İçeriğe geç

reading hazırlık

Reading yani İngilizce okuma becerisi listening, speaking ve Writing gibi diğer becerilere temel oluşturur. İyi bir reading anlama becerisi ve kelime dağarcığı oluşturmadan iyi bir yazı yazmak ya da İngilizce dinlediklerinizi iyi anlamak pek mümkün değildir.

Tavsiye Ettiğim Kaynaklar

Bu bölümde Reading için tavsiye ettiğim kaynaklar yer alıyor.

Graded Reader – Seviyeli Hikaye Kitabı

Seviyeli İngilizce hikaye kitabı okumak İngilizce okuma becerinizi ve genel dil hakimiyetinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en etkili ve eğlenceli çalışmalardan biridir. O sebeple İngilizce öğrenirken seviyeli hikaye kitabı okumayı kesinlikle öneririm.

  • Oxford Bookworms
  • Collins
  • Macmillan Readers

Ben burada birkaç yayınevinden bahsettim ama pek çok yayınevinin kalitesi seviyeli İngilizce hikaye kitapları var. Size en yakın olan ve en cazip bulduğunuzu alabilirsiniz.

Genel & Akademik Reading Kitabı

Aşağıda sayacağım kitaplar hem rahat ulaşabileceğiniz hem de şu ana kadar on binlerce kişiye yardımcı olmuş kitaplar.

Reader at Work 1 & Reader at Work 2

Reader at Work serisi temelden orta düzeye kadar olan İngilizce metinleri içeriyor. 2 kitapla toplamda 300 civarı parça bulunuyor ve zengin bir konu çeşitliliği var.

More to Read 1 & More to Read 2

More to Read serisi, Reader At Work kitaplarının devamı niteliğinde. More to Read metinleri orta seviyeden ileri seviyeye kadar uzanıyor. Metinler tematik üniteler şeklinde verilmiş. Mesela çevre ile ilgili metinler, sanat ile ilgili metinler gibi.

Reading Nasıl Gelişir?

Reading nasıl gelişir, İngilizce okuduğunu anlamak için nasıl bir çalışma planı gerekiyor gibi soruları bu derste cevapladım.

Reading Rehberi ile İngilizce okuma anlama becerinizi geliştirin ✈️

Reading Rehberi, farklı, yenlikçi ve pratik bir İngilizce okuduğunu anlama kitabı. Reading Rehberi, kelime ve cümle seviyesinden başlayıp paragraf ve kompleks İngilizce metinlere kadar ilerleyen kapsamlı bir içeriğe sahip. Tüm cümle ve örnek metinlerin Türkçe çevirilerini de içerdiği için bireysel çalışma ve İngilizce okuyup anladığınızı teyit etmek için ideal bir kaynak.

Videolu Reading Dersleri

Reading Analiz

Reading Analiz video dersleri şu ana kadar on binlerce ziyaretçime İngilizce kompleks cümleleri bölmeyi, analiz etmeyi ve anlamlandırmayı gösterdi.

 

Reading Akademi

Reading Akademi, temel reading bilgilerinden ileri seviye metin, makale ve haber analizlerine kadar zengin bir içeriği kapsayan detaylı reading eğitim programım.

Reading için Siteler

İngilizce okuma anlama becerinizi geliştirmek bunu yaparken de genel kültürünüzü artırmak için takip edebileceğiniz pek çok site var. Ben aşağıda sizinle daha kola

Başlangıç için kaynaklar

İleri Seviye kaynaklar

  • BBC
  • Huffington Post
  • New York Times

İngilizce Okuma Becerinizi Geliştirecek Yazılar

Hüseyin Demirtaş ile Reading Analiz Video Eğitimi

Reading ile ilgili genelde okuma anlama sorunları yaşanıyor. İlk önce İngilizce okuduğumu anlamıyorum ne yapabilirim diye soranların sorularına cevap verdim. Reading problemlerinin temelinde yatan 2 büyük sorun var ülkemizde. İlki gramer saplantısı. Türkiyedeki gramer saplantısının sonuçları ve çözümleriyle ilgili olarak Türklerin gramerle imtihanı yazısını hazırladım.

Reading ile ilgili ikinci temel sorun ise öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmeyi bilmemesi. Pek çok öğrencinin nasıl kelime çalışması gerektiğinden haberi yok. Bu sorunla ilgili olarak İngilizce kelime öğrenme için kanıtlanmış 6 strateji yazısında bilim ve tecrübe ışığında etkili kelime öğrenme adımlarını listeledim.

Reading çalışan öğrencilerin kelime defteri tutmasını tavsiye ediyorum. Bu amaçla da kelime defteri nasıl hazırlanır yazısını oluşturdum.

Reading Nasıl Gelişir sorusu en çok aldığım sorulardan biriydi. İngilizce okuma becerinizi geliştirmek için o yazıyı okuyun.

Reading eğitimiyle ilgili artan talepler üzerine reading metinlerini video üzerinden cümle cümle canlı analiz ettiğim Reading Analiz video eğitim serisini başlattım.

 


Etiketler: ingilizce okuma dersleri, reading dersleri, reading konu anlatımı, reading hazırlık