İçeriğe geç

QR kodlu özdeyiş grafiği hazırlamak

1

QR kodları pek çok amaç için kullanılıyor. Benim bu yazıdaki amacım bir site adresi için QR kodu oluşturup bunu oluşturacağım görselin üzerine yerleştirmek. Bunu yapmanın iki amacı var, ilki bu hazırladığım görselin kaynağını belli ediyor. İkinci olarak da kullanıcı bir QR kod tarama uygulamasıyla hiçbir tuşlama yapmadan ilgili web sitesine/sayfasına ulaşabiliyor.

Bu iş için örnek proje olarak yeni başlattığım güzel sözler ve özdeyişler sayfasını seçtim. Çevirisini yaptığım 10 adet özdeyişten Eleanor Roosevelt’in “Kalbinizde doğru olduğunu hissettiğiniz şeyi yapın. Eninde sonunda nasıl olsa yine eleştirileceksiniz.” sözünü alıp metni şirin grafiğe dönüştüren behappy.me sitesine gittim. Burada metni yapıştırıp gerekli ayarları yaptıktan sonra sitenin benim için oluşturduğu grafiği indirdim.

Alternatif siteler: ReciteThis ve RavenTools Blog

Bir sonraki aşamada oldukça sade ve kullanışlı bir QR kodu oluşturma sitesi olan goqr.me adresini ziyaret ettim. QR kodunun açmasını istediğim sayfanın linkin yazıp oluşturulan QR resim dosyasını indirdim.

Son aşama olarak da Paint.Net programı üzerinde özdeyiş grafiğimin üzerine QR kodumu yapıştırdım. Resmin son hali aşağıda.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.