Yazı Arşivi

Şu ana kadar yazılan toplam kelime sayısı: 1,454,672

Toplam yazı adedi  296 + 452

 1. #EvdeKal İngilizce Dersleri Serisi Başlıyor! 27 Mart, 2020 - Ülkece zor zamanlardan geçiyoruz. Evde geçireceğimiz vakti daha verimli kullanmak adına #EvdeKal İngilizce serisini başlatıyoruz. İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler için İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini entegre bir şekilde geliştireceğimiz bir seri başlıyor. Hepimize hayırlı olsun!
 2. Neler Oluyor? Bülten (2020/03/15) 15 Mart, 2020 - Korona virüsünün ve küresel salgının gündemi meşgul ettiği bu günlerde yayına giren yeni dersler ve online eğitime dair tecrübelerimiz.
 3. İngilizce Öğrenmede Başarıyı Etkileyen Faktörler Neler? 17 Şubat, 2020 - İngilizce öğrenmede başarıya etki eden faktörler neler? Hem kendi gözlemlediğim faktörleri paylaştım hem de onlarca okurumuzdan gelen yorum ve tecrübeleri sizin için derledim.
 4. 150.000+ Abone & 10.000.000+ Ziyaret 17 Şubat, 2020 - Geçen hafta 2 büyük dönüm noktasını geride bıraktık. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesi ve YouTube kanalı başlarken belki de hiç hayal edemeyeceğim kadar çok öğrenciye yol gösterdi. Bazı rakamları ve gelişmeleri sizinle de paylaşmak istedim.
 5. Essay Rehberi ve İngilizce Hazırlık Sınıfını Atlamak 19 Ocak, 2020 - Her dönem olduğu gibi bu dönem de İngilizce hazırlık atlama yani yeterlilik sınavı sonuçları açıklandıkça öğrencilerimizden ve okurlarımızdan güzel haberler ve mesajlar gelmeye devam ediyor.
 6. Boynuz Kulağı Geçmiş, Ne Güzel! 16 Ocak, 2020 - Boynuz kulağı geçmiş. Bir öğrenci diyaloğunun bana düşündürdükleri.
 7. Yazılım için İngilizce – Kodlama & Programcılık için İngilizce Dersleri 27 Aralık, 2019 - Yazılım için İngilizce serisi başladı. Yazılım İngilizcesi terim ve belgelerini inceleyeceğimiz bu yeni video eğitim serisinin yazılım İngilizcesi öğrenmek isteyen, programlama ve kodlamaya ilgili duyan okurlarımız için başarı getireceğine inanıyorum.
 8. Reading Akademi – Başarı Hikayeleri 16 Aralık, 2019 - Yeni yıl yaklaşırken yıl sonuna doğru eğitimlerini bitiren ya da bitirmek üzere olan öğrencilerimizden gelen başarı hikayeleri yeni yıla daha büyük bir heyecan ve gururla hazırlanmamıza vesile oluyor. Bugün sizinle Reading Akademi öğrencilerimizden Yakup Bey'in yorumlarını ve kendinde gördüğü en büyük değişimleri paylaşacağım.
 9. YDS, Mazi ve YDS Rehberi Kitabımız 15 Kasım, 2019 - Bugün itibariyle YDS Rehberi kitabımız yayına girdi. Tüm bu süreç pek çok hatırıma canlandırdı. Bir zamanlar öğrenciydim şimdi öğretmen ben olmuşum. Neler oldu, neler bitti ve YDS Rehberi kitabında neler var?
 10. İş Hayatında İngilizce ile ilgili 4 Önemli Nokta 17 Eylül, 2019 - İş Hayatında İngilizce ile ilgili 4 Önemli Nokta yazısının ilham kaynağı bir süre önce yayınlanan ve son 10 yılda pek çok farklı üniversiteden çalıştırdığım ya da rehberlik ettiğim İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileriyle tecrübelerimi ele alan İngilizce Hazırlık Sınıfı Öğrencilerinin Yaptığı 6 Büyük Hata & Tavsiyeler yazısı. Bugün de aklıma iş dünyasının farklı basamaklarından son 10Daha fazlasını oku »İş Hayatında İngilizce ile ilgili 4 Önemli Nokta
 11. HDİ Bülten – Eylül 2019 11 Eylül, 2019 - Eylül 2019 yeni ders ve yazılarla dolu dolu bir ay oldu. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce kanallarında yayınlanan yeni ders ve kaynakları bu yazıda sizin için derledim.
 12. 📌3 Büyük Güncelleme ⏳ Yeni Dönem 🎁 4 Eylül, 2019 - Bu hafta uzun süredir öğrencilerimizin talep ettiği 3 büyük güncellemeyi tamamladık.
 13. İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı – Detaylı Öğrenci Röportajı & Yorumlar 3 Eylül, 2019 - İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı öğrencilerimizden Cemalettin Bey yakın zamanda eğitimini tamamladı. Ben de kendisine eğitimle ilgili yaşadıklarını, öğrendiklerini ve ilerleme sürecini sordum.
 14. Reading Akademi – Detaylı Öğrenci Röportajı & Yorumlar 3 Eylül, 2019 - Reading Akademi öğrencilerimizden Muhammet Reşit Bey yakın zamanda eğitimini tamamladı. Ben de kendisine eğitimle ilgili yaşadıklarını, öğrendiklerini ve ilerleme sürecini sordum.
 15. İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi – Detaylı Öğrenci Röportajı & Yorumlar 3 Eylül, 2019 - İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi öğrencilerimizden Abdulkadir Bey yakın zamanda eğitimini tamamladı. Ben de kendisine eğitimle ilgili yaşadıklarını, öğrendiklerini ve ilerleme sürecini sordum. 
 16. İngilizce Hazırlık Sınıfı Öğrencilerinin Yaptığı 6 Büyük Hata & Tavsiyeler 31 Ağustos, 2019 - İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin yaptığı 6 büyük hata ve bu hatalardan kurtulmak için İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerine yönelik pratik tavsiye ve kaynaklar bu yazıda sizi bekliyor.
 17. IELTS Speaking Deneme Sınavı – Hedef IELTS 26 Ağustos, 2019 - IELTS için hazırlanan öğrencilere yönelik ilk Hedef IELTS speaking deneme sınavını bugün yayına aldık. IELTS speaking practice test sorularına ve ek kaynaklarına bu sayfada yer verdim.
 18. Reading Rehberi Okurlarından Yorumlar #1 16 Ağustos, 2019 - Reading Rehberi yorumları & değerlendirmeleri: Okurlarımıza kitaplarını bitirip bitirmediklerini, çalışma süreçlerinin nasıl gittiğini, kitapla ilgili yorumlarını sordum. Aldığım cevap ve öneriler sevindirdi. Şimdi Reading Rehberi okurlarımızın tecrübelerinden kesitleri sizinle paylaşıyorum. En altta ise okurlarımızdan gelen 3 önemli öneriyi paylaşacağım.
 19. Chrome Eklentisi: Hüseyin Demirtaş ile İngilizce Güzel Sözler 10 Ağustos, 2019 - 🤓 Çok gizli projemi açıklama vakti geldi 🙂 Artık gizli değil. Reading Rehberi kitabımızda İngilizce özlü sözler ünitesinde yer alan 200+ 🧠 özenle seçilmiş İngilizce özlü söz ve çevirisini, modern web teknolojileri ve tasarım kütüphanelerini kullanıp, bol bol araştırma, uykusuz gece ve sevgi ile yoğurarak bir Chrome eklentisi yazdım. 🙏
 20. Essay Rehberi: Başarı Hikayesi – Korkudan Güvene 8 Ağustos, 2019 - Essay Rehberi okurlarından özellikle sınav sonrası dönemlerde gelen mesajları okumak beni çok mutlu ediyor. Hele de daha önce writing alanında büyük zorluklar yaşayan ya da ciddi endişeler taşıyan öğrencilerin, azimle çalışıp kitaplarını bitirdikten sonra başarıya ulaştıklarını görmenin hissiyatı çok başka. İşte bugün Boğaziçinden, okurlarımızdan Beyza Hanım'dan tabiri caizse günümü neşelendiren bir mesaj geldi. Çok gurur duydum. Yolu ve bahtı açık olsun.
 21. İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi – Öğrenci Yorumları 29 Temmuz, 2019 - İngilizce Cümleleri Anlama Eğitimi gibi kapsamlı video eğitim programlarımızı tamamlayan öğrencilerimizin farklı bir bakış açısı geliştirerek bize yazdıkları mesaj ve yorumları okumak mutluluk veriyor.
 22. Sıfırdan İngilizce Dersleri Serisi 19 Haziran, 2019 - Sıfırdan İngilizce dersleri ile İngilizce öğrenme yolculuğunuza etkili, denenmiş ve pratik bir yol haritası ile başlayın! Az önce uzun süredir öğrencilerin çok istediği Sıfırdan İngilizce dersleri serisini başlattım.
 23. Reading Akademi: Öğrencilerin Heyecanını Paylaşmak 15 Haziran, 2019 - Reading Akademi ile İngilizce okuma anlama becerilerini geliştiren, önceden anlamadıkları ya da korktukları konuları çözen öğrencilerin mesajlarını okumayı çok seviyorum. En son Reading Akademi eğitimine kayıtlı öğrencilerimizden Yakup Bey aşağıdaki mesajı paylaşmış. Bu mesajdaki heyecanı ve ilerlemeyi görmek beni çok mutlu etti.
 24. Dersler & Gelişmeler – Mayıs 2019 16 Mayıs, 2019 - Mayıs 2019 epey hareketli geçiyor. Ramazan, YouTube dersleri, Hedef TOEFL, Hedef IELTS ve uzun bir maratonun sonunda Reading Rehberi 😍
 25. İngilizce Sesler ve Telaffuzları – IPA – Uluslararası Fonetik Alfabe 13 Mart, 2019 - Birkaç gündür 360 Derece İngilizce Konuşma Kursu öğrencilerim için bu alanda kaynaklar derliyorum. İngilizce sesler ve telaffuzları konusunda çok beğendiğim bazı videolar oldu. Bu videoları sizinle de paylaşmak istedim. Bu derste yer alan videoları bitirdiğiniz İngilizce sesler ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.
 26. IELTS Hero Açıldı 9 Mart, 2019 - OMG. I am excited. IELTS Hero is a new chapter in my teaching journey.
 27. Farklı bir İngilizce Konuşma Kursu Fikri (360°) 1 Mart, 2019 - 360 Derece İngilizce Konuşma Kursunda alışılmışın dışında bir programla alışılmışın ötesinde sonuçlar hedefliyoruz. Macera başlıyor.
 28. 7 Gün 7 Ders 20 Şubat, 2019 - Merhaba, Hüseyin Demirtaş ile İngilizce YouTube kanalı 100.000 aboneyi geride bıraktı diye tembellik var mı? Tabi ki yok 🙂 Yeni dersler ve fikirlerle karşınızdayım.
 29. Eğitmenler için YouTube Başlıyor! 20 Şubat, 2019 - Öğrenin, öğretin, katma değerli, faydası yüksek işler yapın ve kazanın. Bildiğini anlatmak, kişisel gelişimini ve becerilerini bir üst seviyeye taşımak isteyen eğitmenler için sıfırdan 100 bin aboneye ve 4 milyon izlenmeye giden yolda öğrendiklerimi özel bir YouTube eğitimi ile anlatıyorum.
 30. Üretmenin ve Dertleri Çözmenin Eşsiz Mutluluğu 25 Ocak, 2019 - Yine bir sınav sonrası dönemdeyim. Bana şu an bu yazıyı özel olarak yazdıran Boğaziçinden öğrencilerimin sonuçları olsa da genel itibariyle tüm okullarla ve öğrenci gruplarıyla yaşadıklarımı özetleyecek bir yazı olacak.
 31. 1 Önemli Duyuru + 1 Deneysel Eğitim Projesi 19 Aralık, 2018 - Merhaba, bugün size 2 önemli konuda bilgi vermek için yazıyorum. İlki daha rutin ama önemli bir duyuru, ikincisi ise benim için deneysel bir eğitim projesi.
 32. İngilizce Zamanlar Bataklığı ve Çıkış Yolu 10 Aralık, 2018 - Size de oluyor mu bilmiyorum ama ben ne zaman İngilizce zamanlar (tenses) muhabbeti duysam midem bulanıyor. Yahu millet uzaya gidiyor biz daha İngilizce zamanları anlayamamışız, anlatamamışız. İşte bugün bu sorunu çözeceğiz.
 33. Misafirim: English with Vanessa 5 Aralık, 2018 - Hüseyin Demirtaş ile İngilizce kanalı tam 100.000 aboneye doğru giderken bu önemli dönüm noktasını kutlamak için ben de özel bir çalışma yapayım dedim. İnternetin en sevilen İngilizce kanallarından English with Vanessa kanalından Vanessa ile sizin için İngilizce öğrenmenin farklı yönleri üzerine bir sohbet gerçekleştirdim.
 34. İngilizce Öğrenirken Motivasyonunuzu Nasıl Canlı Tutarsınız? 30 Kasım, 2018 - Şimdi hepimizi ilgilendiren bir soru var önümüzde. Kendi başınıza çalışırken devamlılığı ve ilerlemeyi nasıl sağlarsınız? Bu süreçte gözlemlediğim iki temel ihtiyacı ve bu soruya okurlarımdan gelen cevapları sizinle paylaşıyorum.
 35. TOEFL Kursu Başlıyor 25 Ekim, 2018 - Yenilikçi, etkili ve farklı bir TOEFL kursu deneyimi için kolları sıvadık. Hedef TOEFL Kursu ile TOEFL sınavında başarılı olmanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynaklar ve rehberlik yanınızda.
 36. Özel Bir Gün: 4 Milyon Ziyaret & 3 Eğitim 24 Ekim, 2018 - Bugün özel bir gündü. Hatta birkaç gündür gözüm sayaçtaydı. An itibariyle yıllar önce İngilizce alanında öğrendiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmak için kurduğum Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesi 4,010,141 ziyarete ulaştı yani 4 milyon sınırı geride kaldı. Ve ben de epeydir istenen 3 kurs kaydını tekrar açtım.
 37. Readingin Kilidini Çözmek. Bu Fikre Ne Dersiniz? 19 Eylül, 2018 - İngilizce okuma anlama sorunlarını kökten çözecek bir fikir.
 38. İngilizce Saati Yorumlar & Rakamlar 14 Eylül, 2018 - İngilizce Saati programının Türkiyenin ilk İngilizce podcasti olarak yayına girmesinden bu yana neler oldu neler. Hepsi bu yazıda.
 39. Sesi Yazıya Çevirme – Ses Kaydı Nasıl Yazıya Dökülür 10 Eylül, 2018 - Ses dosyalarını yazıya çevirmek, Türkçe, İngilizce veya başka bir dilde transkriptler oluşturmak için en etkili araçlardan birini ve adım adım bu aracın nasıl kullanıldığını Sesi Yazıya Dönüştürme dersinde anlatıyorum.
