İçeriğe geç

writing nasıl gelişir

İngilizce yazı yazmak — wiriting — pek çok öğrenci için zorlu bir süreç. Haliyle writing nasıl geliştirilir sorusu da pek çok öğrencinin aklını kurcalayan bir soru. Writing konuşmadan sonra öğrencileri en çok zorlayan beceri. Dil öğrenenler için okuma ve dinleme gibi anlama temelli becerileri geliştirmek, yazma ya da konuşma gibi üretim temelli becerileri kazanmaktan daha hızlı ve kolay oluyor.

Her ne kadar writing becerilerini geliştirmek zor desem de 9 ay gibi bir sürede Boğaziçinden hazırlık öğrencilerimizin bunu başardığına defalarca şahit oldum. Yani İngilizce yazı yazmak her ne kadar zor görünse de programlı ve disiplinli bir çalışmayla writing becerilerinizi ilerletip düzgün yazılar yazmanız mümkün. Peki writing becerinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Writing nasıl gelişir?


Writing üst seviye bir beceri, bu üst seviye becerinin iyi işleyebilmesi için önce alt seviye becerilerin oturtulması gerekiyor. Tabiri caizse kat atmadan önce temellerin sağlam olduğundan emin olmanız lazım.

İngilizce dilbilgisini öğrenmek

İlk önce temel İngilizce dilbilgisine — gramer — hakim olmanız gerekiyor. Bu konuyu halletmek önemli ama lütfen tüm hayatınızı gramer çalışarak, tüm detayları öğrenerek harcamayın. Orta halli bir gramer kitabını anlayarak bitirseniz kafi. Dilbilgisinde en çok işinize yarayacak konulardan birisi conjunctions yani bağlaçlar — bağlaçlar yazının iskeletini oluşturur.

İngilizce kelime bilgisini geliştirmek

İkinci adım kelime dağarcığınızı geliştirmek. Kelime bilmeden, gramerin size pek bir faydası olmaz. Kelime dağarcığınızı geliştirirken İngilizce kelimeleri nasıl öğreneceğinizi bilmeniz gerekir. Sadece Türkçe karşılıkları yazmakla kelime öğrenilmez. Dahası kelime öğrenmek aslında sadece kelime öğrenmek demek değil, kelimelerin kullanıldığı ifadeleri ve sık sık geçen kelime gruplarını da öğrenmeniz gerekir. En basitinden “hata yapmak” ifadesini İngilizce söylemek istiyorsanız, ayrı ayrı “hata=mistake”, “yapmak=do, make” şeklinde bilmenizin size çok bir faydası yok. Öğrenmeniz gereken ifade “to make a mistake” yani “hata yapmak” ifadesidir. Make ile mistake kelimelerinin beraber kullanıldığını öğrenmezseniz tutup “do a mistake” dersiniz ve hataya düşersiniz, bunun gibi tonla örnek saymak mümkün.

İngilizce okumak, okumak, okumak

Nasıl çiçeğin suya ihtiyacı varsa writingin de readinge ihtiyacı var. Yani girdi olmadan çıktı pek mümkün değil. İyi yazan, dili zengin olan insanlar genelde bol bol okuyan, farklı alanlarda bilgi sahibi olan kişilerdir. Yazma becerinizi beslemek ve kelime dağarcığınızı güçlendirmek için haberden sanata pek çok konuda yazı okumayı ihmal etmeyin. Bu yazılardan öğrendiğiniz, hoşunuza giden kelime ve ifadeleri yazılarınıza aktarın.

İngilizce paragraf yazmak

Koca koca kompozisyonlar yazmadan önce edindiğiniz gramer ve kelime bilgisini küçük paragraflar yazıp test etmeli ve pratiğe dökmelisiniz. Bunun için çeşitli kompozisyon konuları üzerine bir paragraflık görüş yazıları yazabilirsiniz. Mesela teknolojinin zararları üzerine bir paragraf yazın ya da bir başka paragrafta sporun insan sağlığına katkısından bahsedin. Yazdığınız bu paragraflarda dilbilgisi ve kelime bilgisi adına bildiklerinizi entegre etmeye ve bir bütün oluşturmaya çalışın.

İngilizce kompozisyon yazmak

İngilizce paragraflarınız belli bir yeterliliğe ulaştıktan sonraki adımınız, tam sayfa kompozisyonlar yazmaya başlamak. Burada amacınız, tutarlı ve düşünce akışı belli kompozisyonlar oluşturmak olmalı. Mesela okuduğunuz bir kitapla ilgili bir değerlendirme yazısı ya da tartışmalı bir konuyla ilgili görüşlerinizi belirten bir kompozisyon yazabilirsiniz. Başka bir alıştırma türü olarak da çeşitli konularda yazılmış kompozisyon örneklerini okuyup, onlardan esinlenip benzer yazılar yazabilirsiniz ya da aynı yazıyı kendi cümlelerinizle baştan yazmayı deneyebilirsiniz.

Yazdıklarınıza geribildirim alın

Etrafınızda writing becerileri iyi biri varsa ya düzenli olarak ya da zaman zaman yazdığınız yazılarla ilgili değerlendirme alın. Yazdıklarınızı kontrol ettirin. Böyle bir şeyi yazı yazma serüveninizin başlarında yapmak, belli hataların baştan kemikleşmesinin önüne geçip uzun vadede hayatınızı kolaylaştırır. Eğer sizin için önemli bir sınava (IELTS, TOEFL, İngilizce muafiyet, Proficiency) hazırlanıyorsanız ve etrafınızda bu konuda erişim sağlayabileceğiniz yetkin biri yoksa, profesyonel destek almayı düşünün.

 Hüseyin Demirtaş’ın İngilizce öğrenimiyle ilgili yeni kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listesine üye olun. İşinizi şansa bırakmayın!  

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.