Pronunciation Time: İlk uluslararası İngilizce projem yayında!

Merhaba, geçenlerde ülkemize katma değer üretmek için neler yapılabilir diye fikirleri tek tek sıralıyordum. Herkes kendi uzmanlık alanında uluslararası piyasaya bilgi ihraç ederek, ürün ya da hizmet sunarak ülkeye ve kendine katkı sağlayabilir.

Benim kendi uzmanlık alanım olan İngilizce eğitimi konusunda da yapacak pek çok proje var açıkçası. Ama ilk etapta beni çok fazla yormayacak ve piyasayı test etmemi sağlayacak mikro bir proje ile yola çıkmak istedim. İşte bu düşüncelerle Pronunciation Time projemin ilk adımlarını attım.

Pronunciation Time Nedir?

İnternet ortamında dünya genelinden pek çok kişi YouTube veya internet siteleri üzerinden telaffuzu zor ya da karıştırılan kelimelerin nasıl söylendiğini arıyor. Mesela Versace nasıl okunur, Nike nasıl okunur ya da flood veya Berkshire nasıl okunur gibi aramalar. Bunları yazılı olarak anlatmak mümkün ama en pratiği ses ya da video olarak sunmak. Ben de bu fikirden yola çıkarak telaffuzu genellikle yanlış bilinen ya da bilinmeyen kelimeler üzerine Pronunciation Time isimli bir İngilizce bir YouTube kanalı açtım.

Hedefim bu alanda mikro bir uluslararası marka oluşturup dünya genelinde yüz binlerce öğrenciye ulaşmak.

Pronunciation Time İçerik Nasıl?

Pronunciation Time içeriği çok pratik. Her bir kelimeyle ilgili ortalama 15 saniyelik mini telaffuz videoları var. Her kelimenin sırayla Amerikan aksanı, İngilizce aksanı ve Avustralya aksanı ile telaffuzu 2 kez tekrar ediliyor. Mesela aşağıda örnek olarak Python kelimesinin videosunu paylaşıyorum.

Pronunciation Time Planlar Neler?

İlk etapta adım adım içeriği zenginleştirmem gerekecek. Projeyi 8 ders ile yayına aldım. Belli bir hacme ulaşması için 100’e yakın derse ihtiyaç olacak diye düşünüyorum. Markalar, isimler, yer adları ve zor kelimelerle ilgili en çok talep edilen dersleri sırayla yayına almayı planlıyorum. Kendime ilk aşamada 1 yıllık bir süre tanıyorum. 1 yılın sonunda bu proje ne seviyeye ulaşır merak ediyorum. 6 ay sonra ise genel bir durum değerlendirmesi yapmayı planlıyorum.

Bir gün Pronunciation Time projesinin dünyanın dört bir yanından milyonlarca öğrenciye fayda sağlayacak büyüklüğe geldiğini görmek isterim.

İlk aşamada mini video dersler var. Ancak sonrasında daha kapsamlı eğitimler, oyunlar ve aktivitelerle proje içeriğini zenginleştirmek istiyorum.

Ne Dersiniz?

Sizce fikir ve içerik nasıl? Yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Projeye destek olmak isterseniz Pronunciation Time YouTube kanalını paylaşıp yorum yapın.

Pronunciation Time projesini şimdilik askıya aldım. Daha farklı bir fikir üzerine odaklanacağım.

“Pronunciation Time: İlk uluslararası İngilizce projem yayında!” hakkında 4 yorum

 1. hocam oncelıkle oncelık oldugunuz ıcın tesekkur ederız dusuncenız bence guzel ınsanların zor kelımelerın ve cok kullanılan ve cok karıstırılan kelımelerın de telaffuzunu bılmek ısterler
  birde bu konuyla alakalı yabancı bir blog sitesi yapıp google danadsense reklamı alınabılır you tube ile de videoları da paylasabılırız

  bu fıkrımı ben yılbasından sonra (ıngılızcemı cokıyı yaptıktan sonra) grafık ile alaklı siteleri için kullanacam

 2. Merhaba Hocam, sizin fikirleriniz cok guzel ama bunu kendi web, mobil uygulamanizla yaparsaniz daha cok ülkemize dolar ve fayda getirmiş olursunuz. Diye düşünüyorum. Ben bilgisayar mühendisiyim. sizinle bu konu veya benzer konular üzerine ortak çalışmak isterim. saygılarımla.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Merhaba Halil Bey, yorumunuz için teşekkür ederim. Mobil uygulama fikrimiz de var. Sizinle de görüşebiliriz bu konuda. İletişim sayfasından yazarsanız bir görüşme ayarlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir