İçeriğe geç

Daha verimli çalışmak için 7 yol

Gününüzü verimli geçirmek, işlerinizde ilerleme kaydetmek için atabileceğiniz bir dizi adım var. Bunlar çok büyük değişiklikler olmamakla birlikte sonuçları itibariyle günlük veriminizi artıracaktır.

Erken kalk

Güne erken başlamanın avantajı ortalık sessizken ve dikkatinizi dağıtacak pek fazla şey yokken çalışabilmek. Yani kendinizi tamamen aklınızdaki konuya verip, işlerinizi halledebileceğiniz bir zaman dilimi kazanıyorsunuz. Erken kalkmak herkes için kolay olmuyor. Bu sebeple, gün aydınlanırken kalkabilene kadar, her gün 10 dakika daha erken kalkma denemesi yapabilirsiniz. (Ancak bazı insanlar gecenin karanlığında daha iyi çalışıyor, haliyle bu ilk maddede kişisel farklar söz konusu. Yine de temel gaye rahatsız edilmeden çalışabilecek bir aralık bulmak.)

Liste yap

Elinizdeki işlerin ya da yapmanız gerekenlerin listesini yapmak verimliliğinizi artırır. Daha da önemlisi gün içinde ne yapacağınızı bilirsiniz. Vaktiniz kalırsa “bugün ne yapacaktım ben?” sorusuyla vakit kaybetmek yerine listedeki bir sonraki işe geçebilirsiniz. Listede her tamamladığınız maddenin üstünü çizmek başarı ve tatmin duygusu getirir. Oluşturduğunuz listenin elinizin altında olmasına özen gösterin, ister akıllı telefonunuzda isterseniz de ajandanız da ya da bir kağıt parçası üzerinde olabilir listeniz. Üç beş farklı liste yapmak yerine bir tane merkezi liste hazırlayıp, yapılacak işlerinizi ona kaydedin.

Hedef koy

İnsanlar hedef koyup bu hedefleri gerçekleştirince daha verimli çalıştıklarını hissederler. Dahası hedefler insan enerjisinin yoğunlaşmasını ve çözüme ulaşmayı kolaylaştırır. Yönünü bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez. Bu açıdan hedeflerinizi belirlemeniz vaktinizi ve enerjinizi daha uygun şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Hedeflerini paylaş ve sorumluluk al

Birisi yaptıklarınızı takip ediyorsa verimli olmak biraz daha kolaylaşır. Bu durumda hedeflerinizi gerçekleştirmek için hem kendi bilinciniz hem de başkalarının gözü üzerimizde olur. Mesela yaz planlarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak, annenize size bir hedefinizi hatırlatmasını söylemek gibi adımlar sizi koyduğunuz hedeflere daha çok bağlar.

Zor işleri önce yap

Zor işleri sona bırakmak insan doğasında var. Hal böyle olunca küçük bazen de gereksiz işlerle uğraşıp zor işlerden kaçmak ve günü pek bir iş yapmadan bitirmek kaçınılmaz. Zor işleri ilk önce bitirmek diğer işleri gözümüzde çok daha kolay kılar. En azından günün en zor işini bitirdikten sonra rahat bir nefes alır, diğer işlere daha rahat yaklaşırız.

Kendine iyi davran

Yoğun bir günün ardından dinlenmek, kendinizi ödüllendirmek hakkınız. Ödül devasa bir şey olmak zorunda değil. Arkadaşlarınızla çay sohbeti, sahilde yürüyüş, çikolatanızı alıp müzik dinlemek… Çoğu zaman küçük şeyler insanı mutlu eder.

Hedeflerini göz önünde tut

Sadece hedeflerinizin olduğu bir liste hazırlamak yetmez. O listenin işlenmesi ve sürekli göz önünde olması, yapacaklarınızı size hatırlatması gerekir. Motivasyonunuzun azaldığı anlarda hedeflerinize göz atmak sizi tekrar canlandırabilir. Masanıza, ajandanıza ya da dolabınızın üstüne sizi canlandıracak birkaç hedefinizi not düşebilirsiniz.

Buradaki her madde herkes için işlemeyebilir ancak en azından bir yol haritası sunacaktır. Siz de verimlilik ipuçlarınızı, yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

– Kaynak

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.