 40. En Önemli İngilizce Kelimeler 5 Eylül, 2018 - En önemli İngilizce kelimeler neler? İngilizce öğrenirken hangi kelimelere öncelik vermek lazım? İşte bu kritik soruların cevabını sizin için bu video derste payalşıyorum. Derste bahsettiğim kaynakların linkleri ise videonun altında yer alıyor.
 41. Pronunciation Time: İlk uluslararası İngilizce projem yayında! 14 Ağustos, 2018 - Merhaba, geçenlerde ülkemize katma değer üretmek için neler yapılabilir diye fikirleri tek tek sıralıyordum. Herkes kendi uzmanlık alanında uluslararası piyasaya bilgi ihraç ederek, ürün ya da hizmet sunarak ülkeye ve kendine katkı sağlayabilir. Benim kendi uzmanlık alanım olan İngilizce eğitimi konusunda da yapacak pek çok proje var açıkçası. Ama ilk etapta beni çok fazla yormayacakDaha fazlasını oku »Pronunciation Time: İlk uluslararası İngilizce projem yayında!
 42. TOEFL IBT Writing Bölümünden 30 Üzerinden 30 Nasıl Alınır? 25 Haziran, 2018 - Geçenlerde formda mıyım acaba diye bir test etmek için çalışmadan TOEFL IBT'ye girdim. Hem bu sınavla hem de daha önceki TOEFL IBT sınavı tecrübelerimi TOEFL Rehberi sayfasında detaylıca paylaşıyor olacağım. Şimdi gelelim bugünün konusuna: TOEFL IBT Writing bölümü. Essay Rehberi kitabımla writingin kitabını yazmışken öğrencilerime ve okurlarıma örnek olayım diye uzun bir süre sonra tekrarDaha fazlasını oku »TOEFL IBT Writing Bölümünden 30 Üzerinden 30 Nasıl Alınır?
 43. Speakingin kitabı mı olur? İngilizce Konuşma Kitabı 20 Mayıs, 2018 - Speakingin kitabı mı olur? Speaking Rehberi gibi bir İngilizce konuşma kitabı size neleri öğretir? Speaking Rehberi okurlarından İngilizce konuşma kitabı yorumları
 44. Yurtdışında Su İstemekle ilgili İlginç 1 Fark 1 Mayıs, 2018 - Yurtdışında su istemekle Türkiyede su istemek arasında önemli bir fark var? Peki siz bu farkı biliyor musunuz?
 45. İlham Vermek & İlham Almak 22 Nisan, 2018 - Bazen ben okurlarıma ilham veriyorum bazen onlar bana ilham veriyor. İşte öylesi bir mesaj: 
 46. TOEFL ve IELTS Dersleri #2 3 Nisan, 2018 - TOEFL Hazırlık Dersleri ve IELTS Hazırlık Dersleri serilerine yeni dersler eklendi.
 47. TOEFL & Karşılaştırması: Farkları, Benzerlikleri, Artı ve Eksileri 19 Mart, 2018 - TOEFL ve IELTS hem ülkemizde hem dünya genelinde çok popüler iki sınav. Bu derse TOEFL ve IELTS sınavlarını karşılaştırıp farklılıklarını, benzerliklerini, artı ve eskilerini ele alıyorum.
 48. Beni Üzen Şeyler ve Yolun Sonundaki Işık 10 Mart, 2018 - Şimdi sizinle gecenin bir vakti beni üzen bir durumu paylaşmak istiyorum. Her hafta gerek sosyal medya üzerinden gerekse Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesi üzerinden yüzlerce mesaj alıyorum ...
 49. İkinci Yabancı Dil: İngilizceden sonra hangi dili öğrenmeliyim? 9 Mart, 2018 - İngilizceden sonra hangi dil öğrenilmeli? İkinci bir yabancı dil seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Bu derste çok sık aldığım bu 2 soruyu cevaplıyorum.
 50. Duygulandıran bir Essay Rehberi mesajı 27 Şubat, 2018 - Bazı mesajlar var. İşte o mesajlar bana umut, güç, enerji ve duygusallık veriyor. Bu da onlardan birisi. Okurlarımdan gelen böylesi içten ve samimi mesajları okumak benim için büyük bir ayrıcalık, büyük bir mutluluk gerçekten. Hem kendime hatıra olsun hem de diğer insanlara yol göstersin diye paylaşıyorum.
 51. Essay Rehberi için İlham Veren Okuyucu Mesajları 27 Şubat, 2018 - Benim okumayı en sevdiğimi okuyucu mesajları ilham veren değişim ve başarı hikayeleri. Birkaç hafta önce bir Essay Rehberi okurumdan aldığım bu güzel mesaj bana ilam olduğu kadar size de ilham olacaktır.
 52. İngilizce Öğrenmenin Faydaları 22 Şubat, 2018 - İngilizce Saati'nin yeni bölümünde size gerçek hayat hikayeleri ile mesleki, kişisel ve akademik açıdan İngilizce öğrenmenin yararlarını ve öğrenmemenin zararlarını anlatıyoruz.
 53. 41 Gün Speaking. Yakında! 19 Şubat, 2018 - 41 Gün İngilizce serisi çok sevildi. Ben de bu konsepti daha da ileri götüren yeni bir proje için kolları sıvadım: 41 Gün Speaking ile İngilizce konuşuyoruz
 54. İngilizce Saati Başlıyor! 14 Şubat, 2018 - İngilizce Saati programında Türkiye'de sanırım bir ilk imza atıyorum. İngilizce Saati Türkiye'nin içeriği tamamen İngilizce ilk sohbet ve eğitim programı olarak yayına başladı.
 55. Reading Akademi Sohbetleri 3 Ocak, 2018 - Reading Akademi eğitim programına kayıt olan öğrencilerle sohbetlerimizden kesitler. Reading Akademi, İngilizce okuma anlama becerinizi zirveye taşımak için geliştirildi.
 56. İngilizcede söylemesi en zor kelime? 1 Ocak, 2018 - İngilizcede söylemesi en zor kelime hangisi? Bir tesadüfle başlayan arama sürecimin sürpriz sonu.
 57. 41 Gün İngilizce 41 Kere Maşallah 27 Aralık, 2017 - 41 Gün İngilizce 41 Kere Maşallah programı ile hep birlikte 41 gün İngilizce çalışıyor, yeni yıla dolu dolu ve eğlenceli bir başlangıç yapıyoruz.
 58. Mesajlar, mesajlar; güzel mesajlar 24 Aralık, 2017 - Yazılarımın, kitaplarımın ve video derslerimin insanların hayatında bir fark oluşturmasını, ilerlemelerine yardımcı olmasını görmeyi çok seviyorum. Hem hatıra kalsın hem de ilham olsun diye paylaşıyorum.
 59. Derdimiz gerçekten speaking mi? 23 Aralık, 2017 - Öğrencilerden sürekli "hocam derdimiz speaking" tarzı mesajlar alıyorum ama derdimiz gerçekten speaking mi? Bu derdin arkasında ne var hepsi bu derste.
 60. YDS 46 puandan YÖKDİL 78 puana 26 Kasım, 2017 - Yaprak Turkalp'in YDS 46 puandan YÖKDİL 78 puana uzanan hikayesini bu yazıda ele alacağız. Ben öncelikle başlamadan önce: Tebrikler Yaprak Hanım
 61. İngilizce bilmemek pişmanlıktır 25 Kasım, 2017 - İngilizce bilmemek pişmanlıktır. Hem de tam anlamıyla. Neye göre, kime göre. Her yıl sayısız öğrenciyle birebir görüşen ve farklı alanlarda ders taleplerine cevap veren bir eğitmen olarak bu pişmanlığı birebir sürekli gözlemliyorum.
 62. Yerler farklı, gönüller bir 25 Kasım, 2017 - Öğretmenler gününde Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından öğrencilerimden aldığım mesajlar işime olan sevgimi daha da artırdı.
 63. Haftanın Mesajları #1 23 Kasım, 2017 - Her hafta Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından ilham veren mesajlar alıyorum. E-posta kutumda kayıplara karışmadan bu mesajları derlemeye karar verdim.
 64. Türkiye'deki en popüler İngilizce sınavları (Veriler & Grafikler) 21 Kasım, 2017 - YDS, TOEFL, IELTS ve PTE rekabeti bakalım ne durumda. Türkiye'de uygulanan ulusal ve uluslararası İngilizce sınavları ve bu sınavların popülerlik derecelerini veriler ve analizler ışığında ele aldım.
 65. İngilizce örnek cümle nasıl bulunur? 17 Kasım, 2017 - İngilizce örnek cümle nasıl bulunur sorusunun cevabı bu derste. Size her tür İngilizce konu ya da kelimeyle ilgili örnek cümle bulmanızı sağlayacak bir kaynağı adım adım göstereceğim.
 66. ODTÜ Hazırlık Sınıfı Listening Sorusu 24 Ekim, 2017 - ODTÜ İngilizce hazırlık sınıfından bir okurumun listening yani İngilizce dinleme bölümü ile ilgili sorusu ve cevabım. ODTÜ, METU, Proficiency, Hazırlık
 67. Koç Üniversitesi KUEPE sınavından güzel bir sonuç 30 Eylül, 2017 - Koç Üniversitesi KUEPE sınavı için az zamanda çok iş başarmanın hikayesi ve başarıya giden adımlar
 68. İyi bir İngilizce kursu nasıl bulunur? 22 Eylül, 2017 - İyi bir İngilizce kursu nasıl bulunur? İyi bir İngilizce kursu bulmak için hangi faktörlere dikkat etmeniz gerekir. İyi bir TOEFL, YDS, IELTS, Proficiency veya PTE kursu bulmak için adımlar
 69. Emzik ve İngilizceyi Anlamak 21 Eylül, 2017 - Bir emzik size İngilizcenin mantığı ile ilgili çok şey öğretebilir.
 70. İngilizce İlgisi ve Şehirlerin Gelişmişlik Düzeyleri 18 Eylül, 2017 - Türkiye'deki şehirlerin İngilizce'ye olan ilgili ve gelişmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiler. İngilizce eğitimi konusunda en ilgili yaş grupları ve ilginç veriler.
 71. İngilizce Gramer Soru Cevap 12 Eylül, 2017 - İngilizce Gramer Soru Cevap sayfasında İngilizce gramer yani dil bilgisi konusunda merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.
 72. Okurlardan Yorumlar #1 3 Eylül, 2017 - Essay Rehberi & Speaking Rehberi kitaplarımla ilgili okurlarımdan gelen mesajlar
 73. Mutluluk ve ilham veren öğrenci mesajları 8 Ağustos, 2017 - Yazdığım yazılardan, hazırladığım video derslerden, özel eğitimlerim ya da kitaplarımdan faydalanan öğrenci ve okurlarımdan aldığım tonla güzel mesaj hem işime olan sevgimi hem de motivasyonumu daha da güçlendiriyor.
 74. İngilizce Sohbeti ile İngilizce Keyfi 14 Haziran, 2017 - İngilizce Sohbeti ile İngilizcenin tadını çıkarın. Beni çok heyecanlandıran ve Türkiye'de İngilizce öğrenenler için bir ilk olacak bir proje
 75. Türkiye'de İngilizce eğitimine çağ atlatacak bir proje 6 Mayıs, 2017 - Yıllardır öğrencilerde gözlemlediğim bir şey var. Çoğu öğrenci İngilizce okuduğunu doğru düzgün anlamıyor. “Ali ata bak” ayarında İngilizce cümleler anlaşılıyor ama seviye biraz artınca, devreye farklı anlamlar ya da “Age is an issue of mind over matter. If you do not mind it does not matter.” gibi cümleler girince öğrenciler kilitlenip kalıyor.
 76. Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? 2 Nisan, 2017 - Her yer İngilizce kaynak ve derslerle dolu ama yine de pek çok insan İngilizce öğrenemiyor. Sizce neden? Aslında çok basit bir sebebi var. Size bu problemi bir eczane ve yemek tarifi örneği üzerinden anlatacağım.
 77. HDİ Bülten – Mart 2017 31 Mart, 2017 - Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesinde Mart 2017’de neler oldu? Bu ay 1 milyon ziyarete ulaşmak üzereyim. Mart ayı speaking üzerine yoğunlaştığım bir ay oldu. Detaylar bu yazıda.
 78. ODTÜ Proficiency Sınavına Hazırlık 27 Mart, 2017 - Hüseyin Demirtaş ile İngilizce Sohbeti'nin bu bölümünde ODTÜ'lü bir okuyucumun Proficiency sınavına hazırlık ile ilgili sorularını cevaplıyorum.
 79. 4 Korkunç İngilizce Telaffuz Hatası 2 Mart, 2017 - İngilizce konuşmalarda başınıza dert açabilecek 4 korkunç telaffuz hatası. Sizi utanç verici durumlardan kurtarabilecek 4 İngilizce telaffuz örneği.
 80. HDİ Bülten – Şubat 2017 28 Şubat, 2017 - Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesinde Şubat 2017'de neler oldu? O kadar çok şey olmuş ki yazarken yoruldum. Tam 12 büyük gelişme olmuş. Detaylar bu yazıda.
 81. Çalışmanıza rağmen İngilizceniz ilerlemiyor mu? 2 sebebi olabilir 8 Şubat, 2017 - İngilizce çalışmanıza rağmen bir türlü ilerlediğinizi hissetmiyorsanız ya da puanlarınız artmıyorsa bunun 2 farklı sebebi olabilir.
 82. Öğrencilerim beni neredeyse ağlatacaktı ama mutluluktan 28 Ocak, 2017 - Bu ay çok duygulandım. Öğrencilerimden gelen başarı mesajları ve yorumlar işime olan inanç ve güvenimi güçlendirdi. Az zamanda çok iş yapmak sıra dışı bir mutluluk.
 83. İngilizce kelimelerin okunuşlarını unutmamak için yapmanız gerekenler 24 Ocak, 2017 - İngilizce kelimelerin okunuşlarını unutmamak için yapmanız gerekenler. Bu adımları izleyerek hem İngilizce kelimelerin telaffuzlarını doğru bir şekilde öğrenebilir hem de öğrendiklerinizi hatırlayabilirsiniz.
 84. IELTS Soruları: Sınava giren bir öğrencimin notları 21 Ocak, 2017 - IELTS Soruları: Sınava giren bir öğrencimin dilinden speaking ve writing konuları
 85. 3 derste 2.5'ten 1.6'ya: İstanbul Erkek Lisesi İngilizce Sınavı 21 Ocak, 2017 - 3 derste %36 artan writing notu.
 86. İngilizce ve dünya algısı 19 Ocak, 2017 - İngilizce dünya algınızı baştan sona değiştirebilir. İngilizcenin eğitimden paraya, yemekten alışverişe kadar hayat algısı üzerindeki etkilerini anlatıyorum.
 87. Bir öğrencimin Essay Rehberi & online derslerimiz üzerine yorumu 12 Ocak, 2017 - Online writing derslerimiz ve Essay Rehberi kitabım üzerine öğrencim Ayşe Yılmaz'ın yorum ve değerlendirmeleri.
