WordPress hafıza limitini artırmak (memory limit)

Eğer çok fazla eklenti kullanıyorsanız ya da aynı anda sitenize gelen ziyaretçi sayısı artmışsa WordPress düzgün işlemek için daha çok hafızaya ihtiyaç duyacaktır. Eğer barındırma (hosting) şirketiniz izin veriyorsa WordPress ve PHP hafıza limitlerini yükseltip WordPress hafıza hatalarından kurtulmak mümkün. Eğer sanal sunucunuz ya da kendinize ait tam bir sunucunuz varsa WordPRess hafıza limitini epeyce yükseltip kafanızı dinleyebilirsiniz. WordPress hafıza limitini yükseltmenin en kolay yolu wp-config.php dosyanıza bir satır eklemek. Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen wp-config.php dosyası nedir, nerede bulunur fikir sahibisinizdir. Ancak bir ihtimal bilmiyorsanız, bu dosya genelde sitenizin kurulu olduğu klasörün içinde olur ve sitenizle ilgili veritabanı şifresi ve temel ayarlar gibi bilgileri içerir.

TPC! Memory Usage eklentisini yükleyip değişiklik yapmadan önce ve değişikliklerden sonra WordPress sitenizin ve PHP ortamınızın hafıza limitlerinin son durumunu görebilirsiniz.

wp.config.php dosyanızı açıp aşağıdaki satırı bu dosyanın sonlarına doğru bir yere ekledikten sonra kaydedin.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '96M');

Yukarıda örnekteki 96M yerine istediğiniz bir sayı girebilirsiniz. Mesela eğer sistem kaynağınız bolsa 256M ya da 512M olabilir.

“WordPress hafıza limitini artırmak (memory limit)” hakkında 4 yorum

  1. Merhaba bu sorun sunucudan kaynaklanıyor demi büyük ölçekte çünkü config.php dosyasında o satırı yazsakta bunun genel hosting limiti izin vermiyorsa yapmanın bir anlamı var mıdır? Bu arada bilgiler yerinde ve insanlara yardımcı olabilecek düzeyde yazdığınız içinde teşekkür ederim.

    1. Hüseyin Demirtaş

      Merhaba, bu yazıdan faydalanmanıza sevindim. Evet, eğer hosting sınır koymuşsa sizin onu değiştirmeniz etkili olmaz ancak WordPress bazen hosting limitinin altında bir değer kullanabiliyor otomatik olarak. Bu durumda değiştirip mümkün olan en yüksek değere getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir