WordPress sitelerde Google Authorship – Google Yazarlık ayarlarının yapılması

huseyin demirtas on google

Google arama sonuçlarına Google Plus ile birlikte gelen yeniliklerden biri yazar bilgilerinin eklenmesi. Mesela eğer yazar yazdığı yazıda Google Plus profil linkini kullanmışsa, Google arama sonuçlarında her bir sonucun yanında yazarın küçük bir resmini ve Google Plus sayfası linkini koyuyor.

Mesela ben Google üzerinden Bilişsel Bilim araması yaptığım zaman konuyla ilgili yazmış olduğum yazıyı da içeren sonuç sayfasını görüyorum. Yazı başlığının altına Google otomatik olarak profil resmimi koymuş, yazının benim tarafımdan yazıldığını belirtmiş kaç kişinin çevrelerinde yer aldığım eklemiş.

huseyin demirtas on google

Arama sonuçlarının bu şekilde zenginleşmesi ve daha çok bilgi içermesi hem site sahipleri hem de kullanıcılar için güzel bir adım. Siz de yazılarınızın Google Plus profilinizle eşleşmesi ve arama sonuçlarında yazarlık bilgilerinizin görünmesini istiyorsanız atmanız gereken birkaç adım var. Bu anlatım WordPress site sahiplerine hitap edecek.

Öncelikle Google Plus sayfanıza gidip profil linkinizi öğreniyorsunuz. Örneğin benimki https://plus.google.com/u/0/115543618251788512053/

Sonrasında WordPress kontrol panelinde kullanıcılar kısmına girip, profil bilgilerinizi doldurmanız gerekiyor. Profil bilgileri sayfasında Google Plus alanı var. Bu alana Google Plus sayfa linkinizi ekleyip kaydedin.

Bir sonraki adım Google Plus profilinize gidip bağlantılar kısmında contributor – destekçi bölümüne sitenizin linkini eklemek. Neredeyse bitti sayılır.

google plus contributor

Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak için Google Rich Snippet Tool’u açıp sitenizden bir link yazıp inceliyorsunuz. Google Plus profil resminiz ve yazarlık bilgileriniz görünüyorsa her şey tamam demek.

authorship preview

“WordPress sitelerde Google Authorship – Google Yazarlık ayarlarının yapılması” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir