İçeriğe geç

Beni Üzen Şeyler ve Yolun Sonundaki Işık

hedef toefl 2

Şimdi sizinle gecenin bir vakti beni üzen bir durumu paylaşmak istiyorum. Her hafta gerek sosyal medya üzerinden gerekse Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesi üzerinden yüzlerce mesaj alıyorum.

Tabi insani olarak hepsini okumam, okusam da hepsine tek tek cevap vermem mümkün olmuyor. Ancak hep gördüğüm bir şey var. Dil, hayallerin önünde bir perde olmuş. “Hocam durumum acil lütfen özel ders”, “hocam benim durumum daha da acil lütfen bana ders”, “hocam benim durumum daha daha acil lütfen bana ders/rehberlik” şeklinde mesajlar, diyaloglar.

Ben öğrencilerle birebir çalışmayı, ellerinden tutup rehberlik etmeyi o hoca-öğrenci ilişkisini çok seviyorum ama malum hepimiz insanız, vaktimiz ve enerjimiz sınırlı. O yüzden ancak sınırlı sayıda öğrenciye yardım edebiliyorum. Kabul edemediğim öğrenciler içinse açıkçası içimde bir burukluk oluyor. Farklı bir duygu. Tarifi zor.

Özellikle bu sene bu durumu daha çok yaşıyorum o yüzden bazen mesaj kutularıma bakmaktan kaçınıyorum adeta. Öte yandan bu durum beni ister istemez daha kitlesel ve büyük işler yapmaya yönlendiriyor. Rüzgar, akış, akıntı ne derseniz insanı yönlendiriyor. O sebeple mesela bu dönem kendi özel ders saatlerimi ciddi anlamda sınırlandırıp her ay yüz binlerce kişiye rehberlik eden YouTube kanalıma daha çok yoğunlaştım.

Şimdi 2018 için önümde dev bir hedef var. Nedir bu hedef derseniz hedefim insanları tek bir İngilizce sınavına hazırlayarak bütün İngilizce dertlerini çözmek. Hem yurtiçinde hem yurt dışında. Nedir bu sınav derseniz, o sınav TOEFL. Neredeyse bütün uluslarası şirketlerin, üniversitelerin ve devlet kurumlarının kabul ettiği ve dünyaca tanınırlığı olan bir sınav. Düşünsenize tek bir sınavdan aldığınız puanla tüm dünyada İngilizce yetkinliğinizi belgelendirebiliyorsunuz. Tek bir hedef ve her şeyi çözecek bir sonuç.

O yüzden bu yıl enerjimi, emeğimi ve mesaimi ayırdığım konulardan birisi TOEFL olacak. Hatta bu heyecanla Hedef TOEFL sitesini hazırlamaya başladım. Şimdi yapım aşamasında olduğu için erişemezsiniz ama en azından aşağıda logosunu sizinle paylaşayım dedim. Hedef TOEFL ile amacım yukarıdan aşağıya İngilizce sorununu çözmek. Bu dev bir hedef söylemesi de yapması da zor. Öte yandan insana ilham veren ve başardığında ya da o yolda ilerleme kaydettiğinde gerçekten emeklerine değecek bir çalışma.

Gecenin bir yarısı umudunu kaybetmek üzere olan öğrencilerden, çaresiz velilerden mesajlar aldığımda vaktim kalmadığı için bir yandan yardım etmek isterken diğer yandan yardım edecek vaktim kalmadığını bilerek ekrana bakmak yerine gönül rahatlığıyla onları yönlendirebileceğim ve ihtiyaçlarını baştan sona çözecek bir sistem geliştirmek istiyorum. Bunlar büyük işler, büyük hayaller, hatta şu an şu satırları yazarken gözlerim nemlenmiyor desem yalan olacak. Birine yardım edebileceğinizi bilip yardım edememek öyle ağır bir şey ki.

Yapacak gerçekten çok iş var. Bakalım ne kadar ilerlemek nasip olur. Gerçekler hayallerle başlar. Önce hayal edersiniz, sonra inanırsınız, sonra da yaparsınız ama iki üç cümleyle anlatılan bu süreci gerçek hayatta tamamlamak için ciltler dolusu yaşanmışlık gerekiyor. Bu vesileyle içimi de dökmüş oldum. Her şey nasıl ilerler bilmiyorum ama 2019’a umudu tükenmek üzere olan öğrenci mesajlarıyla girmek istemediğimi biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.