Favicon Ekleme

favicon ekleme

Favicon Nedir?

Favicon bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde adres çubuğunda ya da sekmede beliren ve o siteyi temsil eden küçük simgedir. 

favicon

İnternet sitenizin daha profesyonel görünmesi için yapmanız gerekenlerden biri de bir site simgesi (ikonu) oluşturmak. Bu dosyalar favicon dosyası olarak isimlendiriliyor. Simgenizi oluşturduğunuzda elinizde favicon.ico isimli bir dosya oluyor.

Favicon Nasıl Oluşturulur?

Favicon dosyanızı oluşturmak için iki yöntem var. Birincisi var olan bir görseli bir dönüştürme aracı vasıtasıyla favicona dönüştürmek. İkincisi ise bir çizim aracı vasıtasıyla sıfırdan bir favicon çizmek.

Aşağıdaki siteler hem varolan görsellerden favicon oluşturmayı hem de sıfırdan çizim yapıp bir favicon oluşturmayı mümkün kılıyor.

  • http://tools.dynamicdrive.com/favicon
  • http://www.favicon.cc/
  • http://www.favicon.co.uk/index.php
  • http://www.degraeve.com/favicon/
  • http://www.genfavicon.com/

Favicon Siteye Nasıl Eklenir?

Favicon ekleme için yapmanız gereken öncelikle favicon.ico dosyanızı sitenizin kök dizinine yerleştirmek. Daha sonra sitenizdeki sayfaların HTML kodu içerisinde <head> … </head> etiketleri arasında uygun bir yere aşağıdaki kodu yapıştırıp kaydetmek.

<link rel=”shortcut icon” type=”image/x-icon” href=”favicon.ico”>

favicon head code

Bu aşamadan sonra favicon dosyanız siteniz ziyaret edildiğinde favicon simgeniz ziyaretçilerin tarayıcılarında belirecektir. Değişikliklerin görebilmek için tarayıcı önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir