İçeriğe geç

İngilizce

İngilizce öğrenmek ve İngilizcenizi geliştirmek uzun ama bir o kadar da keyifli ve hayatınıza değer katan bir yolculuk. Eğer doğru yöntemleri uygularsanız hem zamanınızı hem emeğinizi hem de maddi imkanlarınızı daha etkili şekilde kullanırsınız.

Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesi, Hüseyin Demirtaş ile İngilizce YouTube kanalı ve Hüseyin Demirtaş Akademi profesyonel eğitim setleri ve kitapları şu ana kadar yüz binlerce öğrenciye rehberlik etti. İngilizce öğrenen farklı seviyelerde öğrenciler için hazırladığımız pek çok kaynak ve ders olduğu için bu sayfada kendinize uygun bir çalışma planı yapabilmeniz için tavsiye ve önerilerim yer alacak.

“Ben İngilizce Öğrenebilir miyim?”

Bu çok sık duyduğum bir soru. İnsanlar genelde İngilizce öğrenme sürecinde türlü türlü sorunlar yaşadıkları için İngilizce öğrenme konusunda güvenlerini kaybedebiliyorlar. O sebeple şimdi hem bu işin akademik dünyada teorisini ve araştırmasını ele almış hem de sahada yüzlerce öğrenci çalışırmış bir eğitmen olarak açık ve net bir şekilde söyleyeyim. Eğer bu satırları okuyup anlayabiliyorsanız, İngilizce öğrenecek kabiliyet ve altyapıya sahipsiniz demektir. Bir kişinin kendi anadilini öğrenip kullanabilmesi bir başka dili öğrenmek için gerekli altyapıya sahip olduğunun işaretidir. Ancak altyapıya sahip olmak sizi İngilizce uzmanı yapmaz. O altyapıyı plan, disiplin ve emekle birleştirmeniz gerekir.

Burada bir başka önemli konu da yaş ve süre konusu. Mesela insanlar gençken dil öğrenme süreci daha hızlı ilerliyor. 15 yaşındaki bir öğrenci ile 30 yaşındaki bir öğrencinin ilerleme hızları farklı oluyor. Ancak bu biri öğrenebilir diğeri öğrenemez anlamında değil. Yaşı daha ileri olan kişi daha fazla emek harcayarak aradaki açığı kapatıyor. Benim 40+ yaş üstünde İngilizce öğrenmeye başlayıp inanılmaz derece ilerleme gösteren, gençlere taş çıkaran öğrencilerim oldu. O sebeple siz gerekli emeği ortaya koyduktan sonra yaş bir engel değil.

İngilizce Öğrenmek & Beklentiler

İngilizce öğrenme sürecinde başarıyı etkileyen bir temel faktör de beklenti ve yaklaşım. Eğer uyuyarak İngilizce öğrenmeyi ya da insanların bir ömür verip elde ettiği seviyeyi birkaç ayda elde etmeyi planlıyorsanız maalesef hayal kırıklığı yaşarsınız ancak garip bir şekilde insanlara böyle bir gaz pompalanıyor. İngilizce öğrenmek 100 metre koşusu değil bir maraton yani uzun dönemli bir hedef. Bir kişinin 1 yıl içerisinde tam zamanlı bir çalışma ile sıfırdan başlayıp ileri seviye İngilizce öğrenmesi mümkün. Bunu bu şekilde sıfırdan başlayan üniversiteli öğrencilerimizde gördük. Şimdi buradaki zaman ve emek hesabını ele alalım. Tam zamanlı bir çalışmayla 1 yılda ileri seviye geliyorsa yarı zamanlı düzenli bir çalışmayla 2 yıllık bir sürede ileri seviyeye gelmek mümkün. Peki burada ileri seviye ile kastım ne? Mesela Boğaziçi hazırlık atlama sınavını B ile geçmek, TOEFL IBT sınavından 120 üzerinden 80 almak ya da IELTS Academic üzerinde 9 üzerinden 6.5-7 almak.

Şimdi faktörlerle biraz daha oynayalım. Dedik ya üniversiteli bir öğrenci tam zamanlı bir çalışma ile 1 yılda ileri seviye İngilizce öğrenebiliyor. Yaşı 15-17 aralığına çeksek muhtemelen o öğrenci 1 yıldan daha kısa sürede bu hedefi gerçekleştirebilecek. Ya da üniversiteli bir öğrencinin 1 yıl tam zamanlı çalışma ile elde ettiği ilerlemeyi belki de 30 yaşında bir öğrenci 14-16 ayda elde edecek. Bunlar illa böyle olacak anlamında değil ancak size fikir vermesi için yazıyorum.

Ne Amaçla İngilizce Çalışıyorsunuz?

Aslında en temel sorulardan birisi bu. Neden İngilizce çalışıyorsunuz? Sizi İngilizce çalışmaya yönlendiren, motive eden ya da zorlayan şey ne? Bunu ne kadar net bir şekilde ortaya koyarsanız ilerleme süreciniz de o kadar sağlıklı olur. TOEFL, IELTS, YDS veya hazırlık atlama gibi bir sınav için mi yoksa iş hayatınız için İngilizce okuma, dinleme, konuşma ya da yazma becerinizi geliştirmek gibi bir amaçla mı çalışıyorsunuz? Bunu bilmek önemlidir çünkü hedefinize göre program çıkartmanıza yardımcı olabiliriz.

Sıfırdan İngilizce Öğrenmek

Hem sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler hem de İngilizce öğrenme sürecini daha verimli hale getirmek isteyenler için İngilizce öğrenmenin mantığını, sık yapılan hataları ve öğrencilerimizle başarılı bir şekilde uyguladığımız çalışma programını Sıfırdan İngilizce öğrenmek yazısında detaylıca anlattım. Sıfırdan İngilizce öğrenmek yazısını okuyup, anlayıp hareket etmenizi öneririm.

İngilizce Sınavlarına Hazırlık

İngilizce Becerilerinizi Geliştirme

İngilizce Sınav & Beceri Karşılaştırması

TOEFL, IELTS gibi sınavlar İngilizcedeki dört beceriyi de yani reading, listening, writing, speaking becerilerinizi geliştirmenizi ve kullanmanızı gerektirir. Öte yandan YDS, YKS Dil tarzı sınavlar İngilizce okuma ve gramer ağırlıklı olduğu için listening, writing ve speaking gibi becerileri gerektirmezler. Sınavlarla ilgili bu tür detayları bilmek sınava hazırlık sürecinizde neyi önceliklendireceğinizi seçmenize yardımcı olur.

Öte yandan her ne kadar bir sınavda belli bir beceri kullanılmasa da İngilizceye gerçek anlamda hakim olmak için sınav sonrasında muhakkak tüm becerilerinize vakit ayırmanızı ve hepsini geliştirmenizi öneririm.