İçeriğe geç

İngilizce Saati Başlıyor!

ingilizce saati

Dün pek yapılmayan bir şey yaptım. Türkiye’de YouTube’da ve daha pek çok mecrada İngilizce anlatan ya da İngilizce ile meşgul olan kanallarda konunun İngilizce anlatılması ya da İngilizce sohbet edilmesi pek gördüğüm bir şey değil. (Siz gördüyseniz benimle paylaşabilirsiniz)

Açıkçası benim de bu konuda şüphelerim vardı. Zaman zaman bazı izleyicilerim “hocam tamamen İngilizce ders de çeker misiniz” şeklinde taleplerde bulunuyordu. Bu ilk başta bana garip gelmişti çünkü ülkenin İngilizce seviyesinin genel olarak çok yüksek olmadığını düşündüğüm için bu tarz bir ders hazırladığımda bunun çok az kişiye hitap edeceğini düşünmüştüm. Öte yandan İngilizce sohbet/anlatım temelli ders talepleri bu dönem daha da arttı.

Ben de durumu tekrar değerlendirdim ve bir öğrencimin yorumu geldi aklıma. “Hocam çoğu eğitim ya da kursta öğrencileri bir yere kadar getirip bırakıyorlar, ötesi yok”. Bunu hatırlayınca daha ileri gitmek isteyen, daha ileri seviye kaynaklarla çalışmak isteyen öğrencilere bir fırsat vermeliyim diye düşündüm. Sonra dün ani bir kararla Boğaziçinden arkadaşım Canberk’i davet ederek YouTube kanalımdaki İngilizce Saati programı için tam 33 dakikalık dil, kültür, tarih ve hatta fizik temalı tamamen İngilizce bir sohbet kaydettim. Hazırlıksız ve spontane bir İngilizce sohbet oldu haliyle çok da doğal oldu. 10 dakika konuşuruz derken 33 dakikayı görünce şaşırmadım değil.

Bu sanırım kendi alanında bir ilk olacak. İngilizce Saati programında her hafta bir konu seçip o konuyu İngilizce sohbetimizde detaylı bir şekilde ele alacağız. İşleyeceğimiz konular TOEFL, IELTS, PTE ya da İngilizce konuşma sınavlarında çok sık karşılaşılan “global warming, renewable energy, health problems, culture, language” gibi konular olacak. Böylece dinleyenler/izleyenler kendilerine hem İngilizce konuşma ve dinleme sınavlarında, hem de okuma ve yazma alanlarında çok fayda sağlayacak dolu dolu bir içeriğe ulaşmış olacaklar.

Açıkçası bu epey zahmetli bir proje tam olarak bir işleyiş modeli de seçmiş değilim. İlk bölüm bizim için de süreci test etmek ve geri bildirim almak için güzel bir adım oldu. YouTube’da dün gece bu dersi yayınladığımda çok güzel yorumlar ve tebrikler aldık. İngilizce Saati programında ilerleyen bölümlerde o bölümde geçen önemli kelime ve ifadelerin takip edilebilmesi için kelime ve ifade listeleri paylaşmayı düşünüyoruz. Konuşmaları yazıya döktürmek için de ekibimden ya da dışarıdan bir kişiye görev vermeyi düşünüyorum. Pek çok podcastte bu transkriptler satılıyor ya da sadece ücretli üyelere açık oluyor ama ben bunları oluşturdukça izleyicilerimize/dinleyicilerimize ücretsiz olarak sunmak istiyorum.

Öte yandan programı sürdürülebilir hale getirmek amacıyla daha ileri seviye destek ve rehberliğe ihtiyaç duyan dinleyicilerimiz için her bir dersle ilgili yazı ödevi, konuşma ödevi ve bunların değerlendirilmesini ve aynı zamanda konuşma metninin adım adım analiz edilip ipuçların verildiği özel bir video dersi içeren bir üyelik paketi öngörüyoruz. Böylece bireysel ve profesyonel desteğe ihtiyaç duyan dinleyicilerimizin de İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini geliştireceği komple bir çözüm üretmiş oluruz. Bu klasik eğitim programlarından çok daha farklı ve yenilikçi bir yaklaşım olacak. Tabi bu tarz bir çalışma içeriğin yoğun olması sebebiyle en az orta seviye İngilizce bilen insanlara hitap edecek ama siz şu an o seviyede değilseniz en yakın zamanda o seviyeye ulaşmanızı, bu seviyenin üstündeyseniz daha da ileri bir seviyeye ulaşmanızı diliyorum.

İngilizce Saati çok heyecanlı ve dolu dolu bir proje olacak gibi görünüyor. İlk bölümü izledikten/dinledikten sonra tüm bu konularla ilgili görüş ve yorumlarınızı paylaşabilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir