İçeriğe geç

thesis nasıl yazılır

Thesis statement nasıl yazılır sorusu essay yazmaya başlayan öğrencilerin sık sık sorduğu bir soru. Bu derste thesis yazmayı pratik örnekler üzerinden öğreneceksiniz.

thesis nasıl yazılır, thesis yazma, thesis statement nasıl yazılır

thesis nasıl yazılır, thesis yazma, thesis statement nasıl yazılır

İlk önce thesis nedir kısaca hatırlayalım. Thesis statement, giriş paragrafının son cümlesidir.

Thesis cümlesi yazının kalbi niteliğindedir. Ayrıca bize yazının tek cümlelik bir özetini sunar.

Thesis cümlesinde essayinizde kullanacağınız pointleri belirtirisiniz.

 

Thesis Statement Nasıl Yazılır?

İlk önce essayinizin giriş paragrafını yazarsınız. Sonra giriş paragrafının sonunda o essayde kullanacağınız argümanları ve tarafınızı belli eden bir cümle yazarsınız. Bu cümle sizin thesis cümleniz olur.

Opinion essay thesis yazma

Mesela diyelim ki “Should Turkey join the EU?” yani “Türkiye AB’ye girmeli mi?” diye bir konu geldiğinde eğer siz girmeli diye düşünüyorsanız şöyle bir thesis cümlesi kurabilirsiniz.

“Turkey should join the EU because the EU can help grow Turkish economy and improve personal freedoms.”

Yani “Türkiye AB’ye girmelidir çünkü AB, Türk ekonomisinin büyümesine ve kişisel özgürlüklerin iyileşmesine yardım edebilir”

Bu thesis cümlesi ile hem tarafımızı belli ettik hem de yazıda kullanacağımız yani gelişme paragraflarında kullanacağımız 2 tane argümanımızı belirtmiş olduk. Tabi bu opinion essay türüne göre yazılmış bir thesis örneği. Diğer essay türlerindeki thesis örnekleri için Essay Rehberi kitabındaki ilgili üniteleri okumanızı öneriyorum.

Advantage & disadvantage essay thesis yazma

Şimdi bir de advantage disadvantage türü ile ilgili bir thesis yazalım. Diyelim ki konumuz şu olsun:

“What are the advantages and disadvantages of studying abroad” yani “Yurdışında okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?”

Böyle bir konuda şu şekilde bir thesis yazabiliriz:

“There are advantages of studying abroad such as learning a foreign language as well as disadvantages such as feeling homesick” yani  “Yurtdışında okumanın yeni bir dil öğrenme gibi avantajları ve ev özlemi duyma gibi dezavantajları vardır” diyebiliriz.

Thesis Nasıl Yazılır – Video Ders

 


Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

Writing derslerini kaçırmayın!

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: thesis nasıl yazılır, thesis yazma, thesis statement nasıl yazılır, tez cümlesi örnekleri