İçeriğe geç

IELTS Speaking İpuçları

IELTS speaking ipuçları ile IELTS speaking sınavı sizin için hem eğlenceli hem de rahat bir hal alacak. IELTS Speaking sınavı pek çok kişiyi heyecanlandıran bir sınav. IELTS speaking sınavında sınavınızı yapan kişiyle yüz yüze bir konuşma gerçekleştireceksiniz. Doğru pratik ve yaklaşımla bu sınavda istediğiniz puanı almanız mümkün.

Şimdi sizi başarıya götürecek IELTS speaking ipuçlarını inceleyelim.

Bu yazıdaki tüm IELTS speaking tavsiyeleri benim IELTS özel derslerimde öğrencilerime şahsen önerdiğim adımlar.

IELTS Speaking Kriterleri Bilin

IELTS speaking sınavında cevaplarınız 4 temel açıdan değerlendirilecek. Bunlar akıcılık, bütünlük, gramer ve kelime bilgisi. Her bir faktör puanınızın %25’ini oluşturacak. Yani iyi bir puan için bu 4 faktöre de hakim olmanız gerekiyor.

IELTS Speaking İpuçları — Sınavı Öncesi

IELTS speaking sınavındaki başarınızı sınavdan önce yaptığınız çalışmalar belirleyecek. IELTS speaking sınavında başarılı olmak için 3 temel pratik yöntemini uygulamalısınız.

Fikir geliştirme egzersizi yapın

Çoğu öğrenci sınavda kendilerine sorulan sorulara hızlı düşünüp cevap veremediği için puan kaybeder. Kendinize vakit ayırıp popüler IELTS speaking konularını düşünüp bunlarla ilgili fikir ve örnek cevaplar geliştirin.

Kendinizi kaydedip dinleyin

Speaking puanınızı artırmak için kendinizi dinlemeniz gerekir. Speaking denemeleri çözerken kendinizi kaydedip daha sonra dinleyin. Konuşmanızdaki gramer ve telaffuz hatalarını bulup, not edin ve bunları düzeltmeye çalışın.

Mesela aşağıdaki IELTS speaking deneme sınavını cevaplarken sesinizi kaydedin. Daha sonra ses kaydınızı dinleyip inceleyin.

Pratik ifadeler öğrenin

Günlük konuşmalarda rahatça kullanabileceğiniz pratik ifadeler öğrenin. Mesela örnek verirken “to give an example” ya da “to illustrate” demek ya da “in other words” gibi pratik ifadeleri öğrenin. Bunlar size hem güven hem de zaman kazandırır. İngilizce konuşma sınavları için size yardımcı olacak 85 pratik ifadeden oluşan bir kitapçık hazırladım.

Bir uzmanla pratik yapın

Hem pratiklik kazanmak hem de hatalarınızı nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek için IELTS speaking sınavı öncesi bir uzmanla pratik yapın.

IELTS Speaking Taktikleri — Sınav Esnasında

Şimdi de sınav esnasında size puan kazandıracak IELTS speaking ipuçları neler tek tek inceleyelim.

Duruşunuzu ayarlayın

Vücut diliniz pozitif olmalı. Omuzlarınız ve duruşunuz dik olsun. Pısırık bir şekilde oturmayın.

Sesiniz yüksek ve anlaşılır olsun

Düşük sesle konuşmak karşıdaki kişiye kendinizden emin olmadığınız izlenimi verir. O yüzden cevabınız doğru olsa bile düşük bir ses tonuyla konuşmak size puan kaybettirir. Speaking sınavınızı yapan kişinin cevaplarınızı rahatça duyabilmesi lazım. Dahası ses tonunuz korku değil güven vermeli.

Cevaplarınızı uzun tutun

Size sorulan soruya kısacı ya da birkaç kelimelik cevaplar vermeyin. Tam cümleler kurun ve cevabınız mümkün olduğunca detaylı olsun. Mesela “Do you like your city?” sorusuna “Yes” diyip durmak yerine şehrinizi niye sevdiğiniz ve şehrinizle ilgili güzel şeyleri anlatın. Böylece karşınızdaki kişiye dolu dolu ve dile hakim olduğunuzu gösteren bir cevap vermiş olursunuz. Sonuçta sınavda bildikleriniz üzerinden değil söyledikleriniz üzerinden değerlendirileceksiniz.

Soruyu Anlamadıysanız Sorun

Eğer soruyu anlamadıysanız, “I am sorry. Could you repeat the question” diyin. Anlamadığınız bir soruya sallama cevap vermek yerine açıklama isteyip doğru cevap verin. Böylece puan kaybetmekten kurtulun.

Yanlış yaptıysanız hemen kendinizi düzeltin

Eğer bariz bir dil yanlışı yaptıysanız hemen düzeltin. Cümleyi ya da ifadeyi yeniden kurun.

Ezbere Cevap Vermeyin

Ezber cevaplar anlaşılır ve puanınızı düşürür.

Kendinizi kasmayın

Acayip güzel cümleler, cool kelimeler kullanayım diye kendinizi kasmayın. Bunun yerine akıcı ve doğal olmaya çalışın çünkü kompleks bir şey diyeyim derken çok düşünüp durakladığınızda puanınız gider.

Kendinize Zaman Kazandırın

Mesela soruya nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Böyle bir durumda birkaç saniye kazanmak için “Hmm, that is an interestesting question. Let me see” gibi bir ara ifade kullanabilirsiniz. Bunu derken de hemen cevabı planlarsınız.

Kendinizi Tekrardan Korkmayın

Aynı cümleyi farklı şekillerde söyleyebilirsiniz. Mesela “I like football, I really like it”. Ya da daha önce dediğiniz bir şeye atıfta bulunmak için “As I said before …” diyebilirsiniz.

Örnek Verin

Örnek vermek hayat kurtarır. Örnek vermek hem cevabınızı daha detaylı ve ilginç hale getirir hem de fikir geliştirmenizi kolaylaştırır. Ne diyeceğim ne diyeceğim diye düşünmek yerine size sorulan soruyla alakalı bir örnek verin.

Speaking Rehberi ile İngilizce konuşma becerinizi geliştirin
speaking rehberiİngilizce konuşma en çok ihtiyaç duyulan ama en çok ihmal edilen ve en çok yanlış yapılan alan.

Speaking Rehberi size ilk önce İngilizce konuşma becerinizi geliştirmeniz için bilmeniz gereken teorik ve pratik altyapıyı sunuyor.

Daha sonra ise her bir ünitede onlarda soru, örnek cevaplar ve bu cevapların Türkçe çevirileri ile İngilizce konuşma dağarcığınıza çok sayıda yeni kelime ve ifade eklemenize yardım ediyor.

Speaking Rehberi, hem pratik kullanım için hem de TOEFL, IELTS ve Proficiency İngilizce konuşmaları sınavları için temel bir kaynak.

Göz Teması Kurun

Sürekli önünüze sağa sola ya da duvarlara bakmayın. Karşısınızda bir insan var ve iletişim becerileriniz test ediliyor. O sebeple doğal olun, göz teması kurun.

IELTS Speaking Tavsiyeleri — Sınav Bitince

Sınavınızı yapan kişiye teşekkür edin. Dedik ya işimiz iletişim.

Özetlersek

Belirttiğim IELTS speaking taktiklerini kullanarak hem IELTS speaking sınavına hazırlık sürecinde hem de IELTS speaking sınavı esnasında performansınızı artırıp hedefinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Online IELTS Speaking deneme sınavı ile pratik yapın, hatalarınızı nasıl düzelteceğinizi ve puanınızı nasıl yükselteceğinizi öğrenin.

 

 

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler:  ielts speaking tavsiyeleri, ielts speaking taktikleri, ielts speaking ipuçları