Karakter kodlama sorunlarının çözümü

Karakter kodlama sorunları (encoding problems) sık sık karşılaşınlan problemler. Temelde karakterlerin görüntülenememesi ya da yanlış görüntülenmesi şeklinde ortaya çıkıyorlar. Programlama dilleri ve karakter kodlama algoritmaları çoğunlukla İngilizceyi temel aldığı için Türkçedeki i,ş,ğ,ü,ö gibi bazı harfler web sitelerinde düzgün görüntülenemeyebiliyor. Aşağıdaki grafikte örneklenenen bu durumun çeşitli sebepleri olabilir.

karakter kodlama sorunu

İlk başta eğer siteniz içerik verisini bir veri tabanından çekiyorsa, veri tabanına kaydedilen verinin UTF-8 ile kaydedilmesini sağlayın. Latin-1 gibi kodlama türleri Türkçe karakterleri doğru yansıtmıyor. Veri tabanınızdaki tablo veri kayıt türünün UTF-8 olduğundan emin olun.

Bir sonraki aşama, kullandığınız programlama dilinin karakterileri doğru ifade etmesi. Mesela PHP ile veritabanından Türkçe karakterleri çektiniz fakat ekranda Türkçe karakterler çıkmıyor ya da yanlış çıkıyor. Bu durumda PHP karakter kodlama fonksiyonlarına bakabilirsiniz. Mesela mb-internal-encoding

Son aşamada da web sayfanızın <head></head> bölümünde karakter kodlama türünün belirtildiğinden ve bunun UTF-8 olarak girildiğinden emin olun. Kişisel sitemin <head> kısmının resmi bu noktayı özetliyor.

huseyin demirtas karakter kodmala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir