İçeriğe geç

İngilizce temelim zayıf. Nasıl İngilizce konuşabilirim?

Aşağıda İngiltere’den bir ziyaretçimin İngilizce konuşma üzerine sorusu ve bu soruya cevabım yer alıyor. Cevapları zaman içinde aklıma gelen ek bilgi ve kaynaklarla güncelleyip daha kapsamlı hale getirmeye çalışıyorum.

Merhaba, şu an is yerimde break time’dayim, ben 56 yasimdayim ve bes yildir UK’de yasiyorum. Ani bir kararla geldim buraya. Aslında ev kadini olarak yasayip gidiyordum Turkiyede ve bu ulkede bir Allahın kulunu tanimiyordum. 6 ay dil okuluna gittim lakin hiç birsey bilmeyince buradaki dil okullarinda fazla bursey ögrenilmiyor. Hiç İngilizce bilmeden geldim yes ve no disinda hic bir sey bilmiyordum. İlkokul mezunuyum, çok zorlandim. İş yeri actim oturma ve çalisma izni aldim, sonra eşimi yanima aldim. Çok şükür simdiki halime. Ah bir de duzgunce konusabilsem hersey daha guzel olacak. Ne yapmam lazim nasil calismam lazim konusabilmek icin? Bana bir yol cizebilir misiniz?

Simdiden tesekkur ederim.

Cevap

Merhaba, öncelikle tebrik ederim. Girişimci bir ruhunuz varmış gerçekten. Sizin durumunuzda eğer hala kavramadıysanız önce temel İngilizce Gramerini öğrenmeniz gerekli. Bunu yapmak için mesela Cambridge Essential Grammar in Use kitabını bitirebilirsiniz ya da temel gramer konusunda size yol gösterebilecek birinden ders alabilirsiniz. Temel gramer sorununuz bittikten sonra BBC sitelerinden online pratik yapabilirsiniz.

Bu süreci hızlandırmak için öncelikle ihtiyaç duyduğunuz şeylerin bir listesini yapıp onlara odaklanmak da iyi olur. Daha sonra bu sitelerdeki metinleri sesli olarak okuyun. Diliniz dönsün, İngilizceye alışsın. Ses kayıtları alıp kendinizi dinleyin. Kendinize pratik yapacak birini bulup, bu kişiden yanlışlarınızı not edip sizi düzeltmesini isteyin. Böyle bir programıt takip eder, hatalarınızı tek tek düzeltirseniz 4-5 ayda akıcılığınız ciddi oranda artar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.