veri tabanlarına ulaştınız bu defa karşınıza aradığınızı bulma sorunu çıkıyor. Akademik arama motorlarında arama yapmak Google’da arama yapmak gibi değil. Bir sürü etiket girip, kriter belirtip, filtreleme yaptıktan sonra bile aklınızdaki konuyla ilgili kaynak bulamayabiliyorsunuz. Dahası her şeyi içeren genel bir arama motoru yok, farklı farklı sitelere gidip arama yapmak durumundasınız. Bu noktada Google Scholar hizmeti var ama açıkçası performansı alışagelmiş olduğumuz Google performansına göre çok ilkel bir seviyede.

Şu an MendeleyQiqqa gibi makale yönetim sistemleri var. Bunların yanı sıra Academia ve ResearchGate gibi akademiye özel sosyal ağlar gelişiyor. Ancak hala daha akademik bilgi çoğunlukla kütüphanelere ve şifreli duvarlar arkasına saklanmış durumda. O duvarları aşınca da karşınıza çıkan bu çağda alışmış olduğunuz yüksek performanslı web çözümleri değil.

Gerçi umut vadeden gelişmeler var. Makale cephesinde Frontiers Açık Bilim sologanıyla ilerliyor. edX,  Udacity, Coursera, iTunes U saygın üniversitelerin derslerini internet üzerinden dünyanın dört bir yanından öğrencilere sunarak bir internet eğitim devriminin adımlarını atıyorlar. Özellikle Coursera 20’ye yakın üniversite ile işbirliği kurarak, milyonlarca öğrenciye ulaştı.

Umarım bilginin açık ve erişilebilir olduğı bir dünyaya ulaşırız. İnsanlığın refahı ve uygarlığımızın ileriye taşınması için buna ihtiyacımız var.

İlginizi çekebilir: Nanoteknoloji Araştırmaları Açık Kaynak Olmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.