İçeriğe geç

pte toefl farkı

PTE yani Pearson Test of English, İngilizce dil seviyesini ölçen dünya genelinde pek çok ülkede girilebilen bilgisayar temelli bir testtir.

PTE sınavı, dil eğitimi konusundaki köklü şirketlerden biri olan Pearson tarafından geliştirilmiştir. PTE sınavı PTE General ve PTE Academic olarak iki türlü yapılır. General sınav daha çok göçmenlik gibi amaçlara yönelikken, Academic PTE, yurt dışında eğitim almak ya da üniversite eğitimi için dil yeterliliğini belgelemekte kullanılır.

PTE, TOEFL ve IELTS Farkı

PTE sınavı TOEFL ve IELTS sınavlarına bir rakip olarak düşünülebilir. Bu sınavlara göre daha yenidir ve tamamen bilgisayar üstünden yürütülür. Tamamen bilgisayar temelli olduğu için de PTE sınavı için sınav merkezinde yer varsa bir gün önce bile kayıt yapabilir ve sınav sonuçlarınıza 5 iş günü içinde ulaşabilirsiniz.

Kayıt ve sonuçlara ulaşmanın hızlı olması sebebiyle, TOEFL ya da IELTS’e giremeyen ya da girip de istedikleri puanı alamayan adaylar PTE sınavına yönelmektedir.

PTE sınavında sınava girmeden önce sonuçların gönderileceği okulları seçmek zorunda değilsiniz. Bunu sınav sonrasında yapabilirsiniz. Dahası sınav raporlarınız üniversitelere internet üzerinden aktarıldığı için, sınav sonuç belgelerinin gönderimi için ek ücret ödemezsiniz.

İlgili sorular

  • PTE soru türleri
  • PTE IELTS karşılaştırması
  • PTE TOEFL karşılaştırması
  • PTE sınav formatı
  • PTE İstanbul

Etiketler: pte nedir, pte academic nedir, pte toefl ielts