İçeriğe geç

ingilizce dinleme dersleri

Listening ya da bir başka deyişle İngilizce dinleme becerisi ülkemizde çok ihmal edilen becerilerden birisi. Bakıyorsunuz öğrenci İngilizce okuduğunu anlıyor, yazı yazabiliyor ama dinleyince hiç bir şey anlamıyor. İngilizce biliyorum diyebilmek için İngilizce duyduğumuz şeyleri anlayabilmeliyiz.

listening nasıl gelişir

Bu konuyla ilgili olarak Listening nasıl gelişir? Kişisel bir hikaye ve tavsiyeler isimli yazımı okumanızı öneririm. Bu yazı size listening gelişme süreciyle ilgili önemli ipuçları, benim şahsen yaşadığım zorlukları ve çözüm yöntemlerini anlatacak.

Listening için düzenli olarak pratik yapmak çok önemlidir çünkü eğer listeninginizi ilerletmeden ara verirseniz öğrendiklerinizi de unutursunuz.

Listening Nasıl Gelişir?

Listening için tavsiye ettiğim kaynaklar

Yeni yeni listeninge adım atacaksanız her gün 2-3 tane VOA Learning English haberi ve ses dosyası dinlemenizi öneririm. Önce ses dosyasını 2-3 kez kendinizi zorlayıp anlamaya çalışarak dinleyin. Sonra metini detaylıca okuyup kelimelerini çıkarın. Daha sonra metin kapatıp yine sadece ses dosyasına odaklanarak her şeyi anlamaya çalışın. Bunu 2 ay aralıksız ve emek vererek yaparsanız listening becerinizin çok ilerlediğini göreceksiniz.

VOA artık kolay gelmeye başladığında ise YouTube’daki TED-ED kanalını izlemeye başlayın. Yukarıdaki çalışma yöntemini TED-ED videoları için de uygulayın.

İngilizce Dinleme Becerinizi Geliştirmek için Podcastler

Modern hayatta pek çoğumuzun evde, yolda, okulda, toplantı aralarında ölü zaman diyebileceğimiz vakitleri oluyor. Özellikle de işe veya okula gidip gelirken geçen vakti İngilizce dinleme becerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Podcast dediğimiz, telefonunuza indirip dinleyebileceğiniz ses dosyaları hem yüzlerce farklı konuda bilgi edinmenizi sağlıyor hem de İngilizce dinleme becerinizi için şahane bir pratik kaynağı sunuyor. Bu konuda daha detaylı açıklamaları Podcast ile İngilizce Öğrenmek isimli yazımda bulabilirsiniz. Ancak şimdi kısaca size birkaç podcast önerisinde bulunabilirim.

İlk olarak eğer temel seviyede iseniz VOA Learning English programları yararlı olur. Daha ile seviyedeki öğrenciler için BBC 6 Minute English ve Türkiyenin ilk İngilizce podcasti olarak yayına aldığımız İngilizce Saati programını öneririm. İngilizce Saati sayfasında bölümleri dinleyebileceğiniz örnek bir oynatıcı ve farklı podcast uygulamalarına linkler yer alıyor.

Listening Rehberi ile İngilizce dinleme becerinizi geliştirin ?
Listening Rehberi, İngilizce harf, rakam ve kelime seviyesinden başlayıp adım adım İngilizce cümle, paragraf ve diyalog dinleme alıştırmaları ile ilerliyor. Sağlam bir İngilizce dinleme becerisi kazanmanız için adım adım yüzlerce temel ve ileri seviye kelimeyi farklı bağlamlarda gösteriyor. Listening Rehberi, İngilizce dinleme becerisini geliştirmek isteyen, İngilizce yeterlilik, TOEFL, IELTS veya PTE gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler için pratik ve faydalı bir ön hazırlık kitabı.

Etiketler: ingilizce dinleme dersleri, listening dersleri, listening konu anlatımı, listening hazırlık