İçeriğe geç

pte reading

TOEFL, IELTS, Proficiency ve YDS çalışan öğrenciler için akademik İngilizce metinler okumak hayati önem taşıyor çünkü akademik İngilizce ağırlıklı bir sınava edebiyat metni okuyarak çok verimli bir şekilde çalışmanız mümkün değil. Geçenlerde okurlarımızdan Murat Bey aşağıdaki soruyu sormuştu.

Hocam merhaba, sizin sitenizi ve YouTube’daki çalışmalarınızı çok severek takip ediyorum. More to Read serisini de bitirdikten sonra önerebileceğiniz kitap var mı? Özellikle YDS, TOEFL, genel sınavı için. Yoksa artık bundan sonra CNN, NYT gibi haber sitelerini mi takip etmemi önerirsiniz?

Ben de cevaben kendisine aşağıdaki paragrafı yazmıştım. Ancak bu konuda çok soru geldiği için beğendiğim kaynak ve siteleri sizinle tek bir sayfada derleyip paylaşmak istedim. TOEFL, IELTS, Proficiency ve YDS için okumanızı önerdiğim sitelere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Merhaba Murat Bey, öncelikle eğer More to Read serisi bittiyse tebrik ederim. Bundan sonra 2 seçenek var. Bu 2 seçeneği birlikte yürütürseniz daha sağlıklı olur. İlki TOEFL ve IELTS için hazırlanmış reading metinleri ve denemeleri okumak, ikincisi ise BBC, New York Times, Scientific American gibi yayınlar okumak, Economist de bu açıdan iyi gelir. Bu iki seçeneği birlikte götürürseniz maksimum verim alırsınız.

TOEFL, IELTS, Proficiency ve YDS Reading Listesi

Buradaki kaynakları belli bir sıraya göre dizmedim. Bu en iyisidir diye özel olarak birini seçmiyorum. Size tavsiyem, bu kaynakları inceleyip en beğendiğiniz 2-3 tanesini haftada bir iki kez okumanız. Haftada mesela 2-3 makaleyi derinlemesine okuyup analiz ederseniz bu size çok şey katar.

İngilizce Sınavlara Hazırlık

TOEFL, IELTS, PTE, Proficiency, YDS gibi sınavlar için Hüseyin Demirtaş ile İngilizce sitesinde hazırladığımız rehberlik sayfalarında öğrencilerimize ve okurlarımıza faydalı olan tavsiye ve kaynakları paylaşıyoruz. Hedeflediğiniz sınav türüne göre bu rehber sayfalara da göz atmanızı öneririm.

Sizin Önerileriniz?

Sizin de TOEFL, IELTS, YDS, PTE, Proficiency gibi sınavlara hazırlanırken bol bol okuyup faydasını gördüğünüz kaynaklar varsa yorumlarda bizimle paylaşın.

 


Etiketler: toefl reading, ielts reading, pte reading, yds paragraf, proficiency reading, toefl okuma, toefl metinleri, ielts okuma, ielts metinleri, pte okuma, pte metinleri