İçeriğe geç

Konuşurken dinleyiciyle göz teması kurmak için 4 neden

Başarılı bir konuşma yapmanın temel şartlarından biri dinleyici ilgisini canlı tutup mesajınızı aktarabilmek. Bu noktadaki önemli yardımcılarınızdan birisi dinleyenlerle göz teması kurmak. Bu uygulamanın 4 temel artısı var.

1) Odaklanmanızı sağlar: Sağa sola, aşağı yukarı ya da duvara bakmaktansa dinleyicilerinize bakmanız zihninizi toparlamanızı sağlar.

2) Güvenilirlik ve inanılırlığınızı artırır: Eğer bir şeyler söylerken gözünüzü insanlardan sürekli kaçırıyorsanız bu iyi bir mesaj vermez. Bilgi aktarırken göz teması kurmak mesajınızın inanılırlığını artırır.

3) Dinleyicilerin tepkisini ölçüp yönetebilirsiniz: Göz teması kurduğunuzda söylediklerinize, dinleyenlerin verdiği tepkiyi görüp konuşmanızda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Bir noktada kafalar karışmış gibi görünüyorsa ek örnek ve açıklamalar sunup konuşmanızı daha anlaşılır hale getirebilirsiniz.

4) Yavaşlayıp duraksayabilirsiniz: Göz teması kurduğunuz zamanlarda konuşma hızınızı düşürebilir gerekirse duraklayabilirsiniz. Bu iyi kullanıldığında güçlü bir konuşma yöntemidir.

Sözün özü

Dinleyicilerinize bir grup olarak bakmanın yanı sıra teker teker de göz teması kurmayı ihmal etmeyin.


 

Kaynaklar

“Konuşurken dinleyiciyle göz teması kurmak için 4 neden” hakkında 2 yorum

  1. merhaba Hüseyin Hocam iyi hoş güzel demişsiniz de ben hazırlık öğrencisiyim. Sınıf önünde herhangi bir konuşma yaptığımda eğer birisiyle göz teması kurarsam bütün diyeceklerim gidiyor aklımdan bu yüzden de hiç temas kuramıyorum,bunu nasıl aşabilirim ki ? teşekkürler!

    1. Hüseyin Demirtaş

      Havva Hanım, bunu aşmak mümkün ancak anlatacağınız konuya hakim olmanız gerekiyor. Mesela birine bilgi sahibi olduğumuz bir konuda bir şeyler anlatırken göz teması kurunca söyleyeceklerimizi unutmuyoruz. Benzer şekilde, İngilizce ya da Türkçe sunum yaparken, eğer konunuzu çok iyi çalışır bol pratik yaparsanız unutma riskinizi düşürürsünüz. Yine de endişeleniyorsanız, elinizde mini bir kart olur orada temel konu başlıklarınız yazar. Eğer bir şey unutacak gibi olursanız, o karta kısaca göz atarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.