İçeriğe geç

Bir İngilizce başarı hikayesi: YDS’de 56’dan 86’ya

Bazı insanların dile karşı bir yatkınlığının olduğunu söylemek mümkün. Ancak öte yandan her bir aklı başında insanın en az bir dil (ana dil) öğrendiği düşünüldüğünde aslında herkesin bir dil becerisi var. O açıdan ben dil öğrenemiyorum, benim yeteneğim yok aslında bir mazeret.

Şimdi sizlerle İngilizce öğrenmeyle ilgili bir hikaye paylaşmak istiyorum. Bu sene Nisanda tanıştığım arkadaşım Hasan, başvurduğu bir program için Eylüldeki YDS sınavından 65 almak zorundaydı. Hasan 50 puan seviyelerinde bir öğrenciydi ve Eylüle kadar 65 alıp alamayacağıyla ilgili ciddi soruları vardı. Ama bu soru ve endişeler onu elinden geleni yapmaktan alıkoymadı. Piyasada bulabildiği pek çok kaynağı derleyip her akşam düzenli şekilde ders çalışıp ara ara kendine mola veren Hasan gün gün ilerledi. Ara ara takıldığı yerlerin oturup üzerinden geçtik. Aylar geçti bir net iki net derken puanı yükseldi. Hatta son denemelerinde yüksek puanlar alıp heyecanlandı.

Ve nihayet bugün Hasan’dan gelen mesajla YDS’den 86 aldığını öğrendim. Bu süreçte tekrar gördüğüm şeylerden birisi en etkili sınav taktiğinin çalışmak olduğu gerçeği oldu. Hasan bir defasında göz attığı bir YDS sınav taktikleri kitabına bakıp bundaki teknikleri ezberlemekle uğraşacağıma İngilizce öğrensem daha iyi demişti. Haklı da!

“Bir İngilizce başarı hikayesi: YDS’de 56’dan 86’ya” hakkında 5 yorum

 1. Hocam merhaba iyi çalışmalar son girdiğim sınavdan 45 aldım bir öncekinden 60 almıştım.grammerle ilgili videonuzu izledikten sonra bütün grammer kitaplarını atasım geldi.amma bir kitaptan bir türlü vazgeçemiyorum.boşunada zaman kaybetmek istemiyorum artık.çünkü benim reading zayıf.FUNDAMENTAL OF ACADEMİC ENGLİSH çokta seviyorum çalışıyorum da amma ne biliyim zaman kaybımı değerli fikirlerinizi alcaktım.

  1. Hüseyin Demirtaş

   İskender Bey merhaba, kitabı atmanıza gerek yok. Dursun lazım olursa bakarsınız. Amacınız şu anda readinginizi geliştirmek olsun.
   Çalışın ona da ama dediğim gibi reading olmadan gramer tek başına yetmez.

 2. Hocam merhaba, ben marmara da hazırlık okumaktayım ve bu mayıs MÜYYES yeterlilik sınavına gireceğiz. hocamız yds reading kitabı alın, şimdiden çalışın dedi. sınavdan 60 almam gerek bölümüme girmem için, B2.1 seviyesi olmamız lazınmış. bana bir tavsiyeniz var mı yeterlilik sınavına hazırlık konusunda.. seviyem çok iyi değil, yds reading kaynaklarının hangisini almalıyım, bana uygun mu bilemiyorum. seyiye olarak. cevabınızı bekliyorum. hayırlı akşamlar..

 3. Merhaba Hocam, ben ingilizcemi kendi kendime geliştirdim. Ders felan çalışmışlığım yok 2018’de girdiğim yds sınavından 40 doğru yapıp 50 puan aldım sizce 3 ayda bu puanı C seviyesine çekebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.