İçeriğe geç

Araklı Anadolu Öğretmen Lisesi’ni Hatırlamak

Bu yıl anadolu öğretmen liseleri kapatılıp anadolu liselerine çevriliyormuş. Bir öğretmen liseli olarak tabi ki bu karar lise hatıralarımı aklıma getiriyor. Araklı Anadolu Öğretmen Lisesi benim için disiplinli, vizyonlu ve özverili bir kadronun ne büyük işler başarabileceğinin bir örneğiydi.

Lise yıllarında her şey çok sıkı görünmüştü. Her bir detaya dikkat edilmesi, sabahları bol bol nutuk dinlemek zaman zaman bunaltıcı olsa da eğitim ortamının düzenini ve verimli işleyişini sağlıyordu. Öğretmenlerimiz özverisi ve öğrencilerle olan sıcak ilişkileri, müdürümüzün çeşit çeşit projeleri hem lise döneminde hem de sonrasında etkilerini gösterdi. Aklıma gelen iki önemli proje:

Hür Kürsü

Hür Kürsü’nün amacı her bir öğrencinin tüm okul önünde istediği bir konuda bir konuşma yapmasıydı. Bu pek çok öğrenci için büyük bir kalabalığa hitap edilen ilk tecrübe olması sebebiyle Hür Kürsü önemli bir projeydi.

Dünyanın en çok kitap okuyan okulu

Lisemizin dünyanın kişi başı en çok kitap okunan okulu olma hedefi vardı. Kitap okuma oranlarının çok düşük olduğu bir ülkede böylesi büyük bir hedef kimilerine uçuk geliyordu. Ancak her bir öğrenci bizim zamanımızda ayda en az 800 sayfa okuyordu Ayda 2-3 bin sayfa okuyan arkadaşlarımız da vardı. Böylesi bir projenin olması, bunun takip edilmesi ve kütüphanenin aktif olarak işletilmesi bizim için bir fırsattı.

Bu projelere ek olarak, öğretmenlerimizin öğrenci insiyatiflerini teşvik edip bunlara destek vermesi, ders dışı çeşitli aktiviteler ve yurtlarda iyi bir çalışma ortamının sağlanması takdire şayan noktalardı.

Tüm özveri ve çalışmaları için okul müdürümüz Hasan Suiçmez ve sınıf hocam Ahmet Teknelioğlu’na ekstra teşekkür ediyorum. Ayrıca kendi adıma o dönemden her bir hocama teker teker teşekkür etmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.