İçeriğe geç

Türkçe sesi yazıya dönüştürme

Bu yazıda size İngilizce ya da Türkçe bir sesi ya da ses kaydını nasıl otomatik olarak yazıya dönüştürebileceğinizi anlatacağım. Her ne kadar bu yazıda Türkçe ve İngilizce sesi yazıya dönüştürmekten bahsetsem de size anlatacağım sistem aslında neredeyse tüm dillerde işe yarıyor. Düşünün bir kere siz konuşuyorsunuz ve bilgisayar söylediğiniz her şeyi yazıya dönüştürüyor. Klavyeye dokunmanıza, ekrana bakmaya gerek olmadan söylediğiniz her şey otomatik olarak yazıya dönüşüyor. Gerçekten harika bir teknoloji.

Ses kaydını yazıya çevirmek için gerekli adımları aşağıda tek tek açıklıyorum. Ayrıca bu adımları yazının sonunda bir video ile gösteriyorum.

Ses kaydını yazıya çevirme için ne gerekli?

Ses kaydını yazıya çevirmek için çeştili yazılımlar ve çözümler var. Ancak ben sizinle hem ücretsiz, hem pratik hem de çok kaliteli bir çözümü paylaşacağım. Sesli bir konuşmayı ya da ses kaydını metne dönüştürmek için Google Docs altyapısını kullanacağız. Google Docs, Google tarafından geliştirilen bir metin işleme yazılımı. Microsoft Word için önemli bir rakip. Google Docs kullanmak için Gmail hesabınız olması gerekiyor.

  • İlk önce Google Docs hesabınızı açın.
  • Daha sonra boş bir belge oluşturun.
  • Sonra menüden Araçlar bölümünden Sesli Yazma seçeneğine tıklayın.
  • Çıkan mikrofon işareti üzerinden dilinizi seçin.
  • Sonra da mikrofona tıklayıp konuşmaya başlayın.

Google Docs söylediklerinizi otomatik olarak yazmaya başlayacak.

ses kaydını yazıya dönüştürme ingilizce türkçe

ses kaydını yazıya dönüştürme ingilizce türkçe

İngilizce & Türkçe sesi yazıya dönüştürme

İngilizce ses yazıya nasıl dönüştürülür ya da Türkçe ses yazıya nasıl dönüştürülür diye merak ediyorsanız sizin için bu işlemi açıklayan bir video hazırladım. Bu videoda adım adım Türkçe ve İngilizce konuşma ya da ses kayıtlarını nasıl Türkçe’ye çevirebileceğinizi gösteriyorum.

Ne işe yarar?

Anlaşılmayan ses dosyasını yazıya çevirme

Bu teknolojiyi kullanabileceğiniz türlü türlü alan var. Mesela diyelim ki İngilizce bir konuşma dinliyorsunuz ve anlamadığınız bir yer oldu. Bu durumda o ses kaydını açıp Google Docs’tan anlamadığınız kısmı yazıya dökmesini isteyebilirsiniz.

Transkript oluşturma

Bir başka örkek ise diyelim elinizde İngilizce bir ses kaydı var ama transkripte ihtiyacınız var. Bu durumda ses kaydını oynatıp Google Docs ile yazıya çevirebilirsiniz.

İngilizce telaffuz pratiği

Diğer bir kullanım alanı ise İngilizce telaffuz pratiği. Geçin bilgisayarın karşısına İngilizce konuşun. Eğer Google Docs söylediklerinizi doğru şekilde yazabiliyorsa o zaman demek ki telaffuzunuz doğru ve anlaşılır. Tebrikler.

Konuştuklarınızı yazdırmak

Son olarak da konuşup Türkçe metin yazdırabilirsiniz. Mesela aklınıza gelenleri konuşup Google Docs ile Türkçe bir metne çevirebilirsiniz. Size çok vakit kazandırır.

Siz ne için kullanacaksınız?

Bir Rica

Bu yazıyı ve video anlatımları hazırlamak ciddi vakit ve emek gerektirdi. Eğer bu yazı ve video anlatımlar size fayda sağladıysa, bu sayfayı paylaşın.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler:ses kaydını yazıya çevirme, sesi yazıya çevirme pc, ses kaydını yazıya dökme işi, videodaki sesi yazıya çevirme, sesi yazıya çevirme android, sesi yazıya çevirme online, sesi yazıya çevirme windows, sesi yazıya çeviren program full indir, sesi yazıya çevirme iphone,ses kaydı nasıl yazıya dökülür, Türkçe sesi yazıya dönüştürme, İngilizce sesi yazıya dönüştürme