İçeriğe geç

THY IELTS ile ilgili bilmeniz gerekenler

THY IELTS ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu sayfada.

Öncelikle IELTS nedir bunu hatırlayalım. IELTS, İngiltere merkezli, uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce sınavıdır. IELTS sınavı TOEFL IBT sınavının aksine kağıt kalemle bilgisayar olmadan yapılır. Ayrıca IELTS Speaking bölümünde yine TOEFL IBT’nin aksine bilgisayara konuşmak yerine sizi değerlendirecek sınav görevlisiyle konuşursunuz.

THY IELTS

THY başvuruları için IELTS sınavına ihtiyaç duyanların sık sık sorduğu soruları ve cevapları bu bölümde listeledik.

THY IELTS

THY IELTS

THY, IELTS kabul ediyor mu?

En sık sorulan soru THY, IELTS kabul ediyor mu? Bu sorunun kısaca cevabı evet. THY IELTS kabul ediyor fakat gireceğiniz sınavın IELTS General değil IELTS Akademik olması gerekiyor. IELTS General kabul edilmiyor.

THY, IELTS’ten kaç istiyor?

THY, IELTS kaç istiyor sorusu çok sık sorulan bir diğer soru. THY, IELTS sınavından en az 6 istiyor. Ancak ayrıca IELTS Speaking puanızın da en az 6 olması gerekiyor. Yani genel notunuz 6 olsa bile eğer speaking puanınız 6’nın altındaysa o zaman THY başvuru şartını sağlayamıyorsunuz.

THY başvurunuz için IELTS 6 Almak

THY başvurunuz için IELTS sınavından en az 6 almanız gerekiyor. IELTS’ten 6 almak için ihtiyaç duyduğunuz çalışma süresi İngilizce altyapınıza göre şekillenir. Eğer İngilizce eğitim veren bir okuldan mezunsanız, IELTS sınavından 6 almak için 5-10 ders ve 4-5 deneme çözmek yeterli olur. Bu ise yaklaşık 2 haftalık bir çalışma dönemine denk gelir.

Ancak eğer İngilizce temeliniz zayıfsa ilk önce kelime dağarcığınızın ve okuma anlama becerinizin geliştirilmesi gerekir. Bundan sonra ise konuşma ve yazma becerileriyle ilgili olarak bol bol hocanızla pratik yapmanız şart çünkü Speaking ve Writing becerileri uzman desteği olmadan çok yavaş gelişen beceriler. Böyle bir durumda IELTS’ten 6 puan almak için 5-8 ay çalışmanız gerekebilir.

IELTS hazırlık için kaynaklar

THY başvurunuz için IELTS puanı almanız gerekiyorsa, IELTS Rehberi sayfasındaki kaynak ve ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

THY IELTS için özel ders

THY başvurunuz için gereken IELTS puanını almak için Hüseyin Demirtaş ile IELTS derslerine katılın.