İçeriğe geç

ingilizce presentation yapmak

İngilizce sunum nasıl yapılır, İngilizce prezentasyon yapmak için nasıl hazırlanmak gerekir ya da iyi bir İngilizce sunum nasıl olur öğrencilerden sık sık aldığım sorular. Bu derste gerçek bir öğrenci sunumu üzerinden adım adım İngilizce sunum yapma sürecini anlatıyorum.

İngilizce Sunum Nasıl Yapılır?

  • Temel Formülü Bilmek
  • Böl ve Yönet

İngilizce Presentation Genel Taslak

  • Giriş
  • Sunum: Taslak/Bölümler
  • Çıkış

Introduction

Hi everyone, my name is Ali.

Welcome to my presentation. I am a prep student at Bahceşehir University. I will be studying engineering next year.

Outline

Today I will talk about fitness.

First, I will explain why fitness is important. Then I will talk about the advantages and disadvantages of fitness. After that, I will explain some of the misconceptions about fitness. Finally, I will explain the principles of good fitness.

Why?

Now, let’s get started. Why do we need fitness?

We need fitness for a healthy and happy life. In modern life, people spend a lot of time in front of a screen. People are not very active. They do not walk a lot. They prefer to drive instead of walking. Moreover, they eat a lot and gain weight and this is very bad for their health.

Advantages

Now I would like to talk about the advantages of fitness. First of all, it makes people more active and energetic. If people do fitness, they will be more active in their lives. Secondly, fitness helps people to lose weight and to gain power. Therefore, people who do fitness look better. Fitness gives them self-confidence. Finally, fitness help people to stay healthy.

Disadvantages

Now I will talk about the disadvantages of fitness. There are not many disadvantages but there are some important points. If people do fitness without a trainer, they may hurt themselves or injure their body.

Misconceptions

In this part, I will talk about misconceptions on fitness. Some people think that it may slow down physical development in children. However, this is not true. If fitness is done properly, it will not have a bad effect. Another important point is this! Most people think that fitness is about exercise but that is not completely true. What people eat determines their fitness.

Principles

Finally, I will talk about the principles of good fitness. People should do fitness 2 or 3 times a week with a trainer. They should not lift too much weight. Most importantly, they should pay attention to what they eat.

Ending Summary

That is all I wanted to say about fitness. I talked about the importance of fitness, its advantages and disadvantages. Finally, I explained the principles of good fitness.

Questions

Thank you for your attention. I hope you enjoyed my presentation.

If you have question you can ask your question now.

İngilizce Sunum Nasıl Yapılır Ders Notları

İngilizce sunum/prezentasyon nasıl yapılır dersinin ders notlarını buradan indirebilirsiniz.

Speaking Rehberi ile İngilizce konuşma becerinizi geliştirin
speaking rehberiİngilizce konuşma en çok ihtiyaç duyulan ama en çok ihmal edilen ve en çok yanlış yapılan alan.

Speaking Rehberi size ilk önce İngilizce konuşma becerinizi geliştirmeniz için bilmeniz gereken teorik ve pratik altyapıyı sunuyor.

Daha sonra ise her bir ünitede onlarda soru, örnek cevaplar ve bu cevapların Türkçe çevirileri ile İngilizce konuşma dağarcığınıza çok sayıda yeni kelime ve ifade eklemenize yardım ediyor.

Speaking Rehberi, hem pratik kullanım için hem de TOEFL, IELTS ve Proficiency İngilizce konuşmaları sınavları için temel bir kaynak.

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.


Etiketler: ingilizce sunum yapmak, ingilizce presentation yapmak, ingilizce prezentasyon yapmak, ingilizce sunum teknikleri,