 88. İngilizce yazıyı sese çevirme için 3 yöntem 21 Aralık, 2016 - İngilizce yazıyı sese çevirme için 3 yöntem. İngilizce yazıyı sese dönüştürmek için takip edilecek adımlar. İngilizce metni sese çevirme programları
 89. 7 YDS dersinde +15 puan gururu 6 Aralık, 2016 - YDS için hazırladığım bir öğrencim 7 derste sınav notunu 15 puan artırdı. Ama nasıl?
 90. İngilizce örnek cümle içeren sözlük 30 Ekim, 2016 - İngilizce örnek cümle içeren sözlük. İngilizce kelimeleri daha iyi anlamanız için İngilizce cümle örnekleri ve çeviriler içeren İngilizce-İngilizce sözlükler
 91. Japon atasözleri ve anlamın evrenselliği 25 Ekim, 2016 - Japonca ve Türkçe atasözlerinin karşılaştırılması. Kelimelerin ardında saklı olan dillerin paylaştığı anlamların incelenmesi.
 92. Podcast ile İngilizce öğrenmek 9 Ekim, 2016 - Podcast nedir? Podcast ile nasıl İngilizce öğrenilir ya da geliştirilir sorularının cevabı görseller ve video açıklama ile bu yazıda.
 93. Eksik bilinen 3 önemli İngilizce kelime 3 Ekim, 2016 - Bildiğinizi sanıp da aslında muhtemelen bilmediğiniz 3 tane önemli İngilizce kelime. Okuyun, ufkunuz açılsın.
 94. Londra seyahat notlarım 18 Eylül, 2016 - Londra seyahat notlarımda klasik bir seyahat rehberinden ziyade ilgimi çeken, sıra dışı ve değerli bulduğum şeyleri paylaşıyorum.
 95. En iyi İngilizce öğretmeni kimdir? 5 Eylül, 2016 - En iyi İngilizce öğretmeni kimdir? İyi bir İngilizce öğretmeninde aramanız gereken özellikler neler? İngilizce öğretmenleri kaç gruba ayrılır?
 96. İngilizce konuşarak öğrenilmez 5 Eylül, 2016 - Belki garip gelecek ama İngilizce konuşarak öğrenilmez. Bir slogan olarak baktığınızda konuşarak İngilizce öğren kulağa hoş geliyor ama bir eğitimci olarak baktığımda durum hiç de öyle değil.
 97. İngilizce hazırlık sınıfı için veliler kadar gençler de insiyatif almalı 15 Ağustos, 2016 - Üniversiteye yerleşen öğrencilerin İngilizce hazırlık sınıfı ile ilgili sorumluluk almaları gerekiyor.
 98. Saygı duyduğum öğrencilerim 1 Ağustos, 2016 - Bazı öğrencilerime gerçekten çok saygı duyuyorum. Her ne kadar yüzlerine çok övmesem de buradan sizlerle onlara duyduğum saygı ve takdiri paylaşmak istiyorum. Onlar öyle öğrenciler ki insanın yaptığı işe inancını kat be kat artırıyorlar.
 99. Writing & essay eğitiminde Türkiye'de bir ilk 11 Temmuz, 2016 - Türkiye'de writing ve essay eğitimi alanında bir ilk. Online, 7/24 profesyonel TOEFL, IELTS, PTE ve Proficiency essay kontrol, değerlendirme ve puanlandırma hizmeti.
 100. İngilizce sayıları dinleyip yazmakta zorlanıyor musunuz? 9 Haziran, 2016 - İngilizce sayıları dinleyip yazmakta zorlanıyorsanız, sizin için iyi bir haberim var.
 101. İngilizce ders notları #2 6 Haziran, 2016 - Farklı seviyelerden öğrencilerimle yaptığım derslerden dikkatimi çeken İngilizce ders notları #2
 102. Türklerin Tense'ler ve Gramer ile İmtihanı 4 Haziran, 2016 - Türklerin tense'ler ve gramer ile imtihanı. Doğru bilinenler & yanlış bilinenler. Siz de gramer mağdurlarından olmamak için okuyun.
 103. Reading Analiz Eğitiminin İkinci Dersi Yayında 4 Haziran, 2016 - Reading Analiz eğitiminin ikinci dersi yayında. Bu dersin konusu Amerikalı bir doktora öğrencisinin Çin'de bir yıl okuduktan sonra akademik hayat ve kendi hayatıyla ilgili aklında oluşan sorular.
 104. Reading Analiz Eğitiminin İlk Dersini Tamamladık 22 Mayıs, 2016 - Okuyucularımın talepleri doğrultusunda 6 hafta boyunca sürdürmeyi planladığım ücretsiz Reading Analiz video eğitim setinin ilk dersini geride bıraktık.
 105. İspanya'da hırsızlık: Turistler aman dikkat 1 Mayıs, 2016 - Hırsızlık İspanya'da turistlerin çok karşılaştığı bir problem. Yaşanmış birkaç örnek ve çözüm önerileri. Gitmeden okuyun.
 106. “Capital” başka “Capital Punishment” başka! 28 Nisan, 2016 - Sermaye ile ölüm ne derece alakalı acaba? Okuyalım, görelim.
 107. İngilizce sloganlar ve Türkçeleri 23 Nisan, 2016 - İngilizce sloganlar ve Türkçe çevirileri ile farklı konularda fikir edinip İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İngilizce güzel sözler ve çevirileri.
 108. Referans listesi hazırlama 21 Mart, 2016 - Referans listesi hazırlama. Referans listesi nasıl hazırlanır? Referans listesi hazırlama araçları. Kaynakça hazırlama siteleri.
 109. İngilizce paragraf yazma eğitimi duyurusu 26 Ocak, 2016 - İngilizce Paragraf Yazma Eğitimi, video anlatımlar ve interaktif alıştırmalardan oluşan bir online İngilizce writing eğitim setidir.
 110. Yurt dışında yaşamak için ne gerekli? 25 Ocak, 2016 - Yurt dışında yaşamak için ne gerekli? Yurt dışında çalışmak için ne gerekli?
 111. Off Topic olmak ne demek? 25 Ocak, 2016 - Off topic olmak ne demek? Off topic olmamak için neler yapmak gerekir? Off topic olmanın nedenleri? Off topic essay örnekleri
 112. 2 derste ikiye katlanan Writing puanı 25 Ocak, 2016 - Yalnızca 2 ders yaptıktan sonra writing puanını ikiye katlayan bir öğrencimin hikayesi.
 113. İngilizce hukuk siteleri & öğrenciler için faydalı kaynaklar 13 Ocak, 2016 - İngilizce hukuk bilginizi artırmak ve güncel konulardan haberdar olmak için takip edebileceğiniz siteler. İngilizce hukuk terimlerini öğrenmeniz için bolca okuma yapmak şart.
 114. İngilizce yazı kontrol eden siteler 9 Aralık, 2015 - İngilizce yazı kontrol eden siteler, İngilizce yazı kontrol ve İngilizce kompozisyon kontrol hizmetleri. Writing becerilerinizi geliştirmek için geribildirim şarttır.
 115. Writing nasıl çalışılır? İngilizce yazı yazma için 6 adım 18 Kasım, 2015 - Writing nasıl çalışışır? İngilizce yazı becerileri nasıl geliştirilir? Writing yazma teknikleri nelerdir? İngilizce yazı yazma için 6 adım.
 116. Çeviribilim öğrencilerine tavsiyeler 23 Ekim, 2015 - Çeviribilim öğrencilerine tavsiyeler: Boğaziçili bir çeviribilim mezunundan, çeviribilim ve mütercim tercümanlık öğrencilerine tavsiyeler
 117. TOEFL'dan 85 almak zor mu? 21 Ekim, 2015 - TOEFL'dan 85 almak zor mu sorusuna cevabım. Toefldan 85 almak zor mu? Zor ise kimin için zor, kolay ise kimin için kolay? Toefldan 75 almak zor mu?
 118. Ekim 2015 Bülteni: Yeni yazı ve kaynaklar 19 Ekim, 2015 - Essay Rehberi, TOEFL Rehberi, Hazırlık Atlama ve daha fazlası
 119. İngilizce özel ders kararı öncesi Skype / Hangouts öngörüşme 7 Ekim, 2015 - Verimli bir İngilizce özel ders için doğru hocayı bulmak önemlidir. Peki nasıl?
 120. Farklı öğrenciler, benzer İngilizce hataları 3 Ekim, 2015 - Öğrenciler farklı olsa da İngilizce hataları çok benzer olabiliyor. Sık yapılan telaffuz hataları ve bunların sebepleriyle ilgili örnekler.
 121. Boğaziçi Çeviribilim'e Girmek ve İş Hayatı 28 Eylül, 2015 - Boğaziçi Çeviribilim'e Girmek ve İş Hayatı üzerine liseli bir okuyucudan gelen sorular ve cevaplarım
 122. Aile Dostu ve İngilizce-İngilize Sözlük Kullanmanın Faydaları 25 Mayıs, 2015 - İngilizce-İngilizce sözlük kullanmak neden önemlidir? İngilizce-Türkçe sözlüklerin dezavantajları nelerdir konusunda bir anekdot
 123. İngilizcecevap.com ile her türlü İngilizce sorunuza cevaplar 18 Mayıs, 2015 - İngilizce soru sor, cevap al. İngilizce Cevap ile her türlü İngilizce sorunuza cevaplar. ingilizcecevap.com
 124. Boğaziçi Proficiency Sınavı için Tavsiyeler 14 Mayıs, 2015 - Boğaziçi Proficiency sınavına ( BUEPT / BÜYES ) girecek öğrenciler için Boğaziçi mezunu bir dilciden tavsiyeler
 125. TOEFL IBT dil tazminatı 26 Nisan, 2015 - TOEFL IBT Dil Tazminatı Nedir? TOEFL IBT'den kaç puan isteniyor? TOEFL IBT dil tazminatı ne kadar?
 126. Çeviribilim mi Mütercim Tercümanlık mı? 15 Nisan, 2015 - Çeviribilim mi mütercim tercümanlık mı tercih etmeliyim? Bu iki bölümün farkı nedir? Tercüman olmak için ne yapmalıyım?
 127. YDS'den 55 Almak 19 Mart, 2015 - YDS'den 55 Almak için bir yol haritası. Bu adımları izleyip gramer ve kelime eksiklerinizi giderirseniz YDS'den 55 almak zor değil. # ydsden 55 almak
 128. Merhaba: İngilizce Ders Notları #1 15 Mart, 2015 - İngilizce Ders Notları yazı dizisiyle karşınızdayım. İngilizce Ders Notları serisi, sık sık yapılan telaffuz hatalarını, yanlış kullanılan kelimeleri, tekrar eden gramer hatalarını ve dil eğitimiyle ilgili ipuçlarını konu ediniyor.
 129. Öğrencilere geribildirim vermek ve ders motivasyonu 14 Mart, 2015 - Öğrencilere geribildirim verirken yapılan yanlışlara bir örnek ve öğrenci motivasyonunu sağlamak için bir model.
 130. YDS'ye hazırlıkta yapılan en büyük hatalar 3 Mart, 2015 - YDS hazırlık sürecinde sık yapılan hatalar, bu hataların sebepleri ve sınava daha iyi hazırlanmak için atabileceğiniz adımlar.
 131. TOEFL'dan çalışmadan yüksek puan almak 18 Şubat, 2015 - TOEFL'dan çalışmadan sadece bir iki deneme çözerek yüksek puan almak mümkün. Peki nasıl?
 132. İngiltere'ye gidip de İngilizce öğrenememek 16 Şubat, 2015 - Garip ama gerçek: İngiltere'ye gidip de İngilizce öğrenememek diye bir durum var. Peki ne yapmalı?
 133. TOEFL'dan 85 almak 16 Şubat, 2015 - TOEFL'dan 85 almak pek çok iş kolunda dil tazminatı ve yükselme için gerekli hale gelmiş durumda. Peki TOEFL'dan 85 almak için ne yapmak gerekli?
 134. Hazırlık öğrencilerini bekleyen en büyük tehlike 4 Şubat, 2015 - İngilizce hazırlık sınıfından sonra sizi nelerin beklediğinin farkında mısınız?
 135. Özel ders sitelerinin sayısındaki patlama ve güven sorunu 29 Ocak, 2015 - Son zamanlarda fark ettiğim değişikliklerden biri de internette pek çok özel ders sitesinin türemesi oldu. Bu sitelerin bir kısmı kendi kadrosunu pazarlıyor bir kısmı ise ders arayanlarla ders verenleri bir araya getirdiğini söylüyor.
 136. Uzayda kör olmak bana neyi öğretti? 2 Ocak, 2015 - Korkular, yoğun eğitim ve planlama ile yenilebilir. Başınıza gelebilecek her türlü kötü ihtimali hesap eden bir eğitim programını tamamlayıp göreve çıkmak normal şartlar altında korkunç olabilecek durumlarla daha sakin bir şekilde başa çıkmanızı sağlar.
 137. IELTS ve TOEFL Speaking Tavsiyesi 23 Kasım, 2014 - Hem IELTS hem de TOEFL Speaking bölümünde hayatınızı kolaylaştıracak bir sınav ipucu.
 138. Hazırlığı geçtim ama dersleri anlamıyorum 18 Kasım, 2014 - Hazırlığı geçtim ama dersleri anlamıyorum, İngilizce eğitim veren üniversitelerde öğrencilerin sık sık yakındığı bir durum.
 139. İngilizce cümle kurma 16 Kasım, 2014 - İngilizce cümle kurma: İngilizce cümle kurma teknikleri, İngilizce cümle kurma kalıpları ve İngilizce cümle kurma alıştırmaları
 140. YDS'den 90 üstü almak için 14 Kasım, 2014 - YDS'den 90 üstü almak için YDS'den 90 üstü puan almış kişilerden tavsiyeler. YDS'den 90 üstü almak için yapmanız gerekenler.
 141. İngilizce konuşma becerisini geliştirme 28 Ekim, 2014 - İngilizce konuşma becerisini geliştirme. İngilizce konuşma becerisi nasıl geliştirilir? Speaking becerilerinizi geliştirmek için tecrübeye dayalı tavsiyeler
 142. İngilizce öğrenemiyorum ne yapmalıyım? 20 Ekim, 2014 - İngilizce öğrenememenizin sebepleri. İngilizce öğrenmek için neler yapabilirsiniz? Nasıl daha iyi İngilizce öğrenirim?
 143. Konut Seçimi ve Kültürel Farklar 27 Eylül, 2014 - Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde bir site içinde yaşamak çok cazip hatta orta sınıf ve üstü bir seçenek olarak görülüyor. Öte yandan bir Avrupa ülkesine gititğinizde ya da Amerika'da dolaşınca bambaşka bir resimle karşılaşıyorsunuz.
 144. Araklı Anadolu Öğretmen Lisesi'ni Hatırlamak 27 Eylül, 2014 - Bu yıl anadolu öğretmen liseleri kapatılıp anadolu liselerine çevriliyormuş. Bir öğretmen liseli olarak tabi ki bu karar lise hatıralarımı aklıma getiriyor. Araklı Anadolu Öğretmen Lisesi benim için disiplinli, vizyonlu ve özverili bir kadronun ne büyük işler başarabileceğinin bir örneğiydi.
 145. Essay Yazmaya Giriş 25 Eylül, 2014 - Essay yazma pek çok öğrencinin gerek dil sınavlarında gerekse derslerinde karşılaştığı bir iş. Böylesi önemli bir beceriyi geliştirip iyileştirmek adına essay yazma rehberini geliştirmeye başladım.
 146. Simultane Çeviri ve Dil Yeterliliği Algısı 25 Eylül, 2014 - Simultane çeviri dil yeterliliğinizle ilgili algılarınızı ve dile bakışınızı ciddi bir şekilde değiştirebilir.
 147. Türkiye'de çokkültürlü eğitim çalışmaları 20 Eylül, 2014 - Çokkültürlü eğitim küreselleşen dünya ile daha çok gündeme gelen bir konu. Pek çok farklı kültürü ve öğrencilerin farklılıklarını kabul eden bu eğitim anlayışı, farklılıkları bir zenginlik olarak görüp, farklılıkların barış ve hoşgörü içinde yaşamasını hedefler.
 148. Bir İngilizce başarı hikayesi: YDS'de 56'dan 86'ya 17 Eylül, 2014 - 6 ayda YDS'de 55 puandan 85 puana çıkan arkadaşımın hikayesi.
 149. Spontane tercüme mi simultane tercüme mi? 17 Eylül, 2014 - Bu sorunun cevabı mesleki bağlamda simultane tercüme. Ancak şimdi insanlar sıklıkla spontane tercüme de diyince onlarda da bir haklılık payı görüyorum.
 150. Simultaneli IELTS Dersi 13 Ağustos, 2014 - Simultane tercüme çok özelleşmiş bir beceri olduğu için kullanım alanlarını da az çok tahmin etmek mümkün: bir konferansta Türkiye ekonomisini çevirirsiniz ya da bir televizyon kanalında jeopolitik riskler üzerine konuşan bir uzmanın görüşlerini Türk dinleyicilere aktarırsınız. Ancak geçenlerde pek de alışık olmadığım ve hatta hiç de beklemediğim şekilde simultane tercüme yaptım.
 151. Akademik İngilizce Sınavları ve Birebir Ders 13 Ağustos, 2014 - IELTS, TOEFL, PTE, SAT gibi sınavlar pek çok öğrenci için ciddi bir çalışma gerektiriyor. Çoğu zaman süreci hızlandırmak ve hedefe yönelik çalışmak için öğrenciler birebir ders almayı tercih edebiliyor. Ancak maalesef zaman zaman dilsel ya da eğitsel yetkinliği yeterli olmayan birtakım kişiler öğrencileri mağdur edebiliyor. Bu sebeple özel ders alırken ya da bir hocayla bire bir çalışırken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
 152. IELTS'den 6 aldım ya sonra 10 Ağustos, 2014 - Pek çok öğrenci IELTS'den 6 alıp dil yeterliliğini belgelemek için zorlu bir maraton tamamlıyor. Ancak bu maratondan sonra attığınız adımlar uzun vadede akademik hayattaki ve iş hayatınızdaki başarınızı önemli ölçüde etkileyecek.
 153. YDS'den Prof'a 4 Ağustos, 2014 - Dil öğrenmek, dil sınavları ve olağanüstü başarı üzerine kapsamlı ve kişisel bir yazı.
 154. Kelime defteri nedir? Kelime defteri nasıl yazılır? 22 Temmuz, 2014 - Kelime defteri tutmak gerek İngilizce gerekse diğer dilleri öğrenirken çok işinize yarayacak bir yöntem. Kelime defteri tutmayla ilgili ipuçları bu yazıda.
 155. PDF dosyasını JPEG dosyasına çevirme 17 Temmuz, 2014 - Bir PDF dosyasını JPEG dosyasına kullanmak için kullanabileceğiniz araçlar.
 156. Emotiv EPOC kullanımı ve veri işleme 17 Temmuz, 2014 - Emotiv temelde başınıza yerleştirilen ve kafatasınızdan 14 noktada topladığı sinyalleri kablosuz bir şekilde bilgisayardaki yönetim paneline aktaran bir sinyal ölçüm cihazı.
 157. Competence ve Performance Farkı 14 Temmuz, 2014 - Competence ve Performance Farkı: Yetkinlik ve performans farkı özellikle dilbilimde çok kullanılan bir ayrım olmakla beraber hayatın pek çok alanında görülebilir.
 158. Konuşurken dinleyiciyle göz teması kurmak için 4 neden 19 Haziran, 2014 - Konuşurken göz teması kurmanın faydaları nelerdir? Konuşurken göz teması nasıl kurulur? Dinleyici yönetiminde göz temasının önemi nedir?
 159. Biliyorum ama uygular mıyım? 17 Haziran, 2014 - Empati üzerine kitap yazdınız, kapınızın üstünde koca bir Prof. ünvanı var. Yaşadığı ailevi sorunlardan ötürü ödevini yetiştiremeyen bir öğrenciniz halini anlatmak için odanıza geldi ve siz de o öğrenciyi sözlerinizle haşlayıp gönderdiniz. Evet siz ilginç bir şekilde empatisi olmayan bir empati profesörüsünüz.
 160. Alfabe oyunu 15 Haziran, 2014 - Çocuklar için alfabe oyunu: çocuklarınız alfabe oyunu ile hem harfleri öğrensin hem de eğlensin.
 161. Plaka oyunu 15 Haziran, 2014 - İllerin plaka numaralarını öğreneceğiniz sade ve şık bir eğitsel oyun.
 162. HONY: Humans of New York 14 Haziran, 2014 - Humans of New York yani New York Sakinleri sitesi bir fotoğrafçının New York sokaklarında karşılaştığı, ilginç bulduğu kareleri ve bu karelerdeki insanlarla sohbetlerini anlatıyor. Oldukça ilgi çekici görseller ve hikayeler var.
 163. QR kodlu özdeyiş grafiği hazırlamak 13 Haziran, 2014 - QR kodları pek çok amaç için kullanılıyor. Benim bu yazıdaki amacım bir site adresi için QR kodu oluşturup bunu oluşturacağım görselin üzerine yerleştirmek. Bunu yapmanın iki amacı var, ilki bu hazırladığım görselin kaynağını belli ediyor. İkinci olarak da kullanıcı bir QR kod tarama uygulamasıyla hiçbir tuşlama yapmadan ilgili web sitesine/sayfasına ulaşabiliyor.
 164. All of you | You all 11 Haziran, 2014 - Değerli bir hocam, simultane çeviri dersi alırken, konuklara hoş geldiniz için I would like to welcome you all dememi uygun bulmamıştı. Bunun yerine daha resmi olduğu sebebiyle I would like to welcome all of you dememi tembihlemişti.
 165. Otomatik metin sınıflandırma 5 Haziran, 2014 - Bir yazıyı bilgisayara girseniz ve bilgisayar size bunu kimin yazdığını tahmin etse. Hayal gibi değil mi?
 166. Uzman ve acemi farkı: Az aktivasyon çok iş 3 Haziran, 2014 - Bir uzman ile bir aceminin beynini biribrinden farklı kılan ne? Aktivasyon alanı bir cevap sunabilir.
 167. Türkçe'de günlerin kullanım sıklıkları 28 Mayıs, 2014 - Acaba hangi gün ismini daha çok kullanıyoruz diye hiç düşündünüz mü?
 168. Çok dilli zihinsel sözlük ve içsel seslendirme 26 Mayıs, 2014 - Bir dil işleme deneyinde katılımcıların yaptığı küçük bir hatanın zihnimizin kelimeleri işleyişiyle ilgili ortaya çıkardığı heyecan verici öngörüler.
 169. Geniş zaman üçüncü tekil kişide bir fiil çekimleyin 26 Mayıs, 2014 - Bir dilbilim deneyi sırasında katılımcıların verilen fiileri mümkün olduğunca hızlı şekilde geniş zaman üçüncü tekil kişide çekmesi gerekiyordu. Priming olmasın diye ben örnek vermekten kaçınıyordum. Bunun yerine hadi geniş zaman üçüncü tekil kişide bir fiil çekin dediğimde ilginç bir şekilde katılımcıların çoğu “gelir” dedi. Geniş zaman için prototipik örnek bu mu acaba? Bu bildiğim kadarıylaDaha fazlasını oku »Geniş zaman üçüncü tekil kişide bir fiil çekimleyin
 170. Damlaya damlaya gün olur 25 Mayıs, 2014 - Tek bir şey yaparak sonra da hiç bir şey yapmayarak hem bilgisayar performansınızı artırmak hem de yılda 62 saat tasarruf sağlamak.
 171. 2 yıl 7 ay 23 gün ve 50 bin sayfa gösterimi 19 Mayıs, 2014 - 27 Eylül 2011'de başlayan internet yazarlığı serüveninin hikayesi. 966 gün, 34,755 kelime, bolca öğrenme ve güzel insanlar!
 172. İyi bir hoca nasıl olmalı? 14 Mayıs, 2014 - İyi bir hoca nasıl olmalı: İlham veren, yol gösteren, öğretirken eğlendiren bir hoca tiplemesi
 173. Dünyayı dolaşmak size ne kazandırır? 3 Mayıs, 2014 - Dünyayı dolaşmak size ne kazandırır? Dünyayı dolaşmanın türlü türlü faydaları var. İlki bakış açısı kazanmak.
 174. Dil, beyin ve biliş 3 Mayıs, 2014 - Dil, beyin ve biliş konusunda Türkiye'de alabileceğiniz en güzel derslerden ikisi.
 175. Hayatımız kalıp 1 Mayıs, 2014 - Hem çok orijinaliz hem de çok sıradan. Özelde farklı olsak da genelde aynıyız.
 176. Tek sayfalık kişisel tanıtım siteleri 1 Mayıs, 2014 - Facebook ve Twitter ile uğraşmayayım ama yine de beni arayanların ulaşabileceği mini bir adres olsun diyenler için internette mini profiller oluşturmak için iki adres.
 177. Telefonunuzun şarjı hiç bitmesin 1 Mayıs, 2014 - Akıllı telefon ve tabletlerde en büyük derdimiz hemencecik biten şarj. Yolda kalmamak için mobil şarj cihazları kullanabilirsiniz.
 178. 60 dakikalık videoyu 30 dakikada izlemek 1 Mayıs, 2014 - Video izlerken ya da bir ses kaydı dinlerken yarı yarıya zaman kazanmak isterseniz bu yazı tam size göre. Küçük bir ipucu ile büyük zaman kazanımları elde edebilirsiniz.
 179. Kelime bulutu 1 Mayıs, 2014 - Kelime bulutları ile farklı renk ve desenlerde resimler oluşturun, sunumlarınıza ve yazılarınıza renk katan görselleri pratik bir biçimde oluşturun.
 180. Geçici e-posta servisi 1 Mayıs, 2014 - Gerçek e-posta adresiniz yerine kullanabileceğiniz, kullan-at geçici e-posta adresleri alıp gereksiz sitelere kayıt olurken kendinizi korumaya alın.
 181. Gmail'de istenmeyen e-postaları engelleme 1 Mayıs, 2014 - E-posta kutumuza düşen istenmeyen mesajlardan kurtulmak içi ipuçları. Artık inatla spam gönderen adreslerden Gmail filtreleri ile kurtulabilirsiniz.
 182. Daha verimli çalışmak için 7 yol 30 Nisan, 2014 - Verimli çalışmak için ipuçları. İlk adım erken kalkmak!
 183. JustDelete.me nedir? 30 Nisan, 2014 - Farklı sitelerdeki hesaplarınızı nasıl silebileceğinizi gösteren bir site.
 184. 30 günde hayatınızı değiştirin 30 Nisan, 2014 - 30 günde hayatınızı değiştirin: Yeni alışkanlıklar kazanmak için bir yol haritası
 185. Tanıştığınız herkese bu soruyu sorun! 30 Nisan, 2014 - Tanıştığınız herkese bu soruyu sorun! Daha güçlü sosyal ilişkiler ve öğrenme için ilk adım
 186. Bangor: Galler'in küçük şirin şehri 30 Nisan, 2014 - Bangor gezi notları ve izlenimler
 187. Akademisyenler nezaketsiz midir? 11 Nisan, 2014 - Aslında bu epey karmaşık bir soru. En kısa haliyle cevabı hem evet hem hayır. Haliyle herkes böyledir demek de doğru değil ancak genel algılar ve örnekler üzerinden bu konuyu ele almak istiyorum.
 188. Merhaba Çeviri & Yorum 4 Nisan, 2014 - Bu akşam, arkadaşlarımla aramızda geçen çeviri konulu yorum, eleştiri ve tavsiyeleri bir araya getirip ağırlıklı olarak yazılı çeviri konularına eğilen Çeviri & Yorum yazı dizisini başlattım.
 189. Boun nedir? 18 Mart, 2014 - Boun nedir sorusuna hem kısa hem de uzun bir cevap
 190. PHP framework (çerçeve) kullanmamak için 6 sebep 12 Mart, 2014 - PHP çerçeveleriyle ilgili epey tartışma var. Kimileri hangisi daha iyi diye tartışırken, kimileri de acaba biz bunları kullanmalı mıyız diye sorguluyor.
 191. memoQ yazı boyutunu büyütmek 9 Mart, 2014 - memoQ yazı boyutunu büyütmek: memoQ çok faydalı bir bilgisayar destekli çeviri programı (CAT). Ancak varsayılan metin boyutunu açıkçası küçük buluyorum.
 192. İngilizce öğrenmek için sebep mi arıyorsunuz? 26 Şubat, 2014 - Neden İngilizce Öğrenmeliyiz? isimli yazımda eğitim, iş, kültür, sanat ve eğlence dünyaları açısından İngilizce öğrenmenin önemini ele aldım. İngilizce öğrenmek için pek çok sebebiniz olacak.
 193. Yeni ürün sınıfları bulmak 26 Şubat, 2014 - İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı at isterlerdi. — Henry Ford
 194. İngilizce anlayıp da konuşamayanlar için 4 adım 23 Şubat, 2014 - “Anlıyorum ama konuşamıyorum” sık duyduğum ifadelerden biri. Siz de bu dertten muzdaripseniz İngilizce konuşma becerisini geliştirmek üzere pratik tavsiye ve adımlar içeren İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum isimli yazıya göz atabilirsiniz.
 195. Favicon Ekleme 13 Şubat, 2014 - Favicon Nedir? Favicon bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde adres çubuğunda ya da sekmede beliren ve o siteyi temsil eden küçük simgedir. 
 196. 10 20 30 Kuralı nedir? 7 Şubat, 2014 - 10-20-30 kuralı daha iyi sunumlar hazırlamak için Guy Kawasaki'nin önerdiği bir modeldir. Sunumlarda 10 20 30 Kuralı ilgili detaylar burada.
 197. Üretmek >= 3 X Tüketmek 29 Ocak, 2014 - Annemizin birkaç saat emek verip hazırladığı o canım yemekleri 20 dakikada süpürmek örneğinde olduğu gibi üretim ve tüketim süreleri arasında ciddi bir fark var. Ancak burada sözü geçen endüstriyel üretim değil, bahis konusu olan daha çok gündelik hayatta karşılaştığımız el emeği göz nuru tarzı bir üretim. Böylesi bir üretim ciddi bir vakte ihtiyaç duyuyor. BirkaçDaha fazlasını oku »Üretmek >= 3 X Tüketmek
 198. iTunes yedek dosyaları 27 Ocak, 2014 - Apple mobil cihazlarınızı yedeklemek olası veri kayıplarının önüne geçmek için önemli bir adım. iTunes yedek (backup) dosyalarında nelerin bulunduğunu, yedek dosyalarının nerede saklandığını ve bunlara nasıl erişilebileceğini anlatan bir yazı hazırladım. Detaylar için: iTunes backup dosyaları nerede – iPhone ve iPad için isimli sayfayı inceleyebilirsiniz.
 199. İntihali bilmeyen var mı? 9 Ocak, 2014 - Akademik dünyanın çok konuşulan konularından biri intihal. Dönem sonunda öğrencilere gönderilen uyarı epostaları ve müfredat başında her defasında geçen uyarıların ardından Plagiarism: intihal nedir? isimli yazıyı hazırladım.
 200. Essay topics: İngilizce yazı konuları 8 Ocak, 2014 - TOEFL, IELTS, Proficiency gibi sınavlara hazırlanırken en çok vakit ayrılan bölümlerden biri de yazma becerilerinin geliştirilmesi. Yazmak da bir bakıma egzersiz gibi. Yazdıkça hızlanıp daha etkin yazılar üretebilir hale geliyorsunuz. Şüphesiz bu süreçte en temel araçlardan birisi farklı konularda yazılar yazıp pratik yapmak ve bu yazdıklarınızla ilgili geribildirim alıp yazılarınızı iyileştirmek. Yazma sürecindeki en temelDaha fazlasını oku »Essay topics: İngilizce yazı konuları
 201. Dünyadan resimler 4 Ocak, 2014 - İçinde binbir türlü farklılığı barındıran bir gezegende yaşıyoruz. Her bir köşesine gidip göremesek de en azından resimlerle pek çok yeri tanıyoruz. Bu bağlamda dünyanın farklı köşelerinden resim koleksiyonlarına ulaşabileceğiniz iki farklı kaynak aşağıda. Dünyadan resimler Lonely Planet Flickr Trover
 202. Çay, resim ve hayata bakış 31 Aralık, 2013 - Farklı bakış açılarını hesaba katabilmek önemli bir beceri. Belki kendimizi başkalarının yerine koyabilsek, bireysel ve toplumsal anlamda daha fazla empati kurabilsek sıkıntılarımızı daha rahat çözerdik. Bir karenin birkaç farklı şekilde resmedilebileceğini bilmek farklı bakış açılarını kullanabilmek adına ciddi bir ilk adım. Bu bağlamda fotoğraf çekmek, aynı sahneye onlarca farklı açıdan ve binbir türlü filtre, renkDaha fazlasını oku »Çay, resim ve hayata bakış
 203. Zıtların dengesi: ateş su olur, su ateş 31 Aralık, 2013 - Potansiyel çift yönlüdür; artı yükü eksi dengede tutarmış ya da sizdeki artı kadar dışarıda eksi vardır belki. Kutuplar için insan iyi bir örnek. Bazen bir melek diyorsunuz bir insana bazense iblis; adeta iyilik ve kötülük doğrusunun iki uç noktası arasında konumlanıyor her insan. Susuyoruz, suya kanıyoruz ama okyanusta kaybolup gidiyoruz. Üşüyoruz, ateş evimizi belki deDaha fazlasını oku »Zıtların dengesi: ateş su olur, su ateş
 204. Google'ın çeyrek asırlık başarısının ardındaki 14 faktör 15 Aralık, 2013 - 15. yılını kutlayan Google, şu anda dünyanın bir numaralı arama motoru konumunda. Arama motorunun yanısıra Andoid ile mobil işletim sistemlerinde de açık ara farkla önde. Şirketin Google Glass ve kendi kendini süren arabalar gibi ileriye dönük konsepteleri de beğeni topluyor. Aşağıda 14 ayrı uzmanın Google'ın yıllar yılı başarısında etkili olduğunu belirttikleri noktalar yer alıyor.
 205. Grammar nedir vocabulary nedir veya dilbilgisi nedir kelime nedir? 30 Kasım, 2013 - Kelime kitaptır, dilbilgisi kitap cildi. Kelime sudur, dilbilgisi bardak Kelime desendir, dilbilgisi ip. Kelime yemektir, dilbilgisi kaşık.
 206. Türkçe Thesaurus yani eş anlam, yakın anlam ve karşıt anlam sözlüğü 26 Kasım, 2013 - Zaman zaman aradığımız kelimeyi bulamamışız ya da daha iyi bir kelime varmış hissine kapılıyoruz. Bu gibi durumlarda eğer İngilizce yazıyorsanız bir thesaurus (tesarus) yani eş anlamlılar sözlüğü kullanarak aklınızdaki İngilizce kelimeyle ilişkili pek çok yeni kelimeye erişip iyi bir seçim yapabiliyorsunuz. Eskiden Türkçe için o kapsam ve genişlikte bir eş anlam, yakın anlam, karşıt anlamDaha fazlasını oku »Türkçe Thesaurus yani eş anlam, yakın anlam ve karşıt anlam sözlüğü
 207. Küçükler büyük işler yapar ya da küçük değişim büyük fayda 23 Kasım, 2013 - Bazen bir şeylerin iyi olması için koca adımlar beklenir. Halbuki hayatımızdaki pek çok durumda ufak tefek değişikliklerle yaşam kalitemizi artırmak, daha iyi dinlenmek, çalışmak mümkün. Mesela yavaşlayan bilgisayarınızın sabit diskini SSD'ye terfi ettirmek. Evde terlik giymek, ofisiniz sıcaksa USB'den güç alan masaüstü mini bir soğutucu kullanmak. Sesten rahatsız oluyorsanız kulak tıkacı almak ya da uyurkenDaha fazlasını oku »Küçükler büyük işler yapar ya da küçük değişim büyük fayda
 208. Writing: yazı yazmanın İngilizcesi 16 Kasım, 2013 - Almancasını merak ettiyseniz o da schreiben.
 209. Bilişsel nedir? 16 Kasım, 2013 - Bilişsel, biliş ile ilgili demek. Biliş nedir derseniz; bilmek, anlamak, algılamak, farkında olmak diyebiliriz. Biliş İngilizcede cognition olarak ifade edilir, bilişsel ise cognitive diye çevrilir. Biliş ile ilgilenen bilim dalına bilişsel bilim (cognitive science) denir.
 210. Kısacık: Kısacık yazıların kategorisi 16 Kasım, 2013 - Ara ara tam bir yazı formatında olmamakla beraber belki birkaç cümle ya da bir paragrafla cevaplanabilecek sorulara ya da bu uzunluktaki bilgi parçalarına denk geliyorum. Bu durumdaki yazıları toplamak için an itibariyle kısacık kategorisini açıyorum. Kısacık kategorisinin alt bölümlerinde sitedeki konularla ilgili mini yazılar ve sorulara cevaplar yer alacak. Damlaya damlaya göl olurmuş. Kısa kısaDaha fazlasını oku »Kısacık: Kısacık yazıların kategorisi
 211. Boğaziçi Çeviribilim Mezunları 16 Kasım, 2013 - Boğaziçi Çeviribilim mezunları nerelerde çalışıyorlar, ne işle meşguller ne ile ilgileniyorlar?
 212. Anlıyorum ama konuşamıyorum 15 Kasım, 2013 - Belki de ikinci bir dil öğrenen insanlardan özellikle de İngilizce öğrenenlerden sık sık duyduğum meşhur cümlelerden biri. Her duyuşumda Chomsky'nin yetkinlik ve performans farkı aklıma gelir. Yetkinlikten kasıt anlama yetisi, performans ise anlama yetisinin çıktıya yani konuşmaya dönüşmesi. Yetkinlik neredeyse hep performansın önünde seyreder. Hal böyle olunca da anlıyorum ama konuşamıyorum çok da garip birDaha fazlasını oku »Anlıyorum ama konuşamıyorum
 213. Sık sık yanlış telaffuz edilen İngilizce kelimeler 15 Kasım, 2013 - Gerek derslerde gerekse sosyal hayatta kulağıma takılan sık sık yanlış telaffuz edilen İngilizce kelimelerden bir kesit determine variable record (v), record (n)  
 214. Karakter kodlama sorunlarının çözümü 12 Kasım, 2013 - Karakter kodlama sorunları (encoding problems) sık sık karşılaşınlan problemler. Temelde karakterlerin görüntülenememesi ya da yanlış görüntülenmesi şeklinde ortaya çıkıyorlar. Programlama dilleri ve karakter kodlama algoritmaları çoğunlukla İngilizceyi temel aldığı için Türkçedeki i,ş,ğ,ü,ö gibi bazı harfler web sitelerinde düzgün görüntülenemeyebiliyor. Aşağıdaki grafikte örneklenenen bu durumun çeşitli sebepleri olabilir.
 215. Rastgele Türkçe Ad Soyad Kombinasyonları 9 Kasım, 2013 - Rastgele Türkçe ad soyad kombinasyonu oluşturma konulu projemin özeti. Aynı zamanda ad soyad listesi nasıl toplanır, bu liste nasıl işler hale getirilir gibi soruların cevabı da aşağıda. Geçenlerde bir sınav için ad soyad listesine ihtiyaç duymuştum. İngilizce için bu tür listeler oluşturan çok kullanışlı iki site var. Biri http://random-name-generator.info/ diğeri ise http://listofrandomnames.com/ Fakat Türkçe için böyle bir kaynağa rastlamadım.
 216. Boğaziçi Üniversitesi Lisansüstü ÖTK Seçimleri 30 Ekim, 2013 - Bu yıl Boğaziçi'nde ikinci kez lisansüstü öğrenci temsil kurulu seçilecekmiş. Ben lisanstayken sadece lisans bölümleri için ÖTK seçilirdi. Bu tür bir genişlemeye gidilmiş olması güzel. Boğaziçi Üniversitesi lisansüstü ÖTK ile bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. ÖTK'nın temel amacı şu şekilde tanımlanmış: “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki demokratik yönetim geleneğinin öğrenciler arasında yerleştirilmesi; öğrenci talep ve tepkilerinin Üniversite Yönetimi’neDaha fazlasını oku »Boğaziçi Üniversitesi Lisansüstü ÖTK Seçimleri
 217. Kelimeler dile nasıl yerleşir? Cookie çerez oldu ama fare mouse kaldı 1 Eylül, 2013 - Bu akşam çayımın son demlerinde, bundan yıllar önce ilk akıllı telefonumu yani Nokia 6600'ı aldığımın gecesinde internet tarayıcısının ayarlarının kurcalarken “çerezler” seçeneğini görünce ne kadar şaşırdığımı hatırladım. Çerez de ne diye düşünmüştüm, halbuki bu kelimenin İngilizcesini (cookie) biliyordum ve hiç de garipsememiştim. Oysa yaklaşık 8 yıl sonra bu akşam, internet, açık kaynaklı yazılımlar ve çeviriyleDaha fazlasını oku »Kelimeler dile nasıl yerleşir? Cookie çerez oldu ama fare mouse kaldı
 218. WordPress sitelerde Google Authorship – Google Yazarlık ayarlarının yapılması 22 Ağustos, 2013 - Google arama sonuçlarına Google Plus ile birlikte gelen yeniliklerden biri yazar bilgilerinin eklenmesi. Mesela eğer yazar yazdığı yazıda Google Plus profil linkini kullanmışsa, Google arama sonuçlarında her bir sonucun yanında yazarın küçük bir resmini ve Google Plus sayfası linkini koyuyor.
 219. Gmail kullanarak Pop3 aracılığıyla Live.com ve Outlook.com epostalarınıza ulaşmak 22 Ağustos, 2013 - Gmail arayüzü üzerinden Microsoft eposta kutularına ve başka hizmet sağlayıcılarının eposta kutularına ulaşmak ve eposta kontrol etmek mümkün. Bu yazıdaki ekran görüntüleri kendi sistemim İngilizce olduğu için İngilizce olarak kaydedildi ancak Türkçesi de hemen hemen aynı işliyor.
 220. Web siteniz için ücretsiz resim ve grafik bulabileceğiniz siteler 20 Ağustos, 2013 - Bazen bir sayfa yazının anlatamadığını tek bir resim anlatır. Resimler metinlere canlılık katmak ve metni daha ilgi çekici kılmak için kullanılabilecek araçlar. Yazınız için uygun resmi bulmak zor olabilir. Özellikle bir resim kendi sitenizde kullanacaksanız lisans şartlarına bakmak gerekiyor. Kimi resimlerin izinsiz kullanımı yasak kimileri kişisel kimileri de ticari kullanıma açık.
 221. Bir TTNET, Gezinti.com ve Phorm draması: kişisel verilerin çalınması ve gizlilik ihlali 20 Ağustos, 2013 - Son birkaç aydır bazı internette dolaşırken mesela abc.com yazınca önce adres çubuğunda gezinti.com şeklinde başlayan bir link beliriyor ondan sonra istediğim siteye yönlendiriliyordum. Bu garip gelmişti ilk başta bir spam ya da eklenti mi diye düşündüm ancak tarayıcımı kontrol edince böyle bir iz görmedim. Bunun üzerine belki bir DNS hizmetidir ya da arkaplanda çalışan zararsızDaha fazlasını oku »Bir TTNET, Gezinti.com ve Phorm draması: kişisel verilerin çalınması ve gizlilik ihlali
 222. Parallels Plesk 11 Backup/Yedek Dosyaları Nerede Tutuluyor? 20 Ağustos, 2013 - Plesk sisteminiz yedekleri /var/lib/psa/dumps/ klasörüne kaydeder. SSH erişiminiz varsa komut satırından bu dosyalara erişmek isterseniz PuTTY kullanabilirsiniz. Daha kullanıcı dostu bir yöntem olarak SSH bilgilerinizle WinSCP ile sunucuya bağlanıp istediğiniz yedek dosyalarını bilgisayarınıza sürekle bırak yaparak kopyalayabilirsiniz.
