İçeriğe geç

toefl ile hazırlık atlama

İngilizce hazırlık atlama denince akla ilk gelen üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlamak. Her bir üniversitenin kendine has sınav ve prosedürleri olsa da, hazırlık sınıfından muaf olmak ya da hazırlık atlamak için istenenler büyük benzerlik gösteriyor.

hazırlık atlama

hazırlık atlama

İngilizce Hazırlık Atlama Sınavları

İngilizce hazırlık sınıflarını atlamak için üniversitelerin kendi sınavlarının yanı sıra uluslararası kabul gören iki sınav TOEFL ve IELTS. Ancak son yıllarda IELTS kabul eden üniversite sayısı YDS eşdeğerliliğinin kaldırılması sebebiyle azaldı. TOEFL ve IELTS’e ek olarak bazı üniversiteler PTE, Versant, CAE gibi uluslararası sınavları ya da YDS gibi yerel sınavları kabul ediyor.

TOEFL ile hazırlık atlama

TOEFL, Amerika kökenli bir sınav. Sınavın güncel hali TOEFL IBT, bilgisayar üzerinden yapılıyor. Sınav sonuçları 2 haftada açıklanıyor. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşuyor. Üniversitelerin hazırlık atlama için talep ettikleri TOEFL IBT puanları genellikle 120 üzerinden 75-85 arasında. Mesela Boğaziçi Üniversitesi, hazırlık atlama için 79 istiyor. TOEFL sınavı ile ilgili kaynaklar, dersler ve ipuçları için TOEFL Rehberi sayfasını ziyaret edin.

IELTS ile hazırlık atlama

IELTS, İngiltere kökenli bir sınav. Kağıt kalemle yapılır, bilgisayar versiyonu şu an için yok. Sonuçları 2 haftada açıklanır. Pek çok üniversite IELTS ile hazırlık atlama veya hazırlık muafiyet için 9 üzerinden 6 veya 6.5 ister. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi, IELTS ile hazırlığı atlamak için 6.5 istemektedir. IELTS sınavı ile ilgili kaynaklar, dersler ve ipuçları için IELTS Rehberi sayfasını ziyaret edin.

Proficiency Nedir?

İngilizce hazırlık sınıfları ile ilgili bilmeniz gereken önemli terimlerden biri proficiency. Pek çok okulun sınavının adında proficiency kelimesi geçer. Peki nedir bu proficiency? Kelime anlamı itibariyle yetkinlik, yeterlilik demek. Mesela Boğaziçinin sınavının adı Boğaziçi University English Proficiency Test yani Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik/Yetkinlik Sınavı. Yıldız Teknik Üniversitesinin sınavının adı İYS yani İngilizce Yeterlilik Sınavı.

Üniversitelerin kendilerine ait İngilizce yeterlilik sınavlarına öğrenciler arasında genelde proficiency sınavı ya da prof sınavı denebiliyor. Bu sınavlar her ne kadar format olarak farklılık gösterse de aslında temel mantık aynı. Tüm bu sınavların ölçmeye çalıştığı şey bir öğrencinin İngilizce akademik eğitim alacak seviyede olup olmadığı. Bu sebeple neredeyse tüm proficiency sınavlarında İngilizce akademik okuma, İngilizce akademik ders dinleme, akademik görüş belirten İngilizce kompozisyon yazma bölümleri var. Bazı üniversitelerde ayrıca İngilizce konuşma bölümleri de yer alıyor.

Proficiency yani İngilizce yeterlilik sınavları ile ilgili detaylı bilgiler, kaynaklar, ipuçları ve tavsiyeler için Proficiency Dersleri – İngilizce Yeterlilik Sınavı sayfasını ziyaret edin.

Üniversitelerin İngilizce Sınavları ile Hazırlık Atlama

Neredeyse tüm üniversitelerin kendilerine has bir hazırlık atlama sınavı mevcut. Boğaziçinde BUEPT, Koç’ta KUEPE, Bilgi’de BİLET sınavları var.

Bu bölümde ilk olarak öncelikli olarak çalıştığım okullara yer vereceğim.

Öncelikli Olarak Çalıştığım Üniversiteler

Ofisime yakın olmaları ya da öğrenci referansları sebebiyle daha yoğun şekilde çalıştığım üniversiteler ve bu üniversitelerin hazırlık atlama ve muafiyet sınavlarına yönelik kaynaklar şu şekilde:


Etiketler: hazırlık muafiyet, ingilizce hazırlık sınıfı atlama, hazırlık atlama sınavı, hazırlık atlama puanları, ielts ile hazırlık atlama, toefl ile hazırlık atlama