İçeriğe geç

speaking tüyoları

Speaking yani İngilizce konuşma becerisi ülkemizde en çok sıkıntı yaşanan alanlardan birisi. Yıllarca İngilizce eğitimi alınır ama sıra konuşmaya gelince pek çok kişi basit cümleleri dahi zar zor kurar.

speaking konuları, ingilizce konuşma konuları

Speaking konusundaki ilk yazımı İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum problemi üzerine yazmıştım. Daha sonra İngilizce konuşma becerisini geliştirme üzerine tavsiyelerimi derledim.

Ancak çoğu öğrencinin İngilizce kelimeleri doğru telaffuz etmede ciddi sıkıntılar yaşadığını gördüm. Bu sebeple İngilizce kelimelerin nasıl okunduğunu ve İngilizce telaffuz çalışmasının nasıl yapılması gerektiğini anlatan İngilizce kelimelerin okunuşları — İngilizce kelimeler nasıl doğru telaffuz edilir? yazısını hazırladım

Bunları takiben Speaking Geliştirme: Daha iyi İngilizce konuşabilmek için 5 adım yazımı yayınladım. Speaking pratiği yapmak isteyenler için Speaking konuları & İngilizce konuşma konuları listesini derledim.

Sınava yönelik speaking

Speaking sınavlarına girecek olanlar için Speaking sınavı taktikleri, ipuçları & tüyoları yazısını hazırladım. IELTS’e girecekler için IELTS Speaking Soru ve Cevapları & IELTS Speaking Örnek Cevaplar yazısını paylaştım. Ayrıca hem IELTS hem de TOEFL’a girecekler için IELTS ve TOEFL Speaking Tavsiyesi yazısını oluşturdum.

Speaking Rehberi ile İngilizce konuşma becerinizi geliştirin
speaking rehberiİngilizce konuşma en çok ihtiyaç duyulan ama en çok ihmal edilen ve en çok yanlış yapılan alan.

Speaking Rehberi size ilk önce İngilizce konuşma becerinizi geliştirmeniz için bilmeniz gereken teorik ve pratik altyapıyı sunuyor.

Daha sonra ise her bir ünitede onlarda soru, örnek cevaplar ve bu cevapların Türkçe çevirileri ile İngilizce konuşma dağarcığınıza çok sayıda yeni kelime ve ifade eklemenize yardım ediyor.

Speaking Rehberi, hem pratik kullanım için hem de TOEFL, IELTS ve Proficiency İngilizce konuşmaları sınavları için temel bir kaynak.

Speaking Nasıl Gelişir?

Speaking Nasıl Geliştirilir? İngilizce Konuşma Becerisi Nasıl Gelişir? dersinde bilmeniz gereken her şeyi anlatıyorum

Speaking ile ilgili sorulara cevaplarım

İngilizce kelimelerin okunuşlarını unutmamak için yapmanız gerekenler isimli yazımda okuyucularımın “Hocam telaffuzları sürekli unutuyoruz. Ne yapmamız lazım?” sorusunu cevaplıyorum.

Speaking Kalıpları

İngilizce konuşma kalıpları için Speaking Kalıpları sayfasını inceleyin.

İngilizce Mülakat

İngilizce mülakata girecekseniz İngilizce Mülakat Soruları sayfasını inceleyin.

Speaking dersi

Speaking alanında ders almak isteyen öğrenciler için Speaking özel ders veriyorum. IELTS çalışan öğrenciler için IELTS Speaking özel ders, TOEFL’a çalışan öğrenciler için ise TOEFL speaking dersi yapıyorum.


Etiketler: speaking, speaking tavsiyeleri, speaking tüyoları, ingilizce konuşamıyorum, ingilizce konuşma pratiği, ingilizce konuşma yöntemleri, ingilizce konuşma teknikleri, speaking dersleri

Speaking sınavına girecek öğrenciler için speaking sınavı taktikleri, speaking sınavı ipuçları ve speaking sınavı tüyoları bu sayfada.

speaking sınavı ipuçları, taktikleri, tüyoları

speaking sınavı ipuçları, taktikleri, tüyoları

Speaking sınavı ipuçları

Speaking sınavı ipuçları arasında en önemlilerinden birisi nasıl zaman kazanacağınızı bilmek. Örneğin size bir soru sorulduğunda eğer ummmm, aaaaa diye uzata uzata beklerseniz bu speaking notunuzu düşünür. Ancak çoğu öğrenci bu hataya düşer. Cevaplamakta zorlandıkları ya da düşünmelerini gerektiren bir soru olunca ııııı, aaaa diye duraksayıp konuşmalarını böle böle cevap verirler. Bu hem normal İngilizce konuşma sınavlarınde hem de TOEFL ve IELTS gibi sınavların Speaking bölümlerinde puanınızı düşürür.

Peki, bu sorundan nasıl kurtulursunuz, kendinize nasıl vakit oluşturursunuz. Bunun basit bir cevabı var: bol bol filler kullanmak. Filler boşluk dolduran ifadelerdir. Mesela İngilizcede “well” kelimesi bir fillerdır. Konuşmalarınızda ııı, aaa demek yerine wellllll diyebilirsiniz. Bu kulağa daha hoş gelir ve bir yandan wellllll derken diğer yandan vereceğiniz cevabın devamını düşünebilirsiniz.

Bir başka kritik ifade ise “I think”. “I think” ifadesini de çoğu zaman aralarda vakit kazanmak için kulllanabilirsiniz. Örneğin “What is the biggest environmental problem?” sorusuna

Well, I think the biggest problem is pollution diye cevap verebilirsiniz. İlk baştaki “Well, I think” bölümü size zaman kazandırır.

Speaking sınavı taktikleri

Eğer kalem kağıt kullanıp not alabiliyorsanız kesinlikle cümle yazmak yerine anahtar kelimeleri yazın. Mesela TOEFL Speaking bölümünde her bir soru öncesinde hazırlık için 15-20 saniyeniz olur. Bu süre zarfında tam cümle yazmaya çalışırsanız başarısız olursunuz ama size konuyu ve söylemek istediklerinizi hatırlatacak anahtar kelimeleri not ederseniz daha iyi bir konuşma yaparsınız.

Örneğin “Who is your best friend and why do you like him/her?” şeklinde bir soru geldiğinde uzun uzun cümleler yazmak yerine “honest, funny, wise, spend time” kilit özellikleri yazın. Daha sonra konuşurken bu kilit özellikleri cümlelere çevirin.

  • He is my best friend because he is a very honest person.
  • Moreover, he is very funny and we spend a lot of time together.
  • He is also a wise person; he gives me advice when I need help.
Speaking Rehberi ile İngilizce konuşma becerinizi geliştirin
speaking rehberiİngilizce konuşma en çok ihtiyaç duyulan ama en çok ihmal edilen ve en çok yanlış yapılan alan.

Speaking Rehberi size ilk önce İngilizce konuşma becerinizi geliştirmeniz için bilmeniz gereken teorik ve pratik altyapıyı sunuyor.

Daha sonra ise her bir ünitede onlarda soru, örnek cevaplar ve bu cevapların Türkçe çevirileri ile İngilizce konuşma dağarcığınıza çok sayıda yeni kelime ve ifade eklemenize yardım ediyor.

Speaking Rehberi, hem pratik kullanım için hem de TOEFL, IELTS ve Proficiency İngilizce konuşmaları sınavları için temel bir kaynak.

Speaking sınavı tüyoları

Şimdi sizinle speaking sınavı tüyoları içinde en önemli olanı paylaşacağım. Pek çok öğrenci bir speaking sınavına girdiğinde kendisine soru sorulur, sonra biraz düşünüp hemen cevap vermeye başlar. Öğrenci sorulan soruyla ilgili hislerini, düşüncelerini, fikirlerini açıklamaya çalışır. Bazen anlatmak istediği şeyler çok komplekstir ve İngilizcesi yetersiz kalır.

Çoğu öğrencinin fark etmediği gerçek şu. Speaking sınavlarında size sorulan soruya doğru cevap vermek zorunda değilsiniz. Yani istediğiniz gibi uydurabilirsiniz. Bu da şu demek size sorulan soruya en kolay cevap verebileceğiniz şekilde cevap verin.

Örneğin size “What is your hooby?” diye bir soru geldiğinde diyelim sizin hobiniz uzayla ilgili araştırma yapmak olsun ama eğer bu konuyu İngilizce anlatmakta zorlanacaksanız hemen daha kolay anlatabileceğiniz bir konuyu hobiniz olarak anlatmaya başlayın. Mesela kitap okumak hobimdir diyip İngilizce speaking sınavınızda rahat edin.

İngilizce konuşma becerinizi geliştirecek yazılar

Siz de speaking ipuçlarınızı paylaşın

Sizin de speaking sınavlarında işinize yarayan ipuçlarınız ya da taktikleriniz varsa bu yazıya yorum yaparak paylaşın.

 


Etiketler: speaking sınavı ipuçları, speaking sınavı tüyoları, speaking sınavı taktikleri, spekaing sınavı için taktikler, speaking sınavı için tüyolar, speaking taktikleri, speaking ipuçları, speaking tüyoları