İçeriğe geç

60 dakikalık videoyu 30 dakikada izlemek

zaman

Belli aralıklarla bir şeyler izlememiz gerekiyor. Bu bir eğitim videosu, basın toplantısı ya da okul için izlenmesi gereken bir video olabilir. Sayı arttıkça izlenecek içerikle başa çıkmak zorlaşıyor. Gerçek hayatta yavaş konuşmaya alışık birini hızlı konuşturma ya da zamanı hızlıca ileriye alma gibi bir şansımız yok. Bu sebeple bir dersi ağır ağır da gitse bir şey kaçırmamak kaygısıyla baştan sona dinlemek durumunda kalıyoruz. Neyse ki sanal dünyada hayatımızı kolaylaştıracak küçük bir ipucu var.

Mesela bu akşam oyun tasarımıyla ilgili bir eğitim izlerken, videonun çok yavaş aktığını ve eğitmenin yaya yaya konuştuğunu fark ettim. Bir saatten birazcık uzunca bir video vardı önümde. Haliyle tüm o vakti yaya yaya kullanmak içimden gelmedi.

Peki çözüm nedir?

Zamanı etkin kullanmak için “Hızlı Oynat” ile videoyu hızlandırın

Online videolarda çok mümkün olmasa da eğer izlediğiniz video bilgisayarınızda ya da harici bir bellekte vs. kayıtlı ise izlerken videonun hızlı oynamasını sağlayabilirsiniz. Mesela ben bahsettiğim eğitimi izlerkenVLC Player kullanıyorum — piyasadaki en kaliteli ücretsiz video oynatıcılarındandır. VLC’de video oynarken ekrana sağ tıklayıp Oynatım > Hız > Daha Hızlı seçtiğinizde video iki kat daha hızlı oynamaya başlıyor. Yani normalde 60 dakika olan bir videoyu 30 dakikada izlemeniz mümkün hale geliyor. Bu sayede bir videoyu hem atlamadan hem de zamandan tasarruf ederek izlemek mümkün.

Benzer bir mantıkla mesela elinizde dinlemeniz gereken bir ses dosyası varsa, VLC ile oynatırken Oynatım > Hız > Daha Hızlı seçeneğine tıkladığınızda bu ses dosyasını da iki kat hızla oynatıp zamandan tasarruf edebilirsiniz. Öte yandan video ya da ses çok hızlıysa Oynatım > Hız > Daha Yavaş seçeneğine tıklayıp yavaşlamasını da sağlayabilirsiniz.

Hızlı şekilde akan bir video ya da ses dosyasını takip etmek daha uyanık kalıp, bir miktar zihinsel pratik yapmanızı sağlayabilir.

Eğer GomPlayer kullanıyorsanız videoyu hızlandırmak için C yavaşlatmak için ise X tuşuna basabilirsiniz.

İyi seyirler.

Hamiş: O kazandığınız zamanı da arkadaşlarla çay içmek için kullanabilirsiniz. Bir bardak da benim için için!

Etiketler: zamanı etkin kullanma, hızlı video izmele

“60 dakikalık videoyu 30 dakikada izlemek” hakkında 9 yorum

  1. Merhaba.2 hızında dinlemenin bir zararı varmıdır? benimkisi hastalık olmuş, herşeyi iki hızında dinliyorum.lutfen bir cevap verir misiniz

  2. Çok uzun süredir bende 2 kat hızda dinliyorum ve herhangi bir arkadaş ortamında film, dizi veya video izlerken çok zorlanıyorum

    1. Hüseyin Demirtaş

      Şu anda pek çok platformda oynatma hızı seçmek mümkün. YouTube ve Vimeo’da oynatma penceresinin sağ alt köşesinde ayarlarda oynatma hızı seçilebiliyor. 2X seçilirse 2 kat hızla oynatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir