İçeriğe geç

Site kurmak için gerekenler

Site kurmak için gerekenler

Site kurmak için gerekenler

Bir site kurmak eğer nereden başalayacağınızı bilmiyorsanız oldukça zahmetli bir süreç olabilir. Dahası site oluştururken izlenebilecek pek çok yol var ve bunlar iyice kafa karıştırabilir. Tüm bu bilgi denizinde kaybolmamak için site nasıl kurulur konulu bir liste hazırladım. Site kurmak için gerekenler listemiz şu şekilde.

Temel bilgisayar okuryazarlığı

Site kurmak için atacağınız adımlarda zorlanmamak için temel bilgisayar becerileri şart. Mesela internet tarayıcınızı iyi kullanmak ve not defteri üzerinden metin düzenleyebilmek bu temel becerilerden iki tanesi.

Temel HTML, CSS, JavaScript bilgisi

HTML web sayfaları oluşturmak için kullanılan dildir. CSS, oluşturduğunuz HTML sayfalarına renk ve biçimlendirme eklemenizi sağlayan bir dildir. JavaScript ise web sayfalarınıza interaktif özellikler eklemenizi sağlayan bir betik dilidir.

Alan Adı (Domain)

Alan adı kullanıcıların sitenize erişmek için adres çubuğuna yazdığı isimdir. Mesela bu sitenin alan adı huseyindemirtas.net

Bu adı internet tarayıcısının adres çubuğuna yazan bir kullanıcı bu siteye ulaşır. Sitenizin imajı için doğru alan adını seçmek önemlidir.

Barındırma Hizmeti (Hosting)

Barındırma hizmeti oluşturduğunuz web sayfalarını internette yüklediğiniz adrestir. Alan adına adres dersek, barındırma hizmeti apartman dairesi gibi düşünülebilir.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

İçerik yönetim sistemi fazlaca kod ile uğraşmadan sanki bilgisayarınızda yazı yazıyormuşçasına web sitesi hazırlayıp düzenlemenizi sağlayan bir programdır. Yeni başlayanlar için bir içerik yönetim sistemi kullanmak her şeyi sıfırdan öğrenmekten çok daha kolaydır.

FTP İstemcisi

En popüler FTP istemcileri FileZilla ve WinSCP. Bu programlar barındırma hizmetinize bağlanıp oradaki web sayfalarını düzenlemenizi ya da bilgisayarınızdaki bir dosyayı sitenize yüklemenizi sağlar.

Resim düzenleme yazılımı

Siteniz için çoğu zaman görseller oluşturmanız ya da var olan görselleri düzenlemeniz gerekir. Bunun için ücretsiz Paint.NET uygulamasını ya da ücretli PhotoShop uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

“Site kurmak için gerekenler” hakkında 1 yorum

  1. Çok güzel anlatım olmuş. Sitenizi de çok beğendim. Ben de bu işlerle uğraştım web site kurmak için ama hem vakit yetersizliği hem de acemilik, tam yapamadım. Firma web sitelerini kurmaya çalışıyorum. Yaptığım iş ile alakalı bir çok web sitesi kuruluma ihtiyacım vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir