İçeriğe geç

ingilizce hikaye kitapları

İngilizce seviyeli hikaye kitapları İngilizce öğrenenler için özel olarak hazırlanan kitaplar. Bu kitapların özelliği genelde 5-6 seviyeye bölünmeleri. 1. seviye en basit seviye olur, 5 veya 6. seviye ise en yüksek seviye olur. Birinci seviye kitaplarda genelde 200 civarı kelime olur, 5. veya 6. seviye kitaplarda ise 2000 civarı kelime olur. Kelimeden kasıt tüm kitaptaki farklı (tekrar etmeyen) kelime sayısı.

İngilizce Seviyeli Kitap Okumanın Avantajları

İngilizce seviyeli hikaye kitaplarının en büyük avantajı kelimeleri bağlam içinde öğrenmeyi ve hikaye ile her şeyi hatırlamayı kolaylaştırması. Dahası bu kitaplar öğrendiğiniz gramer yapılarını da bağlam içinde tekrar tekrar görerek oturtmanıza yardım ediyor.

İngilizce Seviyeli Hikaye Okuma ve Ben

Seri Önerileri

Ben kendim İngilizce öğrenirken pek çok yayınevinin kitaplarını okuyup bitirmiştim. Okuyup beğendiğim ve şu an aklıma gelen seriler bunlar.

  • Penguin Readers
  • Oxford Bookworms
  • Macmillan Readers
  • Blackcat Earlyreads
  • Collins Readers

Online Kaynaklar

İngilizce seviyeleri ya da sesli kitapları online olarak da bulmak mümkün. Tabi seçenekler şu an basılı eserlere göre daha sınırlı.

Sık Sorulan Bazı Sorular

Kelimelere okurken mi bakayım kitabı bitirdikten sonra mı?

Eğer anlamanıza engel olan çok hayati bir kelime değilse okumaya devam edin. Kitap bitince tüm kelimeleri detaylı olarak çalışın.

Hocam peki bu hikaye kitaplarına başlamak için düzey ne olmalı? Mesela grameri bitirmek mi lazım başlamak için? 

Birinci ve ikinci seviye kitapları okuyabilmek için çok az gramer gerekiyor

Merak ettigim bi konuya deginmemissiniz hocam bazi kisiler bu hikayeleri okurken durup durup durmadan anlamlara bakip cueleri cevirmeye calismayin okuyup anlamaya calisin diyo ama bazilarida iyice anlayip cevirip kelimeleri ogrenip gecin diyo suz ne düşünüyorsunuz

Benim tavsiyem önce çok gerekmedikçe durmadan kitabı okuyup anlamaya çalışmak. Daha sonra detaylı bir kelime ve cümle analizi çalışması yapmak. Yani ben 2 yöntemi birleştiriyorum. İkisi de tek başına yeterli değil bence.

 

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

 


Konular: graded readers, ingilizce hikaye kitapları, seviyeli ingilizce hikayeler