İçeriğe geç

özel derste dikkat edilecek noktalar

Öğrencilerimle ve aileleriyle geçmiş tecrübelerine yönelik yaptığım konuşmalarda pek de hoş olmayan hikayelerle karşılaştım. Aynı sıkıntıların tekrar etmemesi adına bunları derlemeye karar verdim.

Yetkinlik ve Tecrübe

İlk olarak size ders verecek hocanın o konuda yetkin olup olmadığını sorgulayın. Örneğin ilkokul İngilizcesi anlatmak içerik olarak nispeten daha kolayken, TOEFL, IELTS gibi sınavlara ya da üniversitelerin İngilizce yeterlilik sınavlarına öğrenci hazırlamak daha zorlu bir iş. Yani bu açıdan kendisi daha bu tür sınavlara girip yüksek not alamamış kişilere itimat etmemenizi öneririm. Hele de eğer TOEFL ve IELTS için çalışıyorsanız, size ders veren hocanın bu sınavlardan birine girip iyi bir puan aldığından, sınav formatını bildiğinden ve eksiklerinizi giderebileceğinden emin olun.

Mesela bir aile ziyaretinde acı bir manzarayla karşılaşmıştım. Aile üniversite hazırlık sınıfını geçmesi için çocuklarına 5 ay boyunca özel ders aldırır. Derse gelen ve bu sınavı bildiğini belirten lise hocası, aileye garantiler verir, öğrenciyi üniversitenin İngilizce yeterlilik sınavına hazırladığını iddia eder. Aylar geçer ve öğrenci sınava girdiğinde bir de bakar ki sınav kendi çalıştığı konulardan bambaşka ve tamamen hazırlıksız yakalanır.

Uyum, anlayış ve iletişim

İkinci olarak, hocanızla uyumunuza dikkat edin. Özel ders almak çok bireysel bir tecrübe. O sebeple, karar vermeden önce dersi yapacak hocayla bir görüşün, konuşun, gerekirse örnek bir ders yapın. Hocanızla anlaşmanız, birbirinizi anlamanız dersten alacağınız verimi artırır. Dahası hocanızın anlayışlı olması gerekir. Mesela siz derste bir şey bilmediğinizde size küçümser gözlerle bakıyor, nasıl bilmezsin tripleri atıyorsa orada bir sorun vardır. Zaten her şeyi biliyor olsanız, o dersi almazdınız.

İlerleme ve verim

Son olarak da siz, üzerinize düşen ödev ve sorumlulukları yerine getiriyor, dersleri takip ediyor ancak yine de bir ilerleme kaydedemiyorsanız hocanızın etkinlik ve yeterliliğini sorgulayıp başka bir hoca deneyebilirsiniz. İyi bir hoca zaten ilk dersten hatta ilk andan itibaren size olumlu anlamda katkı yapmaya ve sizi ilerletmeye başlar. Eğer bu gerçekleşmiyorsa ilişikinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Mesela bir öğrencim, önceden yaşadığı kötü özel ders tecrübeleri sonrasında dil öğrenme becerisinden şüphe etmeye başlamış. Oysaki kendisiyle çalışınca gördük ki gayet güzel öğrenebiliyor. Yani aslında sorun önceki hocalarının yaklaşımlarında ve kullandıkları materyallerdeymiş. O açıdan kendinizden şüphe etmeden önce size doğru metot ve kaynaklar mı sunuluyor bunu bir anlamaya çalışın.

İyi çalışmalar,

 Hüseyin Demirtaş’ın İngilizce öğrenimiyle ilgili yeni kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listesine üye olun. İşinizi şansa bırakmayın!  

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.