 223. Bilim, Bilişsel Bilim, Çeviribilim, lisans, yüksek lisans ve eğitim üzerine 13 Temmuz, 2013 - Bu aslında yazılması bir yıl önce kadar planlanmış ancak yazma edimi ise belli şartlar gerçekleşene kadar ertelenmiş bir yazı. Lisans yıllarında ne okuduğumu soranlara Çeviribilim diyince bir açıklama döngüsü takip ederdi. Çeviribilimin çevrebilim olmadığını, tercümanlıkla ne açıdan benzer ve farklı olduklarını anlatan bir diyalog ortaya çıkardı. Şu sıralar ise yüksek lisans alanın ne diye soranlaraDaha fazlasını oku »Bilim, Bilişsel Bilim, Çeviribilim, lisans, yüksek lisans ve eğitim üzerine
 224. Kindle E-Kitap okuyucu tanıtımı: Kindle nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır 9 Haziran, 2013 - Kindle bir elektronik kitap okuyucu ancak basit haliyle içinde yüzlerce kitabı saklayan, bataryası neredeyse bir ay giden, gözleri pek yormayan kullanışlı bir cihaz. En önemli artıları gözü diğer ekran türlerine göre daha az yorması ve batarya süresinin çok uzun olması. iPad ya da diğer LCD ekran tabletlerle kitap okumak hem gözleri yoruyor hem de bataryaDaha fazlasını oku »Kindle E-Kitap okuyucu tanıtımı: Kindle nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır
 225. Ofiste çalışmak, göz ve sağlık üzerine 28 Mayıs, 2013 - Bilgisayarla çok vakit geçiren biriyseniz hayatınızı kolaylaştırıp daha az zarar görmenizi sağlayacak bir dizi adımı gerçekleştirebilirsiniz. Gözlerim ağrıyor ne yapmalıyım? Mouse kullanmaktan elim yoruldu, oturmaktan sırtıma ağrılar girdi ne yapsam diyorsanız işte birkaç kişisel olarak denenmiş, şu ana kadar da verim alınmış tavsiye. F.lux F.lux ekranınızın parlaklığını ve renk tonlarını günün saatine ve bulunduğunuz konuma göreDaha fazlasını oku »Ofiste çalışmak, göz ve sağlık üzerine
 226. Okumak, dinlemek ve not almak üzerine 27 Mayıs, 2013 - Hemen her gün kayda değer bir şeyleri ya okuyor ya duyuyoruz ya da belki içimizden geçiyor. O an hep hatırlayacağımızı varsaysak da genelde insan hafızası anlık şeyleri, eğer ciddi bir sebep yoksa saklamada pek başarılı değil; kısacası unutuyoruz. Bu durumda söz uçar yazı kalır örneğindeki gibi değerli bulduğumuz, önemli gördüğümüz ya da ileride daha detaylıDaha fazlasını oku »Okumak, dinlemek ve not almak üzerine
 227. İstanbul, şehirler ve akademik hayatın gelişimi üzerine 19 Mayıs, 2013 - Bir süredir yüksek lisans ve doktora yapan arkadaş ve tanıdıklarımla görüşüyorum. Sohbetin bir kısmı da haliyle eğitimin tamamlanmasından sonraki kariyer hedefleri, nerede, ne görevde çalışılacağı sorusu. Önce biraz arkaplan bilgisi. Bu bahsettiğim insanlar ya Türkiye'nin en iyi kurumlarında eğitim gören ya da Amerika ve Avrupa'da önemli üniversitelerde eğitimlerini tamamlayan ya da tamamlayacak insanlar. Temel sorumDaha fazlasını oku »İstanbul, şehirler ve akademik hayatın gelişimi üzerine
 228. Türkçe güzel Türkçe 30 Mart, 2013 - Nedense hep bir yabancı dil öğrenme telaşıyla çok temel bir şeyi, kendi anadilimizi ihmal ederiz. Sanki anadilimiz biz hiç çaba göstermeden öyle durduğu yerde büyüyüp gelişecekmiş sanki herhangi bir ekstra çalışmaya gerek yokmuş gibi. Halbuki anadilimiz de herhangi bir yabancı dil kadar ilgiye ve bakıma muhtaç. Herkes Türkçe konuşuyorum diyebilir ama herkesin ne derece iyiDaha fazlasını oku »Türkçe güzel Türkçe
 229. Var olmayan nesneler olur mu? 14 Mart, 2013 - Olmak, var olmak mı demek? “Var olmayan şeyler olur” iddiasına en tipik cevaplardan birisi, bunun mümkün olamayacağı; bunun tutarsız olduğu için mümkün olamayacağı, “olmak', zaten “var olmak” demek olduğu için bunun tutarsız olduğudur. Bu sebeple “var olmayan şeyler olur” iddiası aslında “var olmayan şeyler vardır”  demek ve bu da bariz şekilde çelişkili. “Olmak” ifadesini kullandığımızdaDaha fazlasını oku »Var olmayan nesneler olur mu?
 230. Language and Solitude: Wittgenstein, Malinowski and the Habsburg Dilemma 14 Mart, 2013 - Yalnızlığa giden çeşitli yollar vardır. Kişi bunlardan bir kaçında yürüyebilir. İnzivaya çekilme çok belirlenimli olabilir. Bu yollardan biri  Batı felsefesinin ana akımının izlediği yol. Her şey kendi başına hareket edip, çağının ve kültürünün gelenek ve önyargılarının dışına çıkıp kendi başına hakikati arayan  Rene Descartes’in Prometheusvari başkaldırısı ile başladı. Descartes kendi içinde büyüdüğü kültürü, inzivaya çekilip,Daha fazlasını oku »Language and Solitude: Wittgenstein, Malinowski and the Habsburg Dilemma
 231. İstanbul ve Türkiye'deki ortalama internet hızları 31 Aralık, 2012 - YouTube Kasım 2012 istatistiklerine göre küresel internet hızı ortalaması 7.02 mbps iken Türkiye genelinde bu oran 3.30 mbps, Türk Telekom için ortalama hız 3.46 mbps, bizim eve gelen internet ise ortalama 2.2 mbps olarak görünüyor. Reklamlarda, sağda solda süper internet, hızlı internet, uçuyoruz nağmelerine rağmen hala daha dünya ortalamasından çok uzaktayız. Çoğu bölgede reklamı yapılanDaha fazlasını oku »İstanbul ve Türkiye'deki ortalama internet hızları
 232. Bilginin merkezileşmesi, mesleki gelişme ve tematik çalışma 17 Aralık, 2012 - İnternet bilgiye erişimi kolaylaştırdığı gibi büyük bir bilgi kirliliğini de beraberinde getirdi. Eline klavyeyi alanın bir şeyler yazdığı bir dönemdeyiz ve aldığımız bilginin doğruluğunu ilk bakışta belirlemek çok da kolay olmuyor. Dahası internet üzerinden erişebildiğimiz faydalı kaynaklar da çok çeşitli ve dağılmış durumda. Sektörden, çeviri külüpleri ve TÜÇEB‘den tanıdık simalarla yaptığımız görüşmede benzer bir konu gündemdeydi. ŞuDaha fazlasını oku »Bilginin merkezileşmesi, mesleki gelişme ve tematik çalışma
 233. İnternet çağında kelime türetmek 16 Aralık, 2012 - Kimsenin bilmediği bir kelimeyi bilmek hatta o kelimeyi türeten kişi olmak eğlenceli olabilir. Eğlenceli olmasının yanı sıra kelimeyi türeten kişi için de bir beyin jimnastiği niteliğinde. Şu sıralar özellikle internetteki kullanıcı adları birbirini tekrar edip duruyor. Kendi adımızda pek çok insanın olduğunu öğrenmek bazen şaşırtıcı. Sözgelimi huseyindemirtas ya da huseyin.demirtas kullanıcı adları internette çoğu durumdaDaha fazlasını oku »İnternet çağında kelime türetmek
 234. Bilim açık olmalı, bilim erişilebilir olmalı 3 Aralık, 2012 - İnternetin en güçlü yanlarından biri toplu halde çalışmayı, paylaşmayı ve fikir alışverişini kolaylaştırması. Böylesine bir arka planda yetişmiş bir birey olarak bir araştırma projesi için akademik makale taramak samanlıkta iğne aramak gibi geldi gözüme. Öncelikle eğer bir üniversite öğrencisi değilseniz ya da özel bir kütüphane üyeliğiniz bulunmuyorsa pek çok makale ve akademik yazı ticari duvarlarınDaha fazlasını oku »Bilim açık olmalı, bilim erişilebilir olmalı
 235. McGurk Etkisi ile ilgili bir örnek 4 Kasım, 2012 - McGurk etkisi görmenin işitme üzerindeki etkisine iyi bir örnek. Aşağıdaki videoyu izledikten sonra bir önceki cümle daha anlaşılır gelebilir. Video “kez” diyor Ses “bez” diyor Videoya bakıp izleyince “dez” duyduğumuzu sanıyoruz. Farkı anlamak için videoyu gözleriniz açık ve kapalıyken izleyin. http://youtu.be/dHaugVCTgus  
 236. Güvenli Şifre Kullanımı 15 Eylül, 2012 - İnternette çoğu zaman ihmal edilen noktalardan biri de güvenli şifre oluşturmak ve kullanmak. Aşağıdaki siteler güvenli şifre oluşturmada kullanıcılara yardımcı oluyor Secure Password Generator Strong Password Generator Random Password Generator Şifre yönetimiyle ilgili detaylı bir yazı @LifeHacker
 237. Oxford ve Bursa 29 Ağustos, 2012 - Oxford'da geçen bir gün boyu Bursa'yı düşünmeden edemedim. Bursa Oxford değil ama Oxford da Oxford değil. Londra'dan bir saatte ulaşılan küçük şirin bir şehir Oxford. Bu küçük şehirde kendinden çok daha büyük bir üniversite yaşıyor. Bir sürü minik minik kampüsün toplamıyla oluşmuş “Tanrı ışığımdır” diyen dünyaca ünlü Oxford Üniversite'si. Oxford'a gelmeden önce insanın aklında yerDaha fazlasını oku »Oxford ve Bursa
 238. Sınırlar ötesi kültürler, dostlar, ilgiler 29 Ağustos, 2012 - Teknoloji hayatımızı değiştirdiği gibi, toplum ve ilişki algımızı da değiştiriyor. Artık sınırlar ötesi ilişkilerden ve gruplardan bahsetmek mümkün. Birbirini hiç görmese de dünyanın farklı yerlerinde benzer kitapları okuyan, benzer müzikleri dinleyen, benzer filmleri izleyip benzer fikirleri paylaşan insanlar var. Grup denilen şey artık yaşanılan yerle değil internetin ulaştığı yerle sınırlı. Farklı farklı küresel kültürlerden bahsetmekDaha fazlasını oku »Sınırlar ötesi kültürler, dostlar, ilgiler
 239. Haftanın düşündürdükleri 22 Ağustos, 2012 - Q ve F klavye üzerine pek çok tartışma olmuştu. Örneğin Q klavye Türk alfabesi ve kelime dizimiyle pek uyumlu olmadığı için F klavyeye göre daha yavaş, daha kullanışsızmış. Ancak Q klavyenin avantajı latin harfleri kullanan pek çok ülkenin klavyesinin benzer olması. Mesela Türkçe Q kullanan kişinin Amerikan ya da Fransız klavyesine alışması Türkçe F klavyeDaha fazlasını oku »Haftanın düşündürdükleri
 240. Planlar, projeler ve taslaklar üzerine 15 Ağustos, 2012 - Bir işe başlamadan önce kişinin yapacaklarını zihninde evirip çevirmesi, yoğurması, pişirmesi faydalı ancak bazen fikirlerimizi çok pişirip yakmamız söz konusu. Nasıla çok odaklanınca “ne”yi unutabiliyoruz. İşte bu aşamada kimileri için mükemmeliyetçiliği kimileri için de tembelliği bir kenara koyup fikirlerimizi kaba taslak hayata geçirmemiz, o fikirlere bir iskelet deyim yerindeyse bir vücut kazandırmamız gerekiyor. Bu ilkDaha fazlasını oku »Planlar, projeler ve taslaklar üzerine
 241. Günün Düşündürdükleri 10 Ağustos, 2012 - Her gün aklımızdan binlerce düşünce geçiyor, işte zihin süzgecine takılanlardan bazıları: Bilmiyorsan sor, as simple as that Acıyı dengelemek için daha fazla tatlı lazım; sallama çayda görüldüğü üzere Şekilci olmamak lazım sonuçta hangi kapağın içinden ne kitap çıkacağı belli olmaz ama bazen şekil içeriğe dair önemli ipuçları veriyor. Ne zaman politikacı muhabbeti olsa, bu adamlarDaha fazlasını oku »Günün Düşündürdükleri
 242. Dünya büyük, fatura küçük: Yurt dışından hesaplı iletişim 21 Temmuz, 2012 - Sık sık seyahat etmeniz gerekiyorsa ya da dünyanın farklı bölgelerinde dostlarınız, arkadaşlarınız, iş ortaklarınız varsa telefon maliyetleri rahatsız edici olmaya başlayabilir. Elbet internet üzerinden görüşmek, Skype, Messenger, Facebook, Google Hangouts ya da eposta kullanmak mümkün ancak iki tarafın da yeterli altyapıya sahip olmadığı durumlarda telefon kullanımı kaçınılmaz hale geliyor. Farklı senaryolar hayal etmek mümkün, 10Daha fazlasını oku »Dünya büyük, fatura küçük: Yurt dışından hesaplı iletişim
 243. Mutfak becerileri, anneler ve yemek 21 Temmuz, 2012 - Evden uzaklaşınca başlayan “bir şeyler pişirmeyi öğrensem iyi olacak” düşüncesi yerini zamanla şehirler ve hatta ülkeler değiştikçe “yemek hazırlamayı öğrenmem lazım” ifadesine bırakıyor. İşte böyle bir sürecin sonunda gördüğüm üzere pek çok hamarat ev hanımı, internetin nimetlerinden faydalanıp binbir türlü yemek yapımını anlatan siteler hazırlamış. Bunu hobi olarak yapanların yanı sıra süreci bir işe dönüştürenler deDaha fazlasını oku »Mutfak becerileri, anneler ve yemek
 244. Aile, toplum, çocuk ve büyümek 23 Haziran, 2012 - Hayatımızda varsayılan değer olarak aldığımız nice şeyden biri de ailelerimiz, özelleşmiş haliyle anne babalarımız. Kim ne kadar bu konuyu irdeler bilinmez ama aile bir çocuğun hayata bakışını, hayata tutunuş şeklini, tavırlarını ve hayallerini büyük ölçüde belirliyor. Özellikle de yaşamın ilk devresinde; yani bebeklikten lise sonuna kadar olan devrede bireysel bilinç ve yönelim, bireysel irade çokDaha fazlasını oku »Aile, toplum, çocuk ve büyümek
 245. Resmi ortamlarda konuşmak üzerine 11 Haziran, 2012 - Yapılan bir etkinliğin başarısı, amacına hizmet etmesi ölçüsünde değerlendiriliyor. Bir konuşmanın amacının da iletişim olduğu düşünülürse, o konuşma ancak doğru ve etkili şekilde iletişim sağlayınca başarılı görülebilir. Bu çerçevede sunumları değerlendirecek olursak birkaç temel bileşen çıkıyor önümüze, ilki konuşmacının kendi kişisel özellikleri, ikincisi ise hazırladığı materyalin niteliği ki bu materyal genelde bir sunum oluyor. BirDaha fazlasını oku »Resmi ortamlarda konuşmak üzerine
 246. Kelimeler hayatınızı değiştirebilir mi? 25 Mayıs, 2012 - Kelimeler hayatımızı değiştirebilir mi? Hem evet hem hayır. Evet çünkü o potansiyele sahipler, hayır çünkü görmek, duymak ve de anlamak istemiyoruz. Aslında hayatımızı ya da bizi değiştiren kelimeler değildir, o kelimelerin hikayeleridir. Her kelime bir hikaye saklar içinde. Belki yüzlerce yıllık, belki bir asırlık belki de bir günlük ama hep bir hikaye vardır. Kelime görünendenDaha fazlasını oku »Kelimeler hayatınızı değiştirebilir mi?
