İçeriğe geç

ingilizce seviye tespit sınavı

İngilizce seviyemi nasıl test edebilirim ya da İngilizce seviyem ne diye merak ediyorsanız yalnız değilsiniz. Farklı yaş ve mesleklerden binlerce öğrenci her yıl ya akademik sebeplerle ya da işleri sebebiyle İngilizce seviyelerini ölçmek ya da ölçtürmek durumunda. Bu yazıda sizinle İngilizce seviyenizi ölçmek için kullanabileceğiniz İngilizce seviye testlerini paylaşacağım.

İngilizce Seviyeleri

İngilizce seviye testi konusunu detaylıca girmeden önce İngilizce seviyelerini hatırlayalım. Bu konuda birkaç yaklaşım var. İlki beginner, pre-intermediate, intermediate, upper-intermediate, advanced ve proficiency diye giden klasik isimlendirme yani başlangıç, orta altı, orta, orta üstü, ileri ve yetkin seviyeleri. Daha güncel yaklaşım ise Avrupada geliştirilen The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) denilen sistem. Bu sistemde A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 seviyeleri var. En basit seviye A1 en üst seviye ise C2.

İngilizce Seviye Testi için Yerel Sınavlar

Türkiyede kamu kurumları tarafından YDS ve YÖKDİL sınavları yapılıyor. Bu sınavlar çoktan seçmeli ve temelde İngilizce okuma, gramer ve çeviri becerilerini ölçen sınavlar. YDS ve YÖKDİL sınavları kamu kurumları ve üniversiteler tarafından talep ediliyor ancak bu sınavların uluslararası geçerliliği yok. YDS ve YÖKDİL sınavlarında 100 üzerinden puanlandırılıyorsunuz. Genelde istenen minimum puan 60 civarında oluyor. İyi derecede İngilizce okuma bilgisine sahip olduğunuzu gösterecek puan 80 ve üstü.

Türkiye içindeki Diğer İngilizce Seviye Tespit Sınavları

YDS ve YÖKDİL sınavlarına ek olarak neredeyse her üniversitenin yaptığı İngilizce yeterlilik (proficiency) sınavları var. Bu sınavların bir standardı yok. Kimisi çok zor kimi çok kolay. Kimisi uluslararası düzeyde İngilizce ölçümü yapıyor kimisi ise YDS’den bile daha kolay. Bu tür sınavlar genelde sadece yapıldıkları kurumda geçerli. Mesela İTÜ proficiency sınavı ile Boğaziçi hazırlığı geçmek mümkün değil.

Bir de kurumların kursların kendi bünyelerinde yaptıkları sınavlar var. Maalesef çoğunun durumu pek iç açıcı değil. İşini severek, özenle yapan kursları tenzih ederim ama öğrencilere uzun bir gramer testi çözdürüp iyi puan alanlara senin İngilizcen ileri seviye diyen orta seviye diyen yerler var. Yok böyle bir dünya. İngilizcede sağlıklı bir değerlendirme için dört temel beceninin değerlendirilmesi lazım. Bunlar: reading, listening, writing ve speaking.

Uluslararası İngilizce Seviye Tespit Sınavları

Bu bölümde ele alacağımız sınavlar uluslararası düzeyde kabul gören İngilizce sınavları. Bu tür sınavların en çok bilinenleri TOEFL, IELTS ve PTE. Bu sınavlar İngilizce konuşma, dinleme, yazma ve okuma gibi 4 beceriyi de ölçen sınavlar. Genel olarak akademik İngilizceyi ölçmeye yönelik sınavlar ancak PTE ve IELTS sınavları için General denilen genel İngilizceyi değerlendiren türler de var. TOEFL IBT sınavı 120 üzerinden, IELTS sınavı 9 üzerinden PTE sınavı ise 90 üzerinden puanlandırılıyor. TOEFL için genelde 80, IELTS için 6.5, PTE için ise 63 civarı bir not talep ediliyor.

İngilizce Seviyenizi Nasıl Ölçersiniz?

IELTS veya TOEFL deneme sınavları ile İngilizce seviyenizi sağlıklı bir şekilde ölçebilirsiniz. Ama bir sorun var. Bu deneme sınavlarındaki reading ve listening bölümlerini cevap anahtarından bakıp puanlandırıp durumunuzu görebilirsiniz. Ama ya speaking ve writing bölümleri? IELTS ve TOEFL sınavlarını düzenleyen uluslararası kurumlar İngilizce yazma ve konuşma bölümlerini değerlendirmek için ücretli hizmetler satıyorlar. Yazı ve konuşma değerlendirmesi uzmanlık ve ciddi donanım gerektiren bir iş olduğu için ücretsiz olarak sunulması zor bir hizmet. Biz de öğrencilerimiz yurt dışına mahkum olmasın diye bu tür hizmetleri essaykontrol.com üzerinden sunuyoruz.

Bir başka alternatif ise TOEFL ve IELTS için komple deneme sınavı satın almak. TOEFL sınavını düzenleyen ETS ve IELTS sınavını düzenleyen British Council ve IDP bu tür hizmetler sunuyorlar.

Bu arada bu tür sınavlarda bir bölümün çok iyi olması diğer bölümlerde de benzer başarıyı garanti etmiyor. Örneğin bir öğrenci reading bölümünden çok yüksek puan alıp listening ve speaking bölümünden düşük puanlar alabilir. Yani dili bir bütün olarak iyi kullanmadan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan yüksek puan almak mümkün değil.

İngilizce Seviye Tespit Sınavları

Yukarıda saydığımız sınavları karşılaştırdığımızda kaynak bulma açısından en rahat sınavlar YDS ve IELTS. Bu iki sınavla ilgili internette onlarca deneme sınavı bulabilirsiniz.

IELTS Deneme Sınavları

PTE Deneme Sınavları

YDS

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı

TOEFL Deneme Sınavı