İçeriğe geç

Resmi ortamlarda konuşmak üzerine

Yapılan bir etkinliğin başarısı, amacına hizmet etmesi ölçüsünde değerlendiriliyor. Bir konuşmanın amacının da iletişim olduğu düşünülürse, o konuşma ancak doğru ve etkili şekilde iletişim sağlayınca başarılı görülebilir. Bu çerçevede sunumları değerlendirecek olursak birkaç temel bileşen çıkıyor önümüze, ilki konuşmacının kendi kişisel özellikleri, ikincisi ise hazırladığı materyalin niteliği ki bu materyal genelde bir sunum oluyor.

Bir kongre ve toplantı söz konusu olduğunda genelde programda aksaklıklar çıkar, konuşmalar uzar. Bu tür durumlarda konuşmacıların bazılarında az zamanda çok şey anlatma isteği vardır. Söz gelimi 10 dakika ya da 20 dakika konuşma süresine bu sürenin üç katına bile çok gelecek materyal sığdırılmaya çalışılır. Sonrasında haliyle o kadar materyal o derece sınırlı bir zamana sığmayacağı için tüm sunum büyük bir hızla, tonlamaya, ana mesaja çok da dikkat etmeden akıp gider. Bir de o hızla bile tüm materyali verilen süreden okumak mümkün olmayınca haliyle konuşmaların süresi uzar ve genel toplantı programı sarkar.

Bir konuşmacının böyle olası durumları düşünüp, anlatacaklarını kendine ayrılan süre dilimi içinde açık ve anlaşılır biçimde sunabiliyor olması gerekli. Aksi halde sahnede geçirilen vakit hem konuşmacı hem de dinleyici için pek tatmin edici olmayacaktır. Sonuçta eğer hedef iletişimse, 10 dakikada 100 tane yarım yamalak mesaj vermektense 10 tane anlaşılır mesajı, uygun bir üslupla ifade etmek yeğdir.

Tercih sizin!

Tabii bunları söylerken unutulmaması gereken bir nokta. Pek çoğumuz elimize mikrofonu alınca ya da bir kitlenin karşısına geçince anlatmaya doyamıyoruz.

Konuşmaktan bu kadar bahsetmişken önemli birkaç alt başlığı atlamak olmaz.

Toplantı niteliğine göre dil kullanımı ve üslup seçimi: Çocuklara, yaşlılara, farklı meslek gruplarına, sosyal gruplara hitap ederken bağlama uygun üslup seçimi.

Toplantıya uygun giyim kuşam: Bir futbol toplantısıyla, bir hukuk toplantısında giyilen kıyafetler haliyle biraz farklı olacak.

Toplantı adabı: Her ortamın kendine özgü davranış biçimleri, selamlama şekilleri var. Bunlara hakim olmak en az, ne kadar iyi konuşulduğu kadar önemli.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.