 247. İngilizce için bir kaynak sayfası 9 Mayıs, 2012 - Daha önce Çevirmenin El Kitabı ile başlayan kaynak derleme çalışmaları, şimdi de İngilizce Öğrenenler için Kaynaklar sayfasıyla yeni bir ivme kazanıyor.  Bu yeni sayfada İngilizce öğrenimiyle ilgili kaynak, bilgi ve tavsiyeleri toplayacağız. İngilizce Öğrenenler için Kaynaklar sayfasının ilk yazısı İngilizce öğrenenler için en iyi İngilizce – İngilizce sözlükler oldu. Bir sonraki kaynak çalışması Türkçe Doğal Dil İşlemeDaha fazlasını oku »İngilizce için bir kaynak sayfası
 248. Neden Netlemek? 7 Mayıs, 2012 - İnternet okur yazarlığı ve teknoloji üzerine bir çalışma Amacınızı anlatan bir isim bulmak bazen zor olabiliyor. Netlemek isminin/fiilinin oluşumunda İngilizce bazı örnekler göz önüne alındı. Mesela, İngilizce’de Google.com o kadar yaygınlaşmış durumda ki artık “to google” diye bir fiil kullanılır olmuş. İnternetin bu derece önemli bir hale geldiği bir devirde Türkçe’ye internette gezmek, araştırma yapmak,Daha fazlasını oku »Neden Netlemek?
 249. Sunucu (Server) yazılımları ve işletim sistemleri nelerdir? 1 Mayıs, 2012 - Bu yazının cevap vereceği sorular: En yaygın sunucu (server) yazılımları nelerdir? En yaygın sunucu işletim sistemleri nelerdir? Eğer bir sunucu (server) kuracaksanız şu sıralar en çok kullanılan işletim sistemleri şunlar: RedHat Debian CentOS Ubuntu Windows Windows Server dışındaki tüm işletim sistemleri Linux temelli. Linux temelli sistemler Windows tabanlı sistemlere nispeten daha sık kullanılıyor. Bunda dahaDaha fazlasını oku »Sunucu (Server) yazılımları ve işletim sistemleri nelerdir?
 250. Sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler 30 Nisan, 2012 - Üniversite eğitiminin, daha önceki eğitim aşamalarından ayrıldığı temel noktalardan biri de öğrencilerin daha çok söz alması, ders anlatan, konuyu açıklayan ya da tartışmayı yürüten kişi konumuna gelmesi. Hal böyle olunca bir öğrenci olarak anlatılan konuya, kullanılan teknolojiye ve sunum tekniklerine hakim olmak hayati bir önem kazanıyor çünkü bunlar başarılı bir sunumun üç temel noktasını oluşturuyor.Daha fazlasını oku »Sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler
 251. Boğaziçi Mezunları Nerelerde Çalışıyor? LinkedIn üzerinden rasgele bir analiz 26 Nisan, 2012 - Kullanıcı bilgisi toplamada sosyal ağların üzerine yok. LinkedIn'de dolaşırken kazara keşfettiğim bir grafik. Kayıtlı Boğaziçi mezunlarının yaşadığı şehirler ve çalıştığı şirketlerle ilgili bilgiler veriyor. Ne kadar doğru ne kadar yanlış ya da genel resmi ne derece yanısıtıyor bilinmez ama bir fikir vermesi açısından faydalı.  
 252. Charles Bukowski özdeyişleri 15 Nisan, 2012 - Gerçek yalnızlık, yalnız kalmayla sınırlı değildir İnsanlardan nefret mi ediyorsunuz? Nefret etmiyorum… sadece etrafımda olmadıklarında kendimi daha iyi hissediyorum. Tembellik, hırsıma ket vuruyor Gerçekten yaşayabilmek için birkaç kez ölmeniz gerek Entelektüel basit bir şeyi zor bir şekilde söyler. Sanatçı zor bir şeyi basit bir şekilde söyler. Ruhunu kaybediyorsan ve bunun farkındaysan, hala daha kaybedilecek birDaha fazlasını oku »Charles Bukowski özdeyişleri
 253. İngilizce öğrenimi ile ilgili 8 Nisan, 2012 - Ne zamandır aklımda olan ve belli aralıklarla arkadaşlarımın da desteğiyle üzerinde yazmayı düşündüğüm konulardan biri İngilizce öğrenimiydi. Bugün itibariyle bu konudaki çalışmalarıma başlayıp kişisel sitem üzerinde İngilizce öğrenimi ile ilgili yazı ve kaynakları paylaşmak için çalışmalara başlayacağım. İlgileneceğim konulardan bazıları: Türkiye'de İngilizce öğreniminin neden başarısız olduğu dil öğreniminde ne tür yöntemler izlenebileceği faydalı kaynak tanıtımları
 254. Simultane çeviri notları 2 Nisan, 2012 - Simultane çeviri notları: simultane çeviriyle ilgili tavsiye ve açıklamalar. Görev öncesi ve görev esnasında ve görev sonrasıyla ilgili ipuçları
 255. İtalyanca çeviri krizi 15 Mart, 2012 - Bu haberle ilgili internette pek çok tartışma döndü. Bunlardan ikisiyle ilgili bağlantılar aşağıda Ekşi Sözlük yorumları Çeviri Derneği açıklaması  
 256. Türkçe Derlem Çalışmaları 7 Mart, 2012 - Türkçe adına derlem çalışmaları çok yaygın şekilde yapılmıyordu. Ancak bu gün geçtikçe değişiyor. Artık ODTÜ'nün geliştirdiği Türkçe derlemin yanısıra başka araştırmacıların da bireysel ya da ortaklaşa geliştirdikleri derlem çalışmaları var. Bunlardan en son incelediğim Taner Sezer tarafından hazırlanan TS Corpus oldu. Bu çalışma pek çok parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, daha tam anlamıyla hazır olmamasına rağmenDaha fazlasını oku »Türkçe Derlem Çalışmaları
 257. Üsküp ve dilin düşündürdükleri 11 Şubat, 2012 - Asıl mana genelde görünenin arkasında görünmeyenin içinde oluyor. Üsküp belki başlangıçta tek bir şeydi. Tek bir amacı olan tek bir gezi. Ancak evdeki hesap Üsküp'e uymayınca insani ve sosyal yönü yüksek günler çıktı. Belki de kolay kolay görüşemeyeceğim, varlığından haberdar olmayacağım değerli insanlarla tanıştım, varlığından haberdar olduğum diğer çok değerli insanları da tekrar gördüm.  BirazDaha fazlasını oku »Üsküp ve dilin düşündürdükleri
 258. Yaşam ve Verim Üzerine 3 Madde 15 Ocak, 2012 - İnsan günlük hayatında yaptığı işleri bir listeleyip çıkarınca görüyor ki ciddi anlamda öğrenmeye, gelişime ve verimliliğe ayrılmış süre genel vakit içerisinde küçücük bir bölümü teşkil ediyor. Zaman yönetimi ve hedefler konusunda dikkatli olmak, elimizcekilerin değerini herkesin de dediği gibi elden çıkmadan bilmek gerek. Herkesin çeşitli zaman yönetim yöntemleri olabilir ancak en temelde herkese yol gösterebilecekDaha fazlasını oku »Yaşam ve Verim Üzerine 3 Madde
 259. Türkçedeki sevgi sözcükleri 4 Ocak, 2012 - Türkçe ile ilgili yazı dizisine bir ek daha: Türkçedeki sevgi sözcüklerinden seçmeler. Muhtemelen çok renkli yerel kullanımlar vardır, o kelimelerle bu liste daha da genişletilebilir. Ben şu Karadeniz yöresine has bir söylem hatırlayamıyorum. Mesela hamsi sevilir ama kimsenin bir sevdiğini hamsim diye çağırdığını görmedim. Canım Balım Kuzum Bitanem Çiçeğim Biricigim Kuşum Aşkım Tatlım  
 260. Kendi başına iş yapabilmek 4 Ocak, 2012 - Nedendir bilinmez sanki ülkemizde bireylerin, gençlerin, öğrencilerin kendi başına iş yapma, sorumluluk alma, iş planlama ve yürütme yetisi bir miktar ihmal ediliyor gibi. Çoğu insan doğum sonrası ve toplumsal normlar doğrultusunda belli bir güç odağının etksinde yetiştiriliyor. Her zaman şu saatte yat, bu saatte kalk, ödevini yaptın mı, sınavına çalıştın mı diyen bir ses oluyor.Daha fazlasını oku »Kendi başına iş yapabilmek
 261. Boğaziçinden rasgele birkaç kare 23 Aralık, 2011 - Farklı zamanlarda farklı modlarda Boğaziçi Üniversitesi, güney kampüs civarında çekilmiş bir kareler bütünü. Azıcık tanıtım çalışması olsun. Ben kendi üniversiteye kayıt dönemimde pek fazla resim ve kaynak bulamamıştım ama şimdi devir değişti gibi.
 262. Eğitim ve anlatmak üzerine 23 Aralık, 2011 - Uzunca yıllar eğitim sisteminin farklı aşamalarında bulunmuş bir insan olarak gördüğüm temel şeylerden biri eğitimde öğretmenin rolü. Bir öğretmen kesinlikle bir kitaptan farklı şeyler söyleyebilmeli. Eğer bir ders sadece bir kitabın tekrarı olarak geçiyorsa ve öğretici tarafından kitaba bir şey eklenmiyorsa ya da kitap öğrencilerin anlayacağı bir forma dönüştürülüp sunulmuyorsa, bu durumda öğrencilerin derse gelmekDaha fazlasını oku »Eğitim ve anlatmak üzerine
 263. Python ile Programcılık 21 Aralık, 2011 - Herkesin teknik konulara değişik derecede ilgisi var ancak bilgisayarlar hayatımızın bu kadar içine girmişken en azından temel seviyede teknoloji okur yazarlığı gerekli. Bilgisayar kullanmayı öğrendikten bir sonraki aşama programlama olsa gerek. Aslında yapılan şey bilgisayara anlayacağı şekilde komutlar girerek belli bir işi yapmasını sağlamak. Pek çok bilgisayar dili var piyasada: C++, C#, Visual Basic, Java,Daha fazlasını oku »Python ile Programcılık
 264. Boğaziçi Çeviribilim 17 Aralık, 2011 - Lisans hayatımın sonlarına yaklaştığım şu günlerde gelecek yılların Boğaziçili Çeviribilimcileri ile birinci ağızdan belki bir şeyler paylaşabilirim. Bölüm seçimi gibi önemli bir kararı verirken, hepimiz elimizden geldiğince araştırma yapıp, sağlıklı bir karar vermeye çalışıyoruz. Bu süreçte resmi kaynakların yanında şüphesiz kaynağından yani bölüm öğrencilerinden bilgi almanın farklı bir değeri var. Öğrenci öğrencinin dilinden ve halindenDaha fazlasını oku »Boğaziçi Çeviribilim
 265. İnsan, İnternet ve Gizlilik Üçgeni 16 Aralık, 2011 - Her geçen gün, özel hayatın sınırları biraz daha ortadan kalkıyor gibi. Eskiden istihbarat servislerinni büyük emeklerle topladıkları, dosyaladıkalrı bilgiler artık bireyler tarafından gönüllü bir şekilde paylaşılıyor. Facebook ve diğer sosyal ağlar üzerindeki milyonlarca insan hayatlarının resimli ve tasdikli bir kopyasını internet üzerinden dünyaya açıyor. Her ne kadar bu siteler gizlilikten kullanıcı haklarından bahsetse de aslındaDaha fazlasını oku »İnsan, İnternet ve Gizlilik Üçgeni
 266. Culprit Türkçe öğretir mi? 30 Kasım, 2011 - Culprit kelimesini ararken Türkçe ile ilgili birkaç şey dikkatimi çekti. Mesela İngilizce'de “kraliyet ile ilgili” anlamına gelen royal, regal ve kingly kelimeleri var. Etimoloji dersi alırken bu zenginliği görmek, birinin Latince, birinin Fransızca diğerinin de Almanca kökenli olduğunu öğrenmek ilginç olmuştu. Culprit kelimesi için Türkçe'de 3 karşılık buldum: suçlu fail mücrim Farklı köklerden gelen, farklıDaha fazlasını oku »Culprit Türkçe öğretir mi?
 267. Gazete yazılarındaki Türkçe kelime kullanımı ve sıklığı üzerine bir çalışma 26 Kasım, 2011 - Gazetelerdeki Türkçe kullanımı ve kelime sıklıklarını görmek adına yeni bir çalışma daha bitti. Amaç Türkçe'de çok kullanılan kelimeleri ve sıklıklarını görmek, sonrasında da bu veriler üzerinden genel kanılara ilerlemek. Pilot çalışma olarak Radikal'den Orhan Çalışlar'ın 26.11.2011 –  20.09.2011 aralığında yazıları üzerinde araştırmalar bitti. Bu yazıların anazilizi sonunda çıkan en sık kullanılan ilk 15 kelime sırasıyla:Daha fazlasını oku »Gazete yazılarındaki Türkçe kelime kullanımı ve sıklığı üzerine bir çalışma
 268. Wikipedia Türkçe ile ilgili istatistikler 15 Kasım, 2011 - Wikipedia şüphesiz faydalı bir kaynak. Böylesi büyük ve kullanıma açık bir kaynağın dil araştırmalarında da rolü büyük. Bu yazıda Wikipedia Türkçe sitesindeki makale başlıklarının tamamı üzerinden yapılan bir deneysel araştırmanın sonuçları paylaşılıyor. Araştırma 13 Kasım 2011 tarihinde oluşturulan Wikipedia Türkçe makale listesi verilerine dayanıyor. Wikipedia Türkçe'de yaklaşık 357 bin makale başlığı var. film ile ilgiliDaha fazlasını oku »Wikipedia Türkçe ile ilgili istatistikler
 269. Yazı uçar sayfa kalır: Çeviriyle ilgili Türkçe ve İngilizce kaynaklar 10 Kasım, 2011 - Çeviriyle ilgili Türkçe ve İngilizce kaynakları listelediğim bir sayfa başlattım. Sayfanın amacı dille ve çeviriyle ilgilenen insanlar için faydalı kaynakların link ve açıklamalarını sağlamak. Sürekli olarak güncelleyerek ve öneriler doğrultusunda yeni bağlantılar ekleyerek herkes için faydalı bir liste oluşturmayı hedefliyorum.  Çeviriyle ilgili Türkçe ve İngilizce kaynaklar sayfasını inceleyin.
 270. Dilsayar.com & HuseyinDemirtas.net 10 Kasım, 2011 - Dilsayar.com internet yazarlığı ve ilk tecrübeler anlamında oldukça faydalı bir deneyim oldu. Şimdi kendi adımı taşıyan bir sitenin açılmasının ardından, elimdeki iki site arasında içerik dengeleme ve misyon belirleme anlamında çalışmalar yapmak gerekecek. SEO ile ilgili noktaları göz önünde bulundurunca varolan site yapılarını pek de değiştirmek istemiyorum ancak uzun vadede köklü bir değişikliğe gitmek faydalıDaha fazlasını oku »Dilsayar.com & HuseyinDemirtas.net
 271. Universal Subtitles ve RhinoSpike 10 Kasım, 2011 - İnternet ortak çalışma adına pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Geçen yıl Universal Subtitles projesinin Türkçe koordinatörlüğünü yaparken pek çok internet üzerinden çalışan ortaklaşa çeviri sistemi tanıma fırsatım olmuştu. O sıralar Universal Subtitles çevirisi bitmek üzereydi. Arapça ve Fransızca'nın ardından bitişe en yakın çeviri bizdik. Sonrasında büyük bir sürüm değişimi oldu ve pek çok çevrilen satırınDaha fazlasını oku »Universal Subtitles ve RhinoSpike
 272. Sınırsız açık fikirlilik 4 Kasım, 2011 - Pek çok kimse çok açık fikirli olmakla övünebilir ama gerçekler temelinde gördüğüm kadarıyla pek çok insan belli bir sınır dâhilinde açık fikirli olabiliyor yani belli sınırların dışındaki konularda açık fikirlilik söz konusu değil gibi. Herkes kendi durduğu yerden başlayıp belli bir seviyeye kadar açılabiliyor. Belki karşı kıyıya geçiyor bir miktar ancak karşı tarafın kalbine ulaşamıyor çünkü böyle yaparsa kendi köklerinden uzaklaşmaDaha fazlasını oku »Sınırsız açık fikirlilik
 273. İnternet tarayıcıları ve teknolojinin gidişatı 29 Ekim, 2011 - Son yıllarda sürekli olarak gündeme gelen bulut bilişim kavramı ve internet erişiminin artması, klasik anlamda yazılımcılığı ve kullanıcı alışkanlıklarını değiştiriyor. Eskiden masaüstünde çeşitli progrmalarla yapılan işlemler şimdi internet üzerinden sağlanan servislerle yürütülüyor. Eskiden bilgisayarında müzik dinleyen ya da ödev yazan kişi artık müziği Pandora'dan ödevi ise Google Docs üzerinden yazabiliyor. Bu değişimin çeşitli etkileri varDaha fazlasını oku »İnternet tarayıcıları ve teknolojinin gidişatı
 274. Türkçe 101 28 Ekim, 2011 - Türkçe öğrenmeye başlamışken biraz da bu dile hizmet etmekte fayda görüyorum. Bir öğrenci olarak haliyle her şeyi bilmem mümkün değil ama bir talebe edasıyla bilen birinden gidip bilgiyi talep etmek pekala mümkün.  
 275. Türkçe'deki güzel kelimeler 28 Ekim, 2011 - Hep İngilizce Almanca güzel kelime aradıktan sonra bir de Türkçe aramak ilginç bir duygu. Bazen sanki Türkçe'yi hissederek konuşmuyor ve kullanmıyormuşuz hissine kapılıyorum. Öylesine çıkıyor kelimeler ağzımızdan. İlk başta acaba güzel kelime nedir sorusuna cevap vermekte zorlandım. Sonra konuyla ilgili bulabildiğim tartışma ve listelere baktıktan sonra bir grup insan için kelimenin güzelliğinin anlam güzelliğine, birDaha fazlasını oku »Türkçe'deki güzel kelimeler
 276. Temel Bilgiler 28 Ekim, 2011 - Her meslekte olduğu gibi sözlü çeviride de kurallar ve bir iş etiği söz konusu. Bu yazımda mesleğe yeni başlayanlar için yol gösterici nitelikte olduğunu düşündüğüm iki yazıyı paylaşıyorum. Toplantı Sahibine Notlar Çalışma Koşulları
 277. Simultane Savaş 28 Ekim, 2011 - Bu sözlü çeviri haberleri kategorisinin ilk yazısı olacak. Bu bölümde sözlü çeviriyle ilgili basında ve internet sitelerinde çıkan çeşitli haberleri derleyip, ilgili okuyucuların beğenisine sunacağız. İlk haber Yeni Şafak gazetesinin Simultane savaş isimli 2003 yılında yayınlanmış bir yazısı. Haberde savaşlar ve simultane çevirmenlerin iş ve savaş bağlamında yaşadıklarından bahsediliyor.
 278. Yıllar İnsanlar Gelenler ve Gidenler 27 Ekim, 2011 - Hayatımızda pek çok insanla tanışma fırsatı buluyoruz. Bu insanların bir kısmı hayatımız üzerinde köklü izler bırakıyor, sokaktaki adam olarak kalmıyor, hayatımız ve bizim adımıza bir değer ifade eder hale geliyor. Hep denilen o klasik söylemle beraber ağlıyor beraber gülüyoruz, bazen de gülmekten ağlıyoruz.
 279. AB Katılım Fasılları 26 Ekim, 2011 - AB konusunda çalışmak lazım demek bazen çok geniş ve sınırları belirsiz bir uğraşı olabiliyor. Daha belirgin ve yönetilebilir hedefler belirlemek adına AB katılım müzakerelerinde onaylanması gereken fasılları teker teker değerlendirip, çalışmak daha faydalı olabilir. Aşağıda AB ve Türkiye'nin yürütmekte olduğu katılım fasıllarını bulabilirsiniz.
 280. Çeviri ve iş terminolojisi 26 Ekim, 2011 - Çeviri anlamında en yoğun alanlardan biri de iş dünyası. Bu sebeple genel anlamda hem yerel hem de uluslararası ticaret ve iş dünyasının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak, piyasayı, kiriz ve gelişmeleri takip etmek oldukça önem taşıyor. Yabancı bir dizi kaynağı aşağıda paylaşıyorum.
 281. Çevirmenlik ve dünya bilgisi 26 Ekim, 2011 - Bir çevirmen için en önemli noktalardan biri geniş bir dünya bilgisine ve genel kültüre sahip olması. Sevgili hocalarımın da defalarca ifade ettiği üzere bir çevirmen günlük, haftalık, aylık ve yıllık anlamda haber ve gelişmeleri hem kendi dilinde hem de çalıştığı diğer dillerde takip ediyor olmalı. İnsanlığı ilgilendiren konulardan, uluslararası kurum ve anlaşmalardan haberdar olmalı, bununDaha fazlasını oku »Çevirmenlik ve dünya bilgisi
 282. Sözlü çeviriye başlarken 19 Ekim, 2011 - Dönem başlayıp hafif ısınma çalışmalarının ardından ciddi anlamda ilk simultane çeviri çalışmasını yapmak farklı bir tecrübe oldu. Sınıf ortamından, labdan çıkıp ciddi anlamda koca bir seyirci kitlesinin karşısında ve önemli bir konuda simultane çeviri hizmeti sunmak yeni bakış açıları kazandırdı şüphesiz. Bir de işin öğrenme boyutu var, belki de bu boyut kendi adıma en cazipDaha fazlasını oku »Sözlü çeviriye başlarken
 283. Dil ve görünmeyenler 15 Ekim, 2011 - Dil pek çok vazife görebilir ama bunların en önemlisi şüphesiz iletişimi ve bilgi aktarımını sağlamaktır. İletişim kuru ve ruhsuz bir süreç değildi. İçinde insan faktörü olan, duygu be düşüncelere yer veren kültür kokan bir süreçtir. Dil demek aslında kendisini konuşan insan topluluğunu her yönüyle betimleyen devasa bir roman demektir. Bazen acılar bazen tatlılar bazen deDaha fazlasını oku »Dil ve görünmeyenler
 284. Ben herkes değilim, herkes de ben değildir 11 Ekim, 2011 - Bazen nedense belli kararlarımızı yerleşmiş algı ve fikirler doğrultusunda alma gereği duyuyoruz ya da farklı bir şey yapınca herkes böyle yapıyor neden sen farklı yapıyorsun tepkisiyle karşılaşmak mümkün olabiliyor. Herkesin yaptığı her zaman doğru olmaz fikrine alışmak lazım. Sırf bir şeyler belli bir şekilde yerleşmiş ya da yapılıyor diye akıl ve mantık dairesinde o şeyiDaha fazlasını oku »Ben herkes değilim, herkes de ben değildir
 285. Aile Boyu işler 7 Ekim, 2011 - Birkaç hafta önce Aile Boyu adında bir yarışmaya katılacağımızı öğrenince, ne aileyiz, ne tv severim, halimiz ne olacak tarzında bir yorum yazmıştım. Sonra vakit geldi çattı, bizim o çok ünlü yarışma için hazırlıklar başladı. Kimimiz ilgisizdi, kimimizde biraz heyecan. Bir taksiye atlayıp nerede olduğunu bilmediğimiz bir adresin peşine düştük. Bin, çık, sor derken sonunda aradığımızDaha fazlasını oku »Aile Boyu işler
 286. Ekonomi terimleri 6 Ekim, 2011 - Hayatımızın her aşamasında bu kadar derin bir ekonomi vurgusu varken, ekonomi terimleriyle ilgili bilgi sahibi olmamak olmaz. Aşağıdaki siteler temel ekonomik terimlerle ilgili açıklamaları içeriyor. http://www.economywatch.com/indianeconomy/glossary-of-economic-terms.html http://www-personal.umich.edu/~alandear/glossary/t.html http://home.ubalt.edu/ntsbarsh/stat-data/KeywordsPhra.htm  
 287. Ağaç Türleri 6 Ekim, 2011 - Ağaç türleriyle ilgili bir sitede bolca resim ve açıklama görmeyi isterim. Bu tanıma uyan bir site buldum. tree-pictures.com sitesi pek çok ağaç türüyle ilgili resim ve İngilizce bilgi sunuyor. Doğayla ilgilenenler için oldukça faydalı bir kaynak olmaya aday. İlgilenenler için sitede geçen ağaç türlerinin İngilizce karşılıklarını bir yazıda yayınlamaya çalışacağım.
 288. Olağan ve olağan dışı konular 6 Ekim, 2011 - Bazen düşününce ömür boyu sürecek bir eğitim sürecim olacağı gerçeği, bu süreci kaydetme şeklinde bir isteğe dönüşüyor. Bir dilbilimci, bir çevirmen aslında dille ilgilenen bir insan için öğrenme süreci asla bitmez gibi görünüyor çünkü konu olarak alınan dil, sürekli değişen gelişen canlı ve devasa bir yapı. Bu sebeple bir insanın belli bir anda tüm dileDaha fazlasını oku »Olağan ve olağan dışı konular
 289. Boğaziçi Çeviribilim, arkadaşlar ve bir proje 6 Ekim, 2011 - Okulla ilgili en çok sevdiğim noktalardan biri, etrafımda kaliteli, akıllı ve iyi fikirler üreten insanlar olması. Böyle bir ortam başarılı grup çalısmaları yapmak ve yeni fikirler üretmek adına oldukça uygun. Yine bir akşam sevgili arkadaşlarımla oturmuş planlar yaparken, bölümümüzü daha iyi tanıtmak, öğrenciler ve hocalar arasında daha iyi iletişim sağlamak, adaylar, öğrenciler ve mezunlar arasındaDaha fazlasını oku »Boğaziçi Çeviribilim, arkadaşlar ve bir proje
 290. Kolay Görünüp Zor Olanlar 2 Ekim, 2011 - Dört yıllık İstanbul hayatımda hep otobüslerin belirlenen vakitte gelmemesinden muzdarip oldum. Mesela Almanya'da müthiş bir toplu ulaşım sistemi var, keşke yurt dışına çıkan devlet büyükleri ve idareciler bunları örnek alsalar. Yani hem toplu ulaşım teşvik edilsin deniyor hem de toplu ulaşımın önemli bir ayağı otobüs sistemi düzgün işletilmiyor. Bu İstanbul gibi bir şehre hiç miDaha fazlasını oku »Kolay Görünüp Zor Olanlar
 291. Hayatımız Sunum 29 Eylül, 2011 - Bir üniversiteli ve belki de bir çalışan olarak en çok ihtiyac duyduğumuz becerilerden biri etkili sunumlar yapabilmek. Gerek projeksiyonla gerek yalın, gerek uzun gerek kısa, dinleyicilerimizi sıkmayan ve mesajımızı tam olarak ileten sunumlar yapabilmek oldukça önemli. Bildiğimiz anlatabildiğimizle sınırlı. Sadece anlatabilmek de yeterli değil, etkili, güzel ve eğlenceli bir anlatım gerekli. Belki de bir sunumDaha fazlasını oku »Hayatımız Sunum
 292. Çok Bilmek ve Hiç Bilmemek 29 Eylül, 2011 - Bazen övüne övüne çok tecrübe sahibi olduğumuzu iddia edeceğimiz alanlarda bile aslında çok cahiliz. Eğitim ve öğrenme sonu gelmeyen süreçler, böyle düşününce sanki bir konuya hakim olmak, bir konuyu her yönüyle bilmek mümkün değilmiş gibi görünüyor. Ama bu uğraşmayı bırakmak için bir sebep olmasa gerek, önümüzdeki sürecin zorluğu, başarıyı daha değerli hale getirse gerek.
 293. Yurtdışı ve Dil Öğrenimi 28 Eylül, 2011 - Nedense insanlar arasında yutdışına çıkmadan, bir dilin konuşulduğu yere gitmeden o dilin etkili bir biçimde öğrenilemeyeceği ya da konuşulamayacağı inancı var. Yurtdışına dil öğrenimi için gitmenin önemine inanıyorum ancak yutdışına gitmenin dil öğrenimi için olmazsa olmaz olduğuna katılmıyorum. Öncelikle artık küresel ve her köşesi birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz. Her şeyin ötesinde internet dediğimiz, konumakDaha fazlasını oku »Yurtdışı ve Dil Öğrenimi
 294. Avrupa ve Türk Algısı 27 Eylül, 2011 - Maalesef belli Avrupa ülkelerinde Türkler ile ilgili olumsuz bir algı var. Bunda sanırım oraya yerleşen bir grubun olumsuz hareketleri etkili olmuş. Hal böyle olunca bazen bir kişinin işlediği bır kusur koca bir millete kesilir olmuş. Bu algıyı değiştirmek zaman alacak gibi. Eğitimli, dünyayı ve kendilerini bilen, ülkemizi ve kültürümüzü temsil becerisine sahip insanlara çok ihtiyaçDaha fazlasını oku »Avrupa ve Türk Algısı
 295. Lisansüstü Hayat ve Dil 27 Eylül, 2011 - Yüksek lisans ve doktorayı yurt dışındayapmayı planlayan kişinin gideceği yerin dilini erkenden ve iyi şekilde öğrenmesi gerekiyor. Örneğin Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde güzel programlar olamsına rağmen çoğu İngilizce yerine kendi ana dili temelli ders işletiyor. Bu sebeple buralara başvururken dil yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekiyor, aslında daha da ötesinde dile hakim olmanız gerekiyor.
 296. Merhaba Dünya! 27 Eylül, 2011 - Üniversitenin son yılı, sözlü çeviri, yüksek lisans, proje derken şimdi bir de kişisel bir başka site. Bildiklerimi paylaşmak, bilmediklerimi öğrenmek dileğiyle!

Sayfalar