İçeriğe geç

Çay, resim ve hayata bakış

Farklı bakış açılarını hesaba katabilmek önemli bir beceri. Belki kendimizi başkalarının yerine koyabilsek, bireysel ve toplumsal anlamda daha fazla empati kurabilsek sıkıntılarımızı daha rahat çözerdik. Bir karenin birkaç farklı şekilde resmedilebileceğini bilmek farklı bakış açılarını kullanabilmek adına ciddi bir ilk adım. Bu bağlamda fotoğraf çekmek, aynı sahneye onlarca farklı açıdan ve binbir türlü filtre, renk ve ton ayarıyla yaklaşmak bir sahnenin aslında ne kadar da farklı resmedilebileceğinin, bir fotoğrafçının aynı kareyi kullanıp bambaşka bir resim ortaya koyabileceğinin en güzel örneği. Fotoğraf çekmek belki bakış açısını belki empatiyi öğretir. Fotoğraf çekin hem de bol bol, bir sürü filtre ekleyin, sağından solundan önünden arkasından üstünden çekin, o da yetmezse çapraz deneyin.

Ben de pratik yapmak adına geçen içtiğim çayı farklı filtreler ve yönlerle çektim. Nihayetinde hepsi bir bardak çayı gösteriyor olsa da her bir resmin vurgusu, sıcaklığı, hikayesi farklı.

“Çay, resim ve hayata bakış” hakkında 1 yorum

 1. Mehmet Ali Usal

  Sevgili Huseyin Kardes
  Keske bizler de senin gibi hic olmazsa baba okur yazar olaydik. Biz ulkenin gecis surecindeki, hani dogumun ilk sancilari gibi gelip gecen nesli olduk. Ana baba okur yazar degi.
  Cocuk universite okuyor. Hele de ODTU. Adam gaz lambasi gormus. Derredeki kazanda sicak su. Ulkenin ilk bes yuz beyninden secilmis gelmis. 24 saat muslukta sicak su, yatak ortopedik. Istiyor da istiyor. Ama ulke, halkin bilinci yetismiyor. Hepsi dograndi. Inanmazsan Hemsehrin Harun Karadenizi arastir.
  Ne mutlu size, okur yazar neslin evlatlari. Ne mutlu bize , bizden sonar da sorup sorusturan, arayan bir neslin varligini bilmek.
  Sevgilerimle. Basarilar.
  Serkeftin
  get over

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.