İçeriğe geç

Boun library book redundancy checker (isbn)

Bu program özellikle kitap sipariş dönemlerinde kütüphanede var olan kitapları tekrar tekrar sipariş etmemek için kullanılabilir. Normalde bu süreç her bir kitap için teker teker elle yapılıyor. Ancak bu program sayesinde sipariş etmeyi düşündüğünüz kitapların ISBN numaralarını girerek, tek seferde hepsinin kütüphanede var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Programı indirmek için tıklayın.

Programı indirirken tarayıcınız güvenlik uyarısı verebilir. Bir sıkıntı olmaması lazım. Dosya .zip formatında ve içinde .exe program dosyası var. İndirip klasörü açınca setup.exe dosyasına çift tıklayıp yüklemeyi başlatabilirsiniz. Sonra da Başlat menüsünden aşağıdaki resimlerde görüldüğü üzere çalıştırabilirsiniz.

3

1 2

Sol taraftaki kutucuğa girdiğiniz ISBN kodları kütüphane sitesi üzerinden kontrol edildikten sonra sonuçlar sağ taraftaki kutucuğa yazılacak. Böylece hangi kitabın kütüphanede olduğunu hangilerinin olmadığını kolayca öğrenebileceksiniz. Kitap siparişleri esnasında kütüphanede olmayan kitapların alımına öncelik veriyoruz.

Kütüphane sunucusunu yormamak için her bir isbn bir saniye içinde kontrol ediliyor. Yani 300 isbn no girdiyseniz bu yaklaşık 300 saniyede tamamlanıyor.

Bazen sunucu çok fazla talep geldiği için işlemi yarıda kesebiliyor. Bu tür bir durumda tamamlanan isbn numaralarını listeden çıkarıp, kalanlar için tekrar isbn kontrolü yapın.

Bu programın hem araştırma görevlilerine, hem de diğer idari ve akademi personele faydalı olacağını umuyorum.

Program künyesi
Dil: C#
IDE: Visual Studio 2012, NetFramework 4.5
Proje dosyaları

Hüseyin Demirtaş
Bilişsel Bilim, Boğaziçi Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.