İçeriğe geç

türklerin ingilizce hataları

Bu sayfada öğrencilerimde gözlemlediğim çeşitli İngilizce hatalarını derliyorum. İngilizce okuma anlama hataları, İngilizce telaffuz hataları, İngilizce yazma hataları ve İngilizce gramer hatalarından kesitler sunuyorum.

High in fat

Sık yapılan hatalardan birisi bir kelimenin bir anlamını bilip diğer anlamlarından habersiz olmak. Mesela öğrenci “fat” kelimesini “He is fat” cümlesinde şişman olarak öğrenmiş oluyor. Daha sonra “Fast food is high in fat” diye bir cümle görünce otomatik olarak fat eşittir şişman diye düşünüyor. Halbuki burada kastedilen “Fast foodda çok yağ vardır”. Yani bu cümlede “fat” yağ anlamında kullanılmış.

Hard ve Hardly Farkı

Live Nasıl Okunur?

Affect mi Effect mi?

To Change vs. A Change

Çok sık karşılaştığım bir başka hata da bir kelimenin diğer türlerini bilmemek. Mesela bir İngilizce fiil öğrendiğinzde, bunun isim, sıfat, zarf halleri var mı varsa nelerdir diye bakmanız gerekir.  Mesela

  • to produce (v)
  • product (n)
  • productive (adj)

Kelimeyle beraber kullanılan preposition’u (edatı) öğrenmemek

Çok sık görülen bir başka hata da hangi fiil, sıfat ya da isim hangi preposition ile kullanılır, öğrenmemek. Örneğin “to depend” fiili “on” prepositionu ile birlikte kullanılır. “We depend on his money for survival / Hayatta kalmak için onun parasına bağlıyız”

Benzer şekilde birinin bir şey yapmasını engellemek derken “to prevent sb from doing sth” deriz. Örneğin “The police prevented the man from entering the building / Polis adamın binaya girmesini engelledi”

Reluctance mı yoksa reliance mı?

Sık karşılaştığım bir başka hata da özellikle çok fazla okuma yapıp kelime dağarcığını güçlendirmeyen öğrencilerin yazılışı ya da telaffuzu benzer kelimeleri birbirine karıştırması. Bir bakmışsınız, “isteksizlik” yerine “bağımlılık” denilmiş.

Peki bunu aşmak için ne yapılabilir? Öncelikle bu kelimeleri kalem kağıt ya da klavyeyle ayrı cümleler içinde tekrar tekrar yazmakta fayda var. Sonrasında iki kelimenin telaffuzlarını abarta abarta tekrar edip aslında ne kadar farklı olduklarını kendinize gösterin. Son olarak da bol bol okuyun. Okumak kelimeleri zihninize yerleştirmek için kullanabileceğiniz en faydalı araçlardan birisi.

This vs These

Çok temel hatalardan birisi de this ve these kelimelerini yanlış telaffuz etmek. Telaffuzdaki ilk hata th sesini yanlış çıkarmak, ikincisi ise these kelimesini kısa okumak.

Aşağıdaki video these kelimesinin telaffuzunu adım adım gösteriyor.

Telaffuz Hataları

  • feature vs future
  • beach vs bitch
  • sheet vs shit
  • record vs to record

 

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: ingilizce hataları, ingilizce gramer hataları, ingilizce telaffuz hataları, ingilizce yazma hataları, türklerin ingilizce hataları