İçeriğe geç

IELTS Speaking Soru ve Cevapları & IELTS Speaking Örnek Cevaplar

Bu sayfada gerçek IELTS Speaking soru ve cevaplarını ve IELTS speaking örnek cevaplarını bulacaksınız. Tam 17 tane farklı öğrencinin IELTS Speaking sınavını baştan sona izleyip hangi seviyede kaç puanın alındığını, öğrencilerin güçlü ve zayıf yönlerini göreceksiniz. İlk önce şunu hatırlayalım. IELTS 0-9 arasında puanlandırılıyor ve 0 en düşük 9 ise en yüksek puan.

ielts speaking soru cevap ielts speaking örnekleri

ielts speaking soru cevap ielts speaking örnekleri

IELTS Speaking Soru ve Cevapları

Bu listede Band 3.5 yani çok düşük alan öğrenciler de var Band 6 alan orta halli öğrenciler de var. Hatta Band 9 yani tam puan alan öğrenciler de var. Videoları sırayla izleyip kötüden iyiye nasıl gidildiğini görme fırsatınız olacak.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 3.5

Konuşan kişi Viyetnam’dan Harry, konu ise “bir ilgisi ya da hobisi”. Çok ara veriyor ve söyleyeceğini bulmaya çalışıyor. Konuşması yavaş. Tekrarlar ve düzeltmeler içeriyor. Konu akışı zayıf ve sadece basit bağlaçlar kullanabiliyor. Kelime bilgisi daha iyi. Aşina olduğu konuları anlatabiliyor ancak diğer konularda zorluk yaşıyor. Grameri zayıf. Basit cümleler doğru çıkıyor ancak kompleks cümlelerde hatalar yapıyor. Vurgu ve tonlaması zayıf. Son sensizleri genelde atlıyor ve anlaşılması zor.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 5

Konuşmacı Viyetnamdan Tina. Konu “bir ilgisi ya da hobisi”. Konuşmayı sürdürebiliyor ve uzun cevap vermeye istekli. Kelime ya da fikir bulmaya çalışırken konu bütünlüğü zaman zaman kayboluyor. Konu geçişleri için “actually; in this way; I think the most important reason; as an example; as we know” gibi geçiş ifadeleri kullanması bir artı.

Kelime bilgisi güçlü. Konularla ilgili detaya inebiliyor. Hataları olsa da bunlar anlaşılmasını engellemiyor. Grameri, kelime bilgisine göre daha zayıf. Bazı kompleks cümleleri kursa da zaman kullanımında hatalar var. Bazı kelime ve heceler yanlış telaffuz ediliyor ancak genel olarak tonlama ve vurgu var.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 5.5

Konuşmacı Sudi Arabistan’dan Ali. Konu ise “tanınab bir kişi”. Uzun uzun konuşmaya istekli ancak konuşması ara ara uyumsuz. “it’s possible that; while; especially” gibi bağlantı ifadelerini bazen aşırı kullanıyor. Geniş bir kelime dağarcığı kullanıyor ve beraber kullanılan kelimelerin farkında gibi. Ne kastettiği genelde açık ve bir ifadeyi farklı şekillerde belirtebiliyor.

En zayıf noktası gramer. Temel cümleleri kuruyor ancak article, zamir ve zaman hataları var.Telaffuzu, tonlama ve vurgusu iyi. Araları iyi kullanıyor. Ancak bazı kelimelerde hece vurgusu yanlış. Fazla çaba gerekmeden anlaşılabiliyor.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 6

Konuşmacı Çin’den Xin, konu ise “ünlü kişiler”. Geniş cevaplar verebiliyor. Geçiş ifadeleri kullanabiliyor (you mean; you know; it’s really a hard question; in this way) ancak bağlaçları yetersiz. Kendini tekrar edip düzeltiyor. Konu anlatımı için yeterli kelime bilgisi var ancak bazen yanlış kelimeleri seçiyor. Mesela “behave well” yerine “act well” diyor.

Hem basit hem kompleks cümleler kuruyor. Ancak kompleks cümlelerde genelde hatalar var. Zaman hataları, özne-yüklem uyuşmazlığı ve preposition hataları var. Fakat bunlar iletişimi engellemiyor. Telaffuzu genelde açık ve bir dereceye kadar vurgu ve tonlama kullanabiliyor. Ancak konuşması mekanik. Yanlış telaffuz ettiği ya da vurguladığı kelimeler anlaşılırlığı düşürüyor.

Speaking Rehberi ile İngilizce konuşma becerinizi geliştirin
speaking rehberiİngilizce konuşma en çok ihtiyaç duyulan ama en çok ihmal edilen ve en çok yanlış yapılan alan.

Speaking Rehberi size ilk önce İngilizce konuşma becerinizi geliştirmeniz için bilmeniz gereken teorik ve pratik altyapıyı sunuyor.

Daha sonra ise her bir ünitede onlarda soru, örnek cevaplar ve bu cevapların Türkçe çevirileri ile İngilizce konuşma dağarcığınıza çok sayıda yeni kelime ve ifade eklemenize yardım ediyor.

Speaking Rehberi, hem pratik kullanım için hem de TOEFL, IELTS ve Proficiency İngilizce konuşmaları sınavları için temel bir kaynak.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 7

Konuşmacı Almanya’dan Hendrik. Konu ise “ünlü insanlar”. Konuşmacı fark edilir bir çaba harcamadan konuşmanın akışını sağlıyor. Uyum eksikliği yok. Çeşitli bağlantı ifadeleri kullanıyor (I would say; that’s a good question; as I said; as long as) ancak “yeah” ifadesini gereğinden fazla kullanıyor. Geniş bir kelime dağarcığı kullanıyor. Bu kelimeler arasında daha az yaygın olan ve deyimsel ifadeler de var (easy to blame; global warming; financial crisis; he stands for something; can’t stand the pressure). Ancak bazen kelimeleri karıştıyor.

Grameri hem kompleks hem basit yapılar içeriyor. Cümlelerinin çoğu hatasız. Bazen özne-yüklem uyuşmazlığı, article ve relative pronoun oluyor. Telaffuzu açık ve takip etmesi kolay. Hem cümle vurgusunu hem de tonlamayı etkin şekilde kullanıyor. Fark edilir bir aksanı var ve bazı kelimeleri yanlış telaffuzu anlaşılmasını zorlaştırıyor ( ‘role model’ yerine wole model; ‘wrong’ yerine wong gibi)

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 8

Konuşmacı Hindistan’dan Khush. Konu ise “ünlü insanlar”. Akıcı bir şekilde konuşuyor, detaylı ve uzun cevaplar veriyor. Duraksamalar genelde içerik ile alakalı ve nadiren dil sıkıntısı var. Bu eksikleri kapamak için “that’s not the case; I’m fine with that” gibi fillerları doğal bir şekilde kullanıyor.

Kelime dağarcığı geniş ve bu sayede farklı konularda esnek ve kesin bir şekilde konuşabiliyor. Political pressure; into corruption; today’s world; offensive; promote the product; a money-making business gibi stil olarak doğru ifadeler kullanıyor. Arada bazı ufak ifade hataları var. Telaffuzu anlamı güçlendirmek için kullanıyor. Ritim, tonlama ve vurgu uygun şekilde kullanılıyor. Th sesinde bazen belirsizlikler var.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 8.5

Konuşmacı Singapur’dan Kenn. Konu ise “ünlü kişiler”. Çoğunlukla akıcı bir şekilde konuşuyor ve çok az tereddütü var. Kelime seçimleri iyi (prominent businessmen; emulate; a growing number of television celebrities; to promote charitable causes; endorsing a cause; negative repercussions; conscious of body image; susceptible to; prevalent). Pek çok gramer yapısını doğal ve doğru şekilde kullanıyor. Telaffuzu anlamı kuvvetlendirmek için kullanıyor. Vurgu ve karşılaştırma yapabiliyor.

IELTS Speaking Örnek Cevaplar – Band 9

Konuşmacı  Malezya’dan Anuradha. Konu ise “ünlü kişiler”. Akıcı bir şekilde konuşuyor. Çok az düzeltme ve tekrar var. Tereddütler dil değil içerik temelli. Konuşması tutarlı (if you’re talking about; other than that; I think it’s more; as you can see).

Kelimeleri hassas bir şekilde kullanabiliyor ve deyimsel ifadelere hakim (have a tendency; be exposed to; the world is becoming more globalised; the norm; strikes a chord; communication tool; actors that sponsor; materialistically; cool gadgets; grasp of people’s mindset). Gramer yapıları doğru. Doğal ve tam yapılar kullanıyor. Telaffuzu da hassas ve ince bir şekilde kullanıyor. Ritim, tonlama ve vurgu iyi şekilde kullanılıyor. Çok rahat anlaşılıyor.

Sonsöz

Bu IELTS Speaking soru cevap örneklerine bakarak hem kendi seviyenizi görebilir hem de daha üst seviyelere çıkmak için nelere ihtiyaç duyduğunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.