İçeriğe geç

boğaziçi hazırlık atlama ielts

Boğaziçi hazırlık atlama, Boğaziçi Üniversitesine yeni başlayacak pek çok öğrenci için önemli bir konu. Ben de hem bir Boğaziçi mezunu hem de yıllarca pek çok öğrenciyi bu süreçte hazırlamış bir eğitmen olarak Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık sınıfını atlama ile ilgili çeşitli bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

boğaziçi hazırlık atlama

boğaziçi hazırlık atlama

Boğaziçinde hazırlık sınıfını atlamak için 3 farklı yöntem var.

BUEPT ile Boğaziçinde hazırlığı atlamak

Birisi kayıt döneminde üniversitesinin BUEPT / BÜYES isimli sınavına girip geçer puan almak. BUEPT yılda 4 kez gerçekleşir: Eylül, Ocak, Haziran ve Ağustos. Sınav Reading, Writing ve Listening bölümlerinden oluşur. Geçer not 60’tır. (Bkz. BUEPT / BÜYES özel ders)

TOEFL ile Boğaziçinde hazırlık atlamak

TOELF IBT ile Boğaziçinde hazırlık sınıfını atlamak için en az 79 alınmalı ve writing bölümü notu en az 22 olmalıdır. Sınavda 79 ve üzeri alıp writingde 22 alamayan öğrenciler Boğaziçinin sadece writing içeren Boğaziçi TWE yani Test of Written English sınavına girip geçerli puanı alırlarsa hazırlıktan muaf olurlar.

IELTS ile Boğaziçinde hazırlık atlamak

IELTS ile Boğaziçinde hazılıktan muaf olmak için genel puanın en az 6.5 olması gerekir. IELTS’te genel puanı 6.5 ve üzeri olup writing bölümünde 6.5 alamamış öğrenciler Boğaziçinin sadece writing içeren Boğaziçi TWE yani Test of Written English sınavına girip geçerli puanı alırlarsa hazırlıktan muaf olurlar.

 


Etiketler: boğaziçi hazırlık atlama, boğaziçi hazırlık muafiyet, boğaziçi hazırlık atlama sınavı, boğaziçi hazırlık atlama ielts, boğaziçi hazırlık atlama toefl