İçeriğe geç

Referans listesi hazırlama

Referans listesi hazırlama kaynakça oluşturma

Referans listesi hazırlama akademik yazılarda olmazsa olmaz adımlardan birisi. Bu yazıda referans listesi nasıl hazırlanır sorsuna cevap vereceğim.

Akademik bir yazıda kullanılan her bir kaynağın belirtilmesi gerekir. Kaynak belirtmeyi hem metin içi alıntılarla hem de metin sonuna eklediğimiz kaynakça ya da referanslar kısmıyla sağlarız.

Online referans listesi hazırlama

Online referans listesi hazırlama

Günümüzde yaygın olarak kullanılan pek çok referans biçimi var. Bunların başlıcaları APA, Harvard, Chicago ve MLA. Her bir referans biçiminin yaygın olduğu disiplinler var. Mesela APA daha çok psikolojide, Harvard daha çok sosyal bilimlerde kullanılıyor.

Tüm bu referanlama biçimleri her ne kadar farklılıklar gösterse de temelde aynı amaca hizmet ediyor. O amaç ise alıntılanan kaynağı başka bir kişinin bulabileceği şekilde not etmek. Bu sebeple tüm bu referans biçimlerinde referans listesi hazırlarken yazarın adı soyadı, yazının basım yılı, basıldığı dergi ya da kitap, internet adresi vb bilgileri ekleriz ki bir başka araştırmacı bizim kullandığımız kaynaklara erişip söylediklerimizi teyit edebilsin.

Referans listesi hazırlam siteleri

Referans listesi hazırlama programları


Etiketler:  kaynakça oluşturma, referans verme, referans listesi, refaranslar sayfası oluşturma, citation